Pjesma njemačkog nobelovca Güntera Grassa (84) ogorčila je Židove diljem svijeta jer je optužio Izrael da je najveća prijetnja svjetskom miru. Židovske zajednice diljem svijeta, kao i vodeći mediji, oštro su napali Grassa, a najdalje je otišao njemački list Die Welt koji je uglednog književnika na naslovnici prozvao “vječnim antisemitom”.
U pjesmi “Ono što treba reći” Günter Grass osudio je odluku Njemačke da Izraelu prodaje podmornice što bi “s lica zemlje moglo izbrisati Iran”, za koji, ističe pjesnik, nije dokazano da ima nuklearno oružje. Napisao je Grass da je “svjestan dvoličnosti zapada” i “da više ne može šutjeti”.
“Zašto to kažem tek sada, ostario i s posljednjom tintom: Nuklearna sila Izrael ugrožava ionako krhki mir u svijetu? Zato što treba reći, da sutra ne bude prekasno...”, napisao je Grass, jedan od najuglednijih njemačkih ljevičara i žestoki kritičar svih zapadnih vojnih intervencija.
Sramotna poezija
Nije dugo trebalo čekati na odgovor iz Izraela. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu žestoko je odgovorio i podsjetio Grassa da Iran, a ne Izrael, kamenuje žene, vješa homoseksualce i krši mnoge temeljne slobode.
– Sramotno je izjednačavati Izrael i Iran – u Iranu postoji režim koji poriče holokaust te poziva na uništenje Izraela. Usporedba govori vrlo malo o Izraelu, a puno o gospodinu Grassu. Iran je, a ne Izrael, prijetnja svjetskome miru. Iran, a ne Izrael prijeti da će uništiti druge zemlje. Iran, a ne Izrael podupire terorističke organizacije koje ispaljuju rakete na nevine civile. Iran, a ne Izrael podupire masakr koji sirijski režim provodi nad svojim civilima – kazao je Benjamin Netanyahu.
Grass je 1999. dobio Nobelovu nagradu za književnost, za roman “Limeni bubanj”, u kojem je opisao užase nacističke Njemačke, a prije nekoliko godina priznao je da je bio član Hitlerove SS-mladeži. Ovaj dio Grassove povijesti istaknuo je i izraelski premijer.
– Šest desetljeća on je krio svoju prošlost pripadnika jedinice Waffen SS-a. Stoga ne iznenađuje da on židovsku državu vidi kao najveću prijetnju svjetskome miru i uskraćuje joj pravo na samoobranu – zaključio je Netanyahu.
Tabu tema
Grassovi stihovi naišli su na najveće kritike u Njemačkoj, gdje osuđivanje Izraela ima status tabua zbog holokausta koji su počinili nacisti. “Grass je izašao iz SS-a, ali SS nije izašao iz Grassa”, kazao je Dieter Graumann, predsjednik Središnjeg vijeća Židova u Njemačkoj.
Grass je odgovorio da stoji iza svojih stihova iako su ga svi “pribili na stup srama”.
Puna podrska Grass-u ...................