Novi model izbora za lokalne čelnike donosi nejasnoće

Gradonačelnici će biti očerupani fikusi

22.02.2009.
u 20:59

Odlučio sam ići po izravni gradonačelnički mandat misleći da ću imati ovlasti koja danas imaju poglavarstva, budući da ona nakon lokalnih izbora neće postojati. Međutim, sad kad vidim da će zbog loše razrađenog modela župani, gradonačelnici i općinski načelnici biti gotovo impotentne političke figure, pitanje je hoću li se uopće kandidirati!

Jednostavno ne želim biti fikus, a bez promjena niza zakona koji se tiču lokalne samouprave, mogao bih biti samo to – oštro secira novi model formiranja lokalnih vlasti esdepeovac Zvonimir Mršić, gradonačelnik Koprivnice.

Neefikasnost vlasti
Teško je povjerovati da bi se uspješni koprivnički gradonačelnik propustio kandidirati, no dvojbe koje ga muče prouzročene su nejasnom raspodjelom ovlasti između izravno izabranog čelnika izvršne vlasti i lokalnog parlamenta.

Tri mjeseca prije primjene novog modela ne zna se niz gotovo banalnih stvari, od toga, primjerice, da se ne zna tko će imenovati zapovjednika vatrogasne postrojbe u nekom gradu do toga tko će davati suglasnost na cijene komunalnih usluga. Za reguliranje takvih svakodnevnih pitanja, koja su dosad bila u nadležnosti poglavarstva, potrebno je s novim modelom uskladiti više od 30 zakona.

– Budem li kao gradonačelnik morao sazivati sjednice Gradskog vijeća za svaku odluku, naći ću se u suludoj situaciji. Umjesto da lokalna razina poveća razinu efikasnosti, ja ću biti posve neučinkovit. Gradonačelnik s očerupanim ovlastima – predviđa Mršić. Budući da je na dosadašnjim lokalnim izborima pobjeđivao s više od 70 posto glasova, Mršić očekuje da će, ako se kandidira, pobijediti u prvom krugu. No, tek će se tada, kaže, naći u apsurdnoj situaciji jer neće imati s kime sklopiti ugovor o radu niti će mu imati tko odrediti plaću.

U vakuumu
– Budući da su lokalni izbori 17. svibnja, te da nakon toga teče rok od 48 sati za žalbe, ako žalbi ne bude, ja mogu preuzeti posao gradonačelnika već 20. svibnja. No, realno je očekivati da će novo gradsko vijeće, koje mi daje ovlasti, određuje visinu plaće i donosi odluku o njezinoj isplati, biti konstituirano možda i mjesec dana kasnije.

To znači da će Koprivnica nekoliko tjedana biti u vakuumu – zaključuje Mršić. Ako mu, pak, većina u Gradskom vijeću zbog bilo čega postane protivnik, može blokirati svaki njegov projekt time što neće održavati sjednice.

U hrvatskom modelu gradonačelnici i župani praktično neće imati u rukama nijedan instrument koji bi im omogućio da se suprostave pokušajima da budu smijenjeni. To će se pokazati posebno problematičnim u situacijama kohabitacije dviju političkih opcija, odnosno kad je gradonačelnik ili župan iz jedne, a većina u njegovu parlamentu iz protivničke grupacije. U Sloveniji, međutim, izravno birani čelnici imaju “batinu” i mogu pokrenuti raspuštanje vijeća.


Ivan Čehok se boji politikantskog rušenja

I Ivan Čehok, uspješni gradonačelnik iz redova vladajuće koalicije u državi, nije slijep za moguće probleme. Lokalni su proračuni, kaže, silno ovisni o državnom proračunu, zbog čega se može dogoditi da svakih nekoliko mjeseci moraju doživjeti rebalans. Naime, država tijekom godine može ući u investiciju za koju dio novca mora dati i lokalna samouprava. U lokalnom proračunu, međutim, novca za to nema jer se u trenutku kad je prihvaćan nije znalo da će država početi taj projekt. To znači, kaže Čehok, da ću u svakoj takvoj prilici morati tražiti od Gradskog vijeća da rebalansira novac u lokalnoj blagajni, izlažući se kao gradonačelnik opasnosti da me svaki put kad to tražim netko pokuša rušiti iz čistog politikantstva.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije