Urednik Poslovnog dnevnika proveo je sat vremena u Odjelu gospodarskog kriminaliteta PU Zagrebačke u Heinzelovoj ulici, čiji djelatnici provode kriminalistička istraživanja o napisima objavljenim na poslovnom portalu www.poslovni.hr, priopćeno je iz tog medija.
Inspektor Odjela gospodarskog kriminaliteta temeljem članka 177. Zakona o kaznenom postupku tražio je podatke o identitetu korisnika koji su ostavljali komentare na web stranici Poslovnog dnevnika, temeljem službene prijave Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga o navodnim ciljanim dezinformacijama kojima se obmanjuje investitore glede vrijednosti dionica Ingre i Dalekovoda.
Zahtjev za otkrivanjem imena autora ili izvora informacija nije prvi takav zahtjev s kojim se susreće Poslovni dnevnik. Najčešće se radilo o sukobu dioničara, interesnih grupa ili pokušajima uprava pojedinih poduzeća da saznaju tko je iz njihove tvrtke izvor informacija za pojedini tekst. U takvim slučajevima Poslovni dnevnik štiti svoje izvore informiranja.
Inače, zanimljivo je da je MUP u veljači pisanim putem zatražio iste podatke o Ingri ne otkrivši tada da se radi o istrazi temeljem prijave Hanfe.
Tijekom obavijesnog razgovora ispalo je da je traženi obuhvat podataka veći i da su sporni komentari korisnika (ne novinara i urednika) na web stranici Poslovnog dnevnika i o dionici Dalekovoda, o čemu Uredništvo Poslovnog dnevnika dosad nije bilo informirano i za što smo zatražili i pisani zahtjev MUP-a.
Uredništvo Poslovnog dnevnika bez dodatne argumentacije i saznanja o kakvoj se navodnoj manipulaciji radi i bez saznanja o tome tko je inicirao pokretanje postupka, odnosno protiv koga će se on eventualno voditi - anonimnih korisnika ili redakcije Poslovnog dnevnika - odbilo je tada surađivati u istrazi.
Glavnom uredniku Poslovnog dnevnika poziv za obavijesni razgovor dostavljen je na pomalo neuobičajen način, u četvrtak u večernjim satima, na kućnu adresu, a ne adresu tvrtke što bi bilo primjerenije. Osim toga, zaprijećeno je i privođenjem u slučaju neodazivanja.
Uredništvo Poslovnog dnevnika nema primjedbi na način vođenja obavijesnog razgovora i krajnje korektan odnos policijskog inspektora, ali uložit će prigovor na neprimjereni način pozivanja glavnog urednika i propuštanje navođenje svojstva u kojem se urednik poziva. Naime, iz poziva nije bilo jasno je li urednik pozvan u Odjel gospodarskog kriminaliteta kao svjedok, osumnjičenik ili u nekom drugom svojstvu.
Tijekom razgovora inspektor je jasno rekao da je urednik pozvan kao građanin kojim ima određenu ulogu u tvrtki i saznanja o slučaju. Ipak, stav Uredništva Poslovnog dnevnika ostaje nepromijenjen - pozivanje glavnog urednika na obavijesni razgovor predstavlja neprimjeren pritisak na medije.
Pridružujem se.To je moj komentar !