Iranski veleposlanik u Hrvatskoj Mohammad Ebrahim Taherian Fard u razgovoru za Večernji list kazao je da nakon ukidanja sankcija više nema prepreka za uspješno poslovanje dviju zemalja te kako Hrvatska ima prednost pred velikim silama zbog svoje već dokazane kvalitete u prijašnjoj suradnji.
Politika je svoje odradila
Nakon potpisivanja sporazuma o iranskom nuklearnom programu u Iran su pohitale velike svjetske sile. Ima li Hrvatska kakve šanse dobiti poslove u Iranu uz te svjetske sile?
Situacija za hrvatske tvrtke izuzetno je povoljna. Optimalna. Sva ostala konkurencija bit će u sjeni Hrvatske. Nakon ukidanja sankcija dobili smo vjetar u leđa. I prije smo surađivali u brodogradnji i energetici, što je Hrvatska prekinula zbog velikog pritiska SAD-a, međutim Iran je još uvijek zainteresiran za tu suradnju. Hrvatska je prije kupovala sirovu naftu pa postoji velika mogućnost da Iran ponovno Hrvatskoj isporučuje sirovu naftu, i to po povoljnijim cijenama. Kako je Hrvatska u Iranu bila prisutna i prije, i za vrijeme Jugoslavije, uvjeren sam da će ponovna suradnja biti još bolja. Za Iran je izuzetno važno što imamo jako dobre političke odnose s Hrvatskom koja je članica EU i predvodnica balkanskih zemalja te igra važnu ulogu u stabilnosti čitave regije.
Iran je spreman proširiti i ojačati odnose s Hrvatskom u svim segmentima, političkim, gospodarskim, kulturnim i sportskim. Uz političku suradnju uvijek ide i gospodarska. One su kao dva krila ptice bez kojih ona ne može letjeti.
Odmah nakon potpisivanja nuklearnog sporazuma velika njemačka delegacija s više od stotinu gospodarstvenika stigla je u Iran tražeći nove poslove. Je li netko iz Hrvatske najavio odlazak u Iran?
Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić nedavno je bila u posjetu Iranu kao i ministar turizma Darko Lorencin. Imali su niz sastanaka s državnim dužnosnicima i privatnim sektorom te su dogovorili suradnju Irana i Hrvatske.
Isto tako, gospodin Akbar Turkan, glavni savjetnik predsjednika Hassana Rohanija, dolazak na komemoraciju u Srebrenici, iskoristio je i za posjet Hrvatskoj i sastao se s visokim dužnosnicima s kojima je također dogovorio suradnju dviju zemalja. Kada postoji dobra politička suradnja, na gospodarstvenicima je da odrade posao. Politika je svoje odradila, a sada gospodarstvenici moraju to realizirati te ići u posjete Iranu. Hrvatska ima jako važan tretman kod Iranaca.
Tradicija i korijeni
Govorili ste da su sve svjetske sile u sjeni Hrvatske što se tiče poslovanja u Iranu. Zašto je Hrvatska u prednosti?
Ako se vratimo u prošlost, vidimo da je razmjena robe između Irana i Hrvatske uvijek bila izvrsna. Tradicija i korijeni postoje otprije. Poznato je da su Iran i Hrvatska već imali sklopljen ugovor u sektoru brodogradnje vrijedan stotine milijuna dolara što je zbog pritiska SAD-a Hrvatska morala otkazati.
Može li Iran spasiti hrvatsku brodogradnju i Petrokemiju?
Mi smo zainteresirani za suradnju u svim segmentima. Znamo da je hrvatska brodogradnja najbolja na svijetu i ne vidim prepreke da ponovno naručimo gradnju brodova. Još 2000. godine potpisali smo ugovor o gradnji brodova koji je Hrvatska zbog vanjskih pritisaka morala otkazati. Isto tako, zainteresirani smo i za Petrokemiju. Mi smo ponudu dali, a sada je na Hrvatskoj da odluči. Trgovinsko poslovanje i brodogradnja za nas su srednjoročno poslovanje. Mi želimo dugoročno poslovanje s Hrvatskom, a to vidimo na polju energetike. Hrvatska nam je izuzetno važna zemlja i zbog svog geopolitičkog položaja. Ona može biti naša velika vrata za poslovanje s EU. U razgovoru s hrvatskom stranom istaknuli smo da smo spremi poslovati u energetici, plinu.... znači LNG, LPG i sirova nafta. To je dobar projekt ne samo za naše zemlje nego za cijelu Europu.
>>Iranski veleposlanik: Postoji veliki potencijal za suradnju s Hrvatskom
>>Iranski veleposlanik Khodaei: Iranci su Hrvatima prijatelji
Nadam se sto boljoj suradnji sa nasim prijateljima Irancima.