ŽIVOT NAKON 11. RUJNA Amerikanci ne žele poklenuti pred terorističkim prijetnjama

Ground Zero postao je turistička atrakcija

rat-ground-txt.jpg
import
09.09.2006.
u 15:16

Prošlo je pet godina od terorističkog napada na New York i Washington. Sutra u 8.46 sati zazvonit će crkvena zvona i sirene na Manhattanu u znak sjećanja na događaje prije pet godina, kada je Boeing 746 American Airlinesa na komercijalnom letu iz Bostona, odlukom terorista usmjeren na New York i udario u sjevernu zgradu Svjetskog trgovinskog centra. Mnogi se slažu da je tim terorističkim činom prije pet godina počela  promjena društvenog, gospodarskog  i političkog lica Amerike te pod njezinim utjecajem i cijeloga svijeta. Sintagma kako "ništa nije kao prije", može se primijeniti na Ameriku nakon 11. rujna 2006. godine.

Ranjeni i poniženi
Amerika je uplovila u 21. stoljeće ranjena i ponižena terorističkim činom, koji ni njihove najbolje tajne službe ni analitičari nisu mogli u potpunosti predvidjeti ni zaustaviti, a građane svjetske sile koji su se isticali samouvjerenošću i slobodom koju pruža njihova demokracija zastrašilo se i upozorilo da ni oni nisu nedodirljivi ili sačuvani od zla modernog doba - kako predsjednik Bush naziva terorizam. Svakodnevni život u Americi se promijenio nakon rujna 2001. godine jer su strahovi od novih napada, osobito u New Yorku, usporavali mnoge poslove, investicije i planove razvoja te se smanjila zaposlenost, a ubrzo je i dolar  pačeo gubiti na vrijednosti. Država  počinje izdvajati enormni novac za rat u Afganistanu i Iraku, a prvi kovčezi s poginulim američkim vojnicima počinju smanjivati postotke potpore politici predsjednika Busha. Pet godina nakon rušenja "blizanaca", američko se vodstvo ne može pohvaliti rezultatima ispitivanja javnosti što idu u njihovu korist te analitičari upozoravaju da će na sljedećim predsjedničkim izborima glasači rezolutno pokazati da se ne slažu s metodama rješavanja nacionalne i vanjske politike koju je u osam godina predvodio Bush. Ankete pokazuju i pozitivne pomake u razmišljanjima "običnih građana" kako ne žele dopustiti da ih strah od novih terorističkih napada blokira te da jedino normalnim životom i poslovnom kreativnošću mogu dokazati svijetu da u Americi živi normalan i miroljubiv svijet koji ne odobrava teoriju "oko za oko, koju primjenjuje Washington jer su mudri pa znaju - a ni Vjetnam nije zaboravljen - da bi u tom slučaju, kao što je rekao Ghandi, "cijeli svijet bio slijep". New York je pet godina poslije terorističkih napada i dalje jedan od najljepših i najposjećenijih megapolisa u svijetu. Turizam se nakon dvogodišnje krize vratio u punom zamahu u grad, a upravo Ground Zero postao je turistička meka koju ne zaobilaze strani  državnici ni američki i svjetski turisti.

I dalje privlačna
Unatoč  osudi Busheve politike i prozivanju Amerike kao modernog agresora, koji želi svoju moć i demokraciju nametnuti svijetu, brojni strani državljani podjednako iz razvijene  Europe ili zemalja trećeg svijeta i dalje u velikom broju pokušavaju na legalan ili ilegalan način posjetiti ili useliti se u  "obećanu zemlju" te ostvariti "američki san". U svakodnevnom životu Njujorčani su na svakom koraku, od prodaje suvenira do reklama ili oglasa te televizijskih emisija u dodiru s tragedijom koja ih je pogodila prije pet godina, ali vrijeme je izliječilo mnoge rane jer stižu novi problemi i obveze.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije