Godinu dana nakon pokušaja vojnog udara turski predsjednik Erdoğan pokazuje da čvrsto drži vlast u svojim rukama i to zahvaljujući proglašenju izvanrednog stanja koje mu daje sve ovlasti u državi. Samo dan prije obilježavanja godišnjice Erdoğan je poslao „čestitke“ zaposlenima u državnom sektoru uručivši otkaze 7300 ljudi, među kojima policajcima, javnim službenicima i profesorima.
Uhićenja ne prestaju
Turska je dosad otpustila ili suspendirala više od 150.000 dužnosnika i uhitila oko 50.000 ljudi zaposlenih u vojsci, policiji, na sveučilištima te drugim javnim i državnim službama kao i zastupnike iz redova opozicije. U turskim se zatvorima, prema podacima različitih međunarodnih i lokalnih organizacija, nalazi 170 novinara zbog čega se Tursku često opisuje kao najveći zatvor za novinare.
Pored toga, zatvoreno je otprilike 130 medija, a 2500 novinara i medijskih radnika ostalo je bez posla. Izvanredno stanje, kako su mnogi upozorili, vlast koristi da bi se obračunavala s neistomišljenicima. Godinu dana nakon događaja od 15. srpnja, u kojima je poginulo više od 208 ljudi, a više od 1400 ih je ranjeno, nakon čega je proglašeno izvanredno stanje koje je još uvijek na snazi, i dalje su nerazjašnjeni odnosi te su dodatno polarizirali tursko društvo na sekulariste, koji još uvijek žele Tursku kakvu je stvorio otac turske nacije Ataturk, i na pokret muslimanskog bratstva koje predvodi Erdoğan.
Mustafa, koji se bavi turizmom, tvrdi da je Turska, otkad je Erdoğan došao na vlast, daleko bolja i snažnija, dok Mehmet, koji se zalaže za sekularnu državu i ne priznaje Erdoğana kao predsjednika, kaže da je najviše štete Turskoj i njezinu narodu nanio upravo Erdoğan.
Turski novinar Hassan Tahrawi smatra da je Erdoğanovo uvođenje izvanrednog stanja vrlo promišljen potez koji mu omogućuje da se obračuna ne samo s Gulenovim pristašama, nego i sa svim neistomišljenicima.
– Erdoğan pametno drži sve konce u svojim rukama i stalno produljuje izvanredno stanje kako bi spriječio bilo kakve prosvjede protiv njegove vladavine. Isto tako, to mu daje ovlasti da bude iznad ustava i zakona te da bude vladar koji odlučuje o životu i smrti – govori Tahrawi ističući da Erdoğan svojim postupcima zapravo izvodi Bijeli državni udar.
Strah od vlastite stranke
– Ono što najviše zabrinjava tursku javnost i opoziciju jest to da za sada nijedan političar iz vladajuće stranke AKP nije uhićen i pitanje koje se postavlja je, ako se Gulen uspio infiltrirati u sve segmente društvenog života, kako nije uspio u vladajućoj stranci AKP? To je apsurdno jer Gulen je upravo u toj stranci imao puno svojih pristaša s obzirom na to da je bio jedan od osnivača te stranke – naglasio je Tahrawi dodajući da se Erdoğan ne želi obračunavati s članovima u svojoj vladajućoj stranci u strahu da bi u njoj moglo doći do podjele, a možda bi na vidjelo izašle i neke tajne koje Erdoğan čvrsto skriva.
erdogan je jako odvratan