Na prozivke Udruge "Vrtić za svu djecu" stiglo je priopćenje Grada Rijeke koje prenosimo u cijelosti. "Temeljem odredbe članka 48. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, osnivač dječjeg vrtića dužan je osigurati sredstava za osnivanje i rad dječjeg vrtića kojem je osnivač pa je tako Grad Rijeka dužan osigurati sredstva za rad Dječjem vrtiću Rijeka. Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju nije jedinicama lokalne samouprave propisao obvezu sufinanciranja vrtića drugih osnivača pa tako Grad Rijeka nema obavezu sufinancirati privatne vrtiće.
Temeljem članka 49. navedenog Zakona, mjerila za osiguranje sredstava za zadovoljenje javnih potreba u djelatnosti predškolskog odgoja na području jedinica lokalne samouprave utvrđuje predstavničko tijelo županije. Tako je Primorsko-goranska županija donijela Odluku o utvrđivanju mjerila za osiguranje sredstava za zadovoljavanje javnih potreba u djelatnosti predškolskog odgoja i naobrazbe u Primorsko-goranskoj županiji. Temeljem odredbe članka 5. ove Odluke, jedinice lokalne samouprave dužne su dječjim vrtićima kojima su osnivači osigurati novčana sredstva u visini od 25% utvrđene ekonomske cijene za svako dijete uključeno u redovite programe. Dakle, obaveza Grada Rijeke je osigurati najmanje 25 posto sredstava od utvrđene ekonomske cijene isključivo Dječjem vrtiću Rijeka.
Sufinanciranje ekonomske cijene smještaja djeteta u dječjem vrtiću drugog osnivača (privatnom vrtiću), navedeno samo kao mogućnost, ali ne i obaveza jedinica lokalne samouprave.
Grad Rijeka u 2014. godini za Dječji vrtić Rijeka čiji je osnivač izdvaja više od 57 milijuna kuna i to za rad odgojnog, administrativnog i tehničkog osoblja, za programsku djelatnost, za programe javnih potreba u području predškolskog odgoja-predškola, programe za djecu nacionalnih manjina, darovitu djecu i djecu s teškoćama, nabavku opreme, ali i za otplatu zajma zahvaljujući kojem su, među ostalim, znatno prošireni kapaciteti vrtića.
Tako su, samo u posljednje četiri godine, izgrađeni novi objekti Dječjeg vrtića Rijeka s ukupno 440 mjesta. Dakle, za 440 mjesta povećali smo kapacitet ustanove kojoj smo osnivač. U 2010. godini proširen je vrtić Drenova i otvoreno je novih 145 mjesta. Godinu kasnije otvoren je novi vrtić Srdoči, čime su kapaciteti riječkih vrtića povećani za još 145 mjesta. Potom je otvoren novi vrtić Radost, koji može primiti 45 djece, i konačno, vrtić Mavrica za 105 djece. Riječ je o ukupno 21 skupini vrtićkog ili jasličkog uzrasta.
Grad Rijeka je posljednjih godina u izgradnju novih vrtićkih kapaciteta i obnovu postojećih uložio preko 60 milijuna kuna. Primjerice, dogradnja vrtića Drenova stajala je 8,3 milijuna kuna, izgradnja novog vrtića Srdoči gotovo 30 milijuna kuna, adaptacija vrtića Radost 1,7 milijuna kuna, a izgradnja novog vrtića na Pehlinu Mavrica 23 milijuna kuna.
Iako Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju nije jedinicama lokalne samouprave propisao obvezu sufinanciranja vrtića drugih osnivača, Grad Rijeka ipak sufinancira privatne vrtiće i to već petnaestak godina. Sufinanciranje privatnih vrtića počelo je s izdvajanjem sredstva za tri vrtića drugih osnivača i to za samo po jednu skupinu djece. Danas pak Grad Rijeka sufinancira devet vrtića drugih osnivača i to bez ograničenja skupina i broja djece. Tako je proračunu Grada Rijeke za 2014. godinu za sufinanciranje djelatnosti vrtića drugih osnivača (privatnih vrtića)
planiran iznos od 3.700.000,00 kuna. Sufinanciranjem predškolske djelatnosti u devet privatnih vrtića obuhvaćeno je oko 380 djece, a sufinancira se boravak u vrtićima za još 20-ak djece koja su uključena u predškolski program izvan područja našeg grada.
Dodatno, prema Socijalnom programu Grada Rijeke roditeljima koji se uklapaju u socijalne cenzuse, Grad Rijeka daje naknadu za podmirenje troškova smještaja djece u Dječji vrtić Rijeka, ali i u privatnim vrtićima na području grada, odnosno djelomično ili u potpunosti podmiruje troškove usluge redovitog programa. Tako Grad Rijeka godišnje izdvaja gotovo 400.000,00 kuna kao pomoć roditeljima za podmirenje troškova boravka djece u jaslicama i vrtićima privatnih vrtića, prema socijalnom cenzusu.
Privatni vrtići samostalno utvrđuju kriterije i visinu sudjelovanja roditelja u cijeni njihovih programa. Preciznije, privatni vrtići samostalno određuju kolika je komercijalna cijena programa koji provode, a onda shodno tome i shodno sufinanciranju od strane Grada utvrđuju koliku će cijenu naplatiti roditeljima.
Zaključno, iz godine u godinu Grad Rijeka ulaže velika sredstva za povećanje smještajnih kapaciteta u Dječjem vrtiću Rijeka, planira i realizira nadogradnje postojećih i izgradnje novih vrtića. A paralelno s tim već petnaest godina Grad sufinancira rad privatnih vrtića iako za to nema zakonsku obavezu", stoji u priopćenju.
>> 'Obersnel dovodi u neravnopravan položaj dio roditelja i djece iako svi pridonosimo proračunu'