* Amerikanci su izašli na 60. predsjedničke izbore u povijesti
* bira se i novi saziv Kongresa i trećina Senata
* birači su podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris
* rezultati će utjecati na svjetsku geopolitičku scenu. Kada bi se mogli znati konačni rezultati u kojoj saveznoj državi te što se događa u Americi i kakva atmosfera vlada među Amerikancima i Europljanima, pratite uživo na Večernji TV-u od 21 sat.
Tijek događaja:
23:35 Trump: Puno se priča o masovnom VARANJU u Philadelphiji. Dolazi policija!!
Donald Trump objavio je na svojoj društvenoj mreži Truth Social da postoji sumnja u regularnost američkih izbora. "Puno se priča o masovnom VARANJU u Philadelphiji. Dolazi policija!!!", piše Trump.
S druge strane, policijska uprava Philadelphije priopćila je za CNN da nije upoznata s onim što je republikanski kandidat Donald Trump nazvao "masovnim varanjem", odnosno s bilo kakvim problemom koji bi zahtijevao reakciju policije. Inače, Trump je godinama iznosio neutemeljene tvrdnje o izbornom varanju u Philadelphiji. Ponovio je takve tvrdnje ranije ove jeseni, rekavši na događaju u Pennsylvaniji u rujnu, bez ikakvih specifičnosti, da "varaju u ovoj državi, posebno u Philadelphiji."
23:30 Obama: Večeras 'nećemo znati ishod'
Bivši predsjednik Barack Obama upozorava da je 'vrlo vjerojatno' da večeras nećemo znati tko će pobijediti na izborima. Kaže da postoji nekoliko stvari koje treba imati na umu. "Tisuće izbornih radnika diljem zemlje danas vrijedno rade. Poštujte ih. Hvala im. Nemojte dijeliti stvari prije nego što provjerite svoje izvore. Neka proces teče svojim tijekom. Za prebrojavanje svakog glasačkog listića potrebno je vrijeme", naglasio je Obama na Twitteru.
23:25 Stižu prve izlazne ankete
Milijuni Amerikanaca izašli su danas na birališta diljem zemlje kako bi glasali u, kako mnogi vjeruju, najneizvjesnijim predsjedničkim izborima u povijesti SAD-a. Napetost se povećava dok se očekuju prvi rezultati, a cijeli svijet sa zanimanjem prati kako će završiti ovaj povijesni sraz između Donalda Trumpa i Kamale Harris.
Prema prvim izlaznim anketama, birači više vjeruju Trumpu u vezi gospodarskih pitanja. Anketa NBC-ja pokazuje da Trump ima podršku 51 posto birača kada je riječ o gospodarstvu, dok 47 posto vjeruje Harris po istom pitanju. NBC je zanimalo i kome građani više vjeruju da bi mogao riješiti problem imigracija. Njih 53 posto više vjeruje Trumpu, a 46% Harris.
NBC Exit Poll - Trust more to handle the Economy:
— Political Polls (@Politics_Polls) November 5, 2024
Trump 51%
Harris 47%
Također, jedna izlazna anketa koju je objavio NBC News pokazuje da su birači najviše zabrinuti za demokraciju i gospodarstvo. Za 35% birača demokracija je najvažnije pitanje na temelju kojeg su odlučili za koga glasati. Gospodarstvo je najvažnije za 31% birača, a iza toga slijede pobačaj (14%) i pitanje imigracije (11%). S druge strane, samo 4% birača kao najvažnije pitanje navelo je vanjsku politiku.
23:20 Dvije "swing" države očekuju rezultate brže od 2020
Dužnosnici najavljuju brže rezultate iz Pennsylvanije i Michigana u odnosu na 2020. godinu. Guverner Pennsylvanije, Josh Shapiro, istaknuo je kako je ove godine zatraženo milijun glasova manje poštom, a izmjene izbornog zakona omogućit će neprekidno brojanje glasova. "Sve to trebalo bi ubrzati brojanje", poručio je Shapiro.
Slične optimistične prognoze stižu i iz Michigana. Državna tajnica Jocelyn Benson izjavila je za CNN da bi rezultati trebali biti poznati ranije nego 2020., kada su objavljeni tek u srijedu u podne. Benson je dodala kako se očekuje rekordan odaziv birača, što bi moglo dodatno utjecati na brzinu i točnost prebrojavanja glasova.
23:15 Astronauti na svemirskoj postaji pozivaju američke građane da glasaju
Američki astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) pozvali su u utorak svoje sunarodnjake da glasaju na predsjedničkim izborima. "Nije važno sjedite li, stojite ili lebdite - važno je da glasate!", napisali su astronauti Don Pettit i Nick Hague u objavi na Instagramu.
Objavili su fotografiju na kojoj s kolegama Butchom Wilmoreom i Suni Williams lebde u postaji držeći se za ruke. Neki nose čarape na kojima piše "Ponosni što smo Amerikanci". Po CNN-u, astronauti su glasali prijevremeno. Glasovi dani u svemiru bili su preneseni s ISS-a na Zemlju putem NASA-ine satelitske mreže.
22:00 FBI: Prijetnje bombom u nekoliko država stigle s ruskih email domena
FBI je u utorak objavio da izgleda da su prijetnje bombama upućene biralištima u nekoliko saveznih država stigle s ruskih email domena, dodajući da niti za jednu nije potvrđeno da su bile realne. "FBI je upoznat s prijetnjama bombama biralištima u nekoliko država, od kojih mnoge izgleda da dolaze s ruskih email domena. Niti za jednu od tih prijetnji za sada nije utvrđeno da su vjerodostojne", priopćio je FBI.
CNN je ranije objavio da američki obavještajni stručnjaci istražuju email račun s ruskom internetskom domenom kao potencijalni izvor nevjerodostojnih bombaških prijetnji u Georgiji na dan izbora. Najmanje dva birališta koja su dobila lažne prijetnje bombom u Georgiji u utorak su bila nakratko evakuirana. Dva birališta u okrugu Fulton ponovno su otvorena nakon oko pola sata, rekli su dužnosnici. Okrug zbog toga traži sudsko produljenje glasanja.
21:20 Produljeno glasanje u jednom okrugu u Pennsylvaniji
Sud u Pennsylvaniji produljio je u utorak glasanje u jednom izbornom okrugu u toj državi koji je jako naklonjen Donaldu Trumpu zbog problema sa strojevima za prebrojavanje glasova. Birališta će u okrugu Cambriji biti otvorena dva dodatna sata, do 22 sata po mjesnom vremenu.
Taj je okrug 2020. glasao 70 posto za republikanskog kandidata. Pennsylvanija je jedna od sedam ključnih, tzv. "swing", država koje će odlučiti tko će biti novi američki predsjednik, republikanac Donald Trump ili demokratkinja Kamala Harris. Mjesno izborno povjerenstvo obratilo se sudu nakon što je utvrdilo "kvar u softveru" strojeva za prebrojavanje glasova zbog čega "birači nisu mogli skenirati svoje ispunjene glasačke listiće", po sudskim dokumentima.
21:00 Uhićen muškarac koji je nosio baklju i pištolj za signalne rakete
U centru za posjetitelje američkog Kapitola u utorak je uhićen muškarac koji je smrdio na gorivo i nosio baklju i pištolj za ispaljivanje signalnih raketa, rekla je policija u priopćenju. CNN javlja da je muškarac prolazio uobičajenu sigurnosnu provjeru i da su policajci vidjeli pištolj za signalne rakete i baklju. Čovjek je također imao dva spremnika koja su, kada su otvorena, imala miris po benzinu, rekao je dužnosnik. Odmah je priveden.
"Naši su policajci upravo uhitili čovjeka koji je zaustavljen tijekom postupka pregleda u Centru za posjetitelje Kapitola (CVC). Čovjek je smrdio po gorivu, imao je baklju i pištolj za signalne rakete", navodi se u priopćenju policije Kapitola. Centar za posjetitelje Kapitola ostat će zatvoren do kraja dana.
20:00 Harris će izbornu noć provesti na sveučillištu Howard
Američka potpredsjednica, demokratska kandidatkinja za predsjednicu Kamala Harris, u utorak planira provesti izbornu večer na svom bivšem sveučilištu Howard u Washingtonu, rekla je za radio KDKA. "Bit ću na svom sveučilištu, na Howardu", rekla je 60-godišnja političarka. Harris prije toga planira večerati sa svojom obitelji i brojnim rođacima koji su stigli, dodala je.
Sveučilište Howard je jedno od povijesno crnačkih fakulteta u SAD-u te ga i danas većinom pohađaju Afroamerikanci. Harris je najavila da će tijekom izbornog dana nastaviti razgovarati s ljudima i podsjećati ih da glasaju. Već je pozvala na to u nekoliko objava na platformi X, kazavši da danas glasuju za "svjetliju budućnost".
18:42 U SAD-u nema izborne šutnje, lobira se i na izbornim mjestima. Večernji list dobio je fotografije listića koje se dijele na glasačkim mjestima, precizne upute iz oba stožera o tome kako glasati. Osim za predsjednika i potpredsjednika, Amerikanci se izjašnjavaju i o drugim problemima, ovisno o okrugu u kojem glasaju.
17:52 Donald Trump dao je svoj glas na Floridi
Bivši američki predsjednik Donald Trump je prije nekoliko minuta glasao u Palm Beachu na Floridi. Tamo je bila i njegova supruga Melania. Trump je nakon toga održao govor.
17:45 Američka veleposlanica pozvala na mirnu primopredaju vlasti u SAD-u
Američka veleposlanica u Hrvatskoj Nathalie Rayes u utorak je u Zagrebu rekla da se "ne osjeća dobro" zbog toga što se Washington priprema na moguće poslijeizborno nasilje i pozvala je na mirnu primopredaju vlasti nakon predsjedničkih izbora. Američki glasači u utorak će presuditi hoće li se u Bijelu kuću useliti prva predsjednica Kamala Harris ili će se ondje vratiti Donald Trump. Prva birališta otvorena su u podne po srednjoeuropskom vremenu na američkoj istočnoj obali.
"Gledali smo mirnu tranziciju posljednjih 250 godina i na nama je i na svima koji su se kandidirali, od gradonačelnika pa sve do predsjedništva, da pozivamo na mirnu primopredaju vlasti. U redu je ne slagati se, u redu je glasati protiv kandidata, no nije u redu pokazivati nepoštovanje ni biti nasilan", rekla je novinarima Rayes u svojoj rezidenciji u hrvatskom glavnom gradu.
Sigurnosne barikade, daske na izlozima trgovina i vidljiva prisutnost policije, obilježja su pripreme američkog glavnog grada Washingtona na predsjedničke izbore. Ondje se strahuje da bi se moglo ponoviti nasilje koje je pogodilo grad prije četiri godine. Sjećanje na 6. siječnja 2021. kada su pristaše bivšeg republikanskog predsjednika Trumpa upali na američki Kapitol, središte američke demokracije, i dalje je prisutno u Washingtonu. Rayes je dodala da u demokracijama i u SAD-u "nema mjesta toj vrsti nasilja".
Na pitanje novinara o situaciji u Washingtonu, odgovorila je da se zbog toga "očito ne osjeća dobro". "Stoga sve ponovo pozivamo da budu mirni, da iskoriste svoje pravo glasa i da se pobrinu za to da obzirni kako bi ova primopredaja bila mirna", poručila je.
Ishod izbora ne bi trebao promijeniti odnos Washingtona i Zagreba. "Odnos između SAD-a i Hrvatske je građen na snažnim temeljima, a to je odlična stvar i to se neće umanjiti. Stoga očekujemo da ćemo zajedno u savezništvu i prijateljstvu nastaviti raditi na našim zajedničkim ciljevima"
17:40 FBI upozorio Amerikance na dva lažna videa
FBI je upozorio Amerikance na dva nova lažna videa koja koriste ime i amblem agencije kako bi promovirala lažne priče o izborima. FBI je objavio kako je svjestan "izmišljenog isječka vijesti koji se predstavlja kao FBI-jevo terorističko upozorenje". Lažni isječak poziva Amerikance da "glasaju na daljinu" zbog navodne visoke terorističke prijetnje na biralištima.
Drugi video sadrži lažnu FBI-jevu izjavu koja tvrdi da je "pet zatvora u Pennsylvaniji, Georgiji i Arizoni namjestilo glasove zatvorenika u suradnji s političkom strankom", navodi FBI. Oba su videa neautentična, naglasila je agencija, dodajući da je "integritet izbora jedan od naših najvećih prioriteta". "Pokušaji obmane javnosti lažnim sadržajima o procjenama prijetnji i aktivnostima FBI-ja imaju za cilj podrivanje našeg demokratskog procesa i narušavanje povjerenja u izborni sustav", istaknuli su iz FBI-ja.
16:40 Rekordan odaziv birača u Sjevernoj Karolini
Više od 4,2 milijuna birača dalo je svoj glas na posebnim biračkim mjestima u Sjevernoj Karolini - što je rekord. Ova biračka mjesta omogućila su glasovanje unaprijed i osobno. U zapadnim okruzima pogođenim uraganom Helene odaziv birača čak je premašio ostatak države. Važnost uragana Helene za predizbornu kampanju već je postala očita u posljednjih nekoliko tjedana: razaranje koje je prouzročio uragan Helene pratile su fluktuacije u anketnim brojevima južne države.
16:20 'Harris vs Trump': Amerikanci glasaju, svijet prati
Američki glasači u utorak od istočne obale prema zapadnoj izlaze na neizvjesne i napete izbore na kojima odlučuju hoće li u Bijelu kuću u iduće četiri godine bivši predsjednik Donald Trump ili potpredsjednica Kamala Harris. Birališta na istočnoj obali, uključujući New York, otvorila su se u šest sati ujutro po mjesnom vremenu (u podne po srednjoeuropskom), a do 16 sati po srednjoeuropskom otvorena su svuda osim na Aljasci i na Havajima.
Aktualna demokratska potpredsjednica Harris i republikanac Trump proveli su posljednje tjedne kampanje užurbano, usredotočivši se na ključne savezne države koje će u konačnici odlučiti ukupnog pobjednika izbora. Ankete pokazuju da nijedan od kandidata u 'swing' državama – Pennsylvaniji, Michiganu, Wisconsinu, Georgiji, Sjevernoj Karolini, Nevadi i Arizoni, nema prednost veću od statističke greške, što pokazuje veliku neizvjesnost izbora. Međutim, ako su ankete imalo neprecizne, što nije neuobičajeno u povijesti američkih izbora, Harris ili Trump bi mogli u konačnici pobijediti s ugodnom većinom. Pravni stručnjaci i politički analitičari ipak upozoravaju na veliku vjerojatnost objave rezultata tek za nekoliko dana, a možda i tjedana, jer bi izjednačen rezultat mogao pokrenuti ponovna prebrojavanja i pravna osporavanja.
Čelnici diljem svijeta pozorno prate utrku u SAD-u. Američki izbori imaju velik utjecaj na globalnu situaciju jer SAD igra ključnu ulogu na poprištima svjetskih sukoba i tenzija, poput Ukrajine, Bliskog istoka i Tajvana, kao i u utjecajnim međunarodnim tijelima poput NATO-a. Strahovi od "nasilja vezanog za izbore" nisu samo spekulacija, napisao je u nedavnom izvješću organizacije "International Crisis Group" Michael Wahid Hanna, navodeći nasilni upad Trumpovih pristaša na Kapitol 6. siječnja 2021. godine, u trenutku potvrđivanja izborne pobjede demokrata Joea Bidena. "I dalje je moguće da će Trump ohrabriti svoje pobornike da siju kaos oko prebrojavanja glasova i procesa verifikacije rezultata, tako pokušavajući stvoriti izgovor za izvanredne procedure kako bi izbori koje osporava otišli u njegovom smjeru", pisao je Hanna. Sam Trump je tijekom kampanje bio meta dva atentata. U srpnju ga je napadač pogodio metkom u uho, a nekoliko tjedana kasnije, prije samog planiranog napada uhićen je naoružani muškarac na njegovom golf igralištu na Floridi.
Harris, kandidatkinja afroameričkih i indijskih korijena, u središte svoje kampanje stavila je pitanja prava na pobačaj i troškova života. No bivša državna tužiteljica i senatorica usredotočila se i na prijetnju za koju smatra da Trump predstavlja za demokraciju. Na istom mjestu s kojeg se obraćao svojim pobornicima prije no što su upali na Kapitol Trumpa je nazvala tiraninom. On se usredotočio na pitanje ilegalnih migracija, inflacije i vanjske politike. Najavljivao je masovne deportacije, niz carina na uvoz iz drugih zemalja, napuštanje zelenih inicijativa i dovršavanje rata u Ukrajini "u 24 sata". Trumpovi govori bili su puni osobnih uvreda upućenih Harris koju je nazivao "lijenom i glupom kao stup".
Harris u svojoj kampanji nije isticala rasu i spol. No ako pobijedi, ona će postati prva predsjednica u američkoj povijesti, a nijedan od 45 muškaraca koji su dosad bili na toj funkciji nije bio azijskog porijekla. I Trumpova pobjeda ušla bi u povijest. Samo je jednom predsjedniku dosad uspjelo da dva puta uđe u Bijelu kuću, a da to nije u nizu – bio je to Grover Cleveland krajem 19. stoljeća. Nova pobjeda 78-godišnjeg milijardera učinila bi ga i najstarijim izabranim predsjednikom.
Malo tko bi prije godinu dana očekivao da će se na izborima suprotstaviti baš Trump i Harris. Republikančevi problemi sa zakonom, između ostalog i zbog pokušaja osporavanja rezultata prošlih izbora na kojima je izgubio od Bidena, neke u njegovoj stranci su uvjerili da on nije njihov kandidat. No on je uspješno pobijedio svoje protivnike na predizborima i ponovno postao predvodnik republikanaca.
Predsjednik Joe Biden u početku je odabir demokrata za izbore koji si tada djelovali kao repriza 2020. godine. No on je iznenadno odustao od kandidature nakon lošeg nastupa u predsjedničkoj debati i pritiska stranačkih kolega pa je svoje mjesto prepustio potpredsjednici Harris za koju su istraživanja pokazala da je i dalje nepoznata široj američkoj javnosti. Ona je uspjela stvoriti entuzijazam u stranci i sustići prednost koju je Trump u anketama imao nad Bidenom. Ona i Trump su u posljednjim anketama bili gotovo pa izjednačeni.
Pravo glasa ima 240 milijuna Amerikanaca, a na izborima će se izabrati i sastav Zastupničkog doma te trećina Senata. Svoje rane glasove već je dalo više od 77 milijuna Amerikanaca, među njima i Biden koji je to učinio u svom Delawareu.
FOTO Dugački redovi na biralištima, šapice na glasačkim listićima: Pogledajte kako izgledaju izbori u Americi
14:30 - Iako je već 82 milijuna glasovalo, na biralištima koja su u Americi otvorena od 6 sati ujutro (12 sati po našem vremenu), zavisi kako u kojoj državi, već se stvaraju veliki redovi. Na jednom biračkom mjestu u gradu Philadelphiji u Pennsylvaniji samo pola sata nakon otvaranja birališta već se stvorio dugačak red. Reporter NBC Newsa koji izvještava iz Muzeja američke revolucije kaže kako su mu rekli da nisu vidjeli godinama redove za glasanje na tom biračkom mjestu.
"To je nešto što je drukčije u vezi s ovim izborima, izborima koji su toliko različiti od mnogih koje smo vidjeli u prošlosti", rekao je reporter, piše Sky News.
14:00 - Ankete nisu jedino mjesto na kojem se traže tragovi o ishodu izbora – kladioničari također pomno prate razvoj događaja u Sjedinjenim Državama. Do sada je više od 125 milijuna funti stavljeno na pobjedu Donalda Trumpa, dok su kladioničari stavili 46 milijuna funti na pobjedu Kamale Harris, piše Sky News.
BetFair Predicts, koji koristi podatke uživo s tržišta klađenja na izbore u SAD-u kako bi vizualizirao i predvidio šanse kandidata za pobjedu, podijelio je što misli da će se dogoditi u sedam ključnih "swing" država. Oni predviđaju ovo:
Pennsylvania - pobjeda Trumpa
Harris - 5/4 (48%)
Trump - 8/11 (52%)
Arizona - pobjeda Trumpa
Harris - 100/30 (27%)
Trump - 2/7 (73%)
Georgia - pobjeda Trumpa
Harris - 7/4 (36%)
Trump - 4/7 (64%)
Michigan - pobjeda Harris
Harris - 8/15 (63%)
Trump - 15/8 (37%)
Nevada - pobjeda Trumpa
Harris - 5/4 (42%)
Trump - 4/5 (58%)
Sjeverna Karolina - pobjeda Trumpa
Harris - 15/8 (37%)
Trump - 8/15 (63%)
Wisconsin - pobjeda Harris
Harris - 8/11 (59%)
Trump - 5/4 (41%)
BetFair Predicts ovako predviđa konačne rezultate izbora:
- Donald Trump 4/6 (šansa 60%)
- Kamala Harris 6/4 (šansa 40%)
13:05 - Glavni Trumpovi savjetnici, koji kažu da su oprezno optimistični u pogledu toga kako će Donald Trump danas proći, vjeruju da se njihov uspjeh ili neuspjeh u ovim posljednjim satima u konačnici svodi na jedno pitanje: izlaznost.
- Osjećamo se kao da smo sada u poziciji u kojoj, ako ljudi za koje mislimo da će izaći i glasovati za predsjednika Trumpa izađu, onda bi on trebao pobijediti. Dakle, pitanje je kako to postići. Blizu je. Zaista je blizu - rekao je viši Trumpov savjetnik za CNN. - Mrzim što zvučim tako smiješno, ali to je zapravo ono na što se ovo svodi i jedina stvar na koju smo trenutno usredotočeni.
Trumpovi savjetnici kažu da vjeruju da je ovaj ciklus najjači koji je Trump ikada izveo, osobito kada pogledaju javno istraživanje u usporedbi s 2016. i 2020. godinom.
12:20 - Birališta u osam saveznih država otvorena su u 6 ujutro po istočnom vremenu, uključujući ona u Connecticutu, New Jerseyju, New Yorku, New Hampshireu i Virginiji. U Indiani i Kentuckyju birališta su se počela otvarati u 6 ujutro po istočnom vremenu, ali neka će se u središnjoj vremenskoj zoni otvoriti u 7 ujutro po istočnom vremenu. U Maineu su gotovo sva birališta otvorena u 6 ujutro po istočnom vremenu, ali općine s manje od 500 ljudi mogu se otvoriti do 10 ujutro po istočnom vremenu.
Mali grad Dixville Notch u New Hampshireu glasao je u ponoć, u skladu s tradicijom dugom desetljećima. Potpredsjednica Kamala Harris i bivši predsjednik Donald Trump izjednačili su se s po tri glasa. Usporedbe radi, na predsjedničkim izborima 2020., svi glasovi otišli su Joeu Bidenu. Godine 2016. Hillary Clinton pobijedila je Trumpa s četiri glasa prema dva.
11:40 - Iako su milijuni Amerikanaca već glasovali, oni koji su to odlučili napraviti osobno zaokruživanjem listića danas će to moći učiniti. Birališta se u nekim državama otvaraju već u 6 sati ujutro (12 sati po našem vremenu). Prvi će tako na izbore moći stanovnici Connecticuta, New Jerseyja, New Yorka i Virginije, a potom na birališta izlaze i ostali građani, no otvaranje zavisi u kojoj se državi nalaze pa čak i okrugu. Neka se otvaraju u 6.30, neka u sedam, a mnoga u 8 sati po lokalnom vremenu.
9:20 - Prevagu u američkim izborima vjerojatno će donijeti glasovi u sedam država. Evo zašto su one ključne za ovu utrku:
3 bojna polja srednjeg zapada, poznata i kao "plavi zid" - ovo su proizvodne i sindikalno bogate države Pennsylvania, Michigan i Wisconsin. Prije su prevagu ondje imali demokrati, ali je došlo do promjene posljednjih godina kako se njihova populacija promijenila i kako je bivši predsjednik Donald Trump privukao bijele glasače bez fakultetske diplome, piše CNN.
Kada je Trump osvojio Bijelu kuću 2016., osvojio je sve tri države. Kad je predsjednik Joe Biden pobijedio 2020., osvojio je sve tri. Ako potpredsjednica Kamala Harris osvoji sve tri ove godine, vjerojatno će imati dovoljno elektronskih glasova da postane predsjednica. Ali ankete sugeriraju tijesne utrke u ovim državama. Odaziv će biti ključan, što za Harrisa znači privlačenje žena iz predgrađa i crnih birača. Države 'Plavog zida' obično glasaju na isti način. Posljednji put kad nisu svi išli istom kandidatu bilo je 1988. Na tih osam izbora od 1988. godine, jedini put kada su države s "plavim zidom" pripale republikancu bilo je 2016., kada je pobijedio Trump.
4 bojna polja Sun Belta – Ove države s rastućom populacijom uključuju Arizonu i Nevadu na zapadu te Sjevernu Karolinu i Georgiju na istoku. Arizona, Georgia i Sjeverna Karolina nekoć su bile republikanske. Trump je dvaput osvojio Sjevernu Karolinu. Posljednji demokrat koji je ondje pobijedio bio je Barack Obama 2008. Biden je bio prvi demokrat koji je osvojio Georgiju nakon Billa Clintona 1992. i Arizonu od Clintona 1996.
9:00 - NATO će ostati ujedinjen bez obzira na to tko pobijedi na američkim izborima, rekao je glavni tajnik saveza Mark Rutte u ponedjeljak u Berlinu, dok saveznici Washingtona nervozno iščekuju ishod glasanja. "Tko god pobijedi na tim izborima, radit ćemo s Kamalom Harris, s Donaldom Trumpom i pobrinuti se da savez ostane ujedinjen", rekao je Rutte zajedno s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom. Rutte je rekao kako "ne sumnja" u to da će tko god pobijedi na izborima nastaviti podržavati NATO jer je to "u interesu Sjedinjenih Država".
Zapadni saveznici strahuju da slijede turbulentna vremena za obrambeni savez formiran na početku hladnog rata ako Trump pobijedi na neizvjesnim izborima u utorak. Savez je pretrpio udarac tijekom Trumpova predsjedništva 2017. – 2021. jer je kritizirao saveznike zbog, kako je rekao, nedovoljne potrošnje. Trump je u veljači upozorio da će ohrabriti Ruse da rade "što god žele" NATO saveznicima koji ne plaćaju više za zajedničku obranu. Harris je u međuvremenu često ukazivala na te Trumpove primjedbe obećavajući, poput predsjednika Joea Bidena, da će surađivati sa saveznicima i stajati uz NATO. Zapadni saveznici također strahuju da bi Trumpovo predsjedništvo moglo značiti smanjenje vojne pomoći Ukrajini od SAD-a, koji je potaknuo podršku Kijevu u cijelom NATO-u i bio njegov najveći podupiratelj.
8:45 - U ponedjeljak u posljednjem, mahnitom danu pred iznimno tijesne američke predsjedničke izbore Donald Trump i Kamala Harris najavljivali su pobjedu dok su održavali završne skupove u Pennsylvaniji i drugim državama koje se smatraju presudnima za ove izbore. Kampanja je doživjela vrtoglave preokrete: dva pokušaja atentata i osudu za kazneno djelo republikanskog bivšeg predsjednika Trumpa, te iznenađujuću nominaciju demokratske potpredsjednice Harris nakon što je predsjednik Joe Biden (81) odustao od kandidature za ponovni izbor pod pritiskom vlastite stranke.
Prema AdImpactu, analitičkoj tvrtki, od ožujka je potrošeno više od 2,6 milijardi dolara kako bi se osvojili birači. Ipak, ankete pokazuju da su Trump (78) i Harris (60) gotovo izjednačeni. Pobjednik možda neće biti poznat danima nakon glasovanja u utorak. Trump je već signalizirao da će se pokušati boriti protiv bilo kakvog poraza, kao što je učinio 2020.
Oboje kandidata predvidjeli su vlastitu pobjedu na skupovima u Pennsylvaniji u ponedjeljak na kojima su pozvali pristaše koji još nisu glasali da se pojave na biralištima na dan izbora. Ta država ima najveći broj glasova u izbornom koledžu od bilo koje od sedam država za koje se očekuje da će odrediti ishod predsjedničkih izbora.
Trump je imao nastupe i u Sjevernoj Karolini i Michiganu posljednjeg dana kampanje i nakon toga otputio se kući u Palm Beach na Floridi, kako bi glasovao i čekao rezultate izbora. Harris je imala pet nastupa u kampanji u Pennsylvaniji, uključujući dva grada koje je Trump također posjetio, Reading i Pittsburgh. Završila je dan u Philadelphiji skupom na stepenicama proslavljenima u filmu "Rocky" na ulazu u filadelfijski muzej umjetnosti.
Unatoč tome što je uživala podršku slavnih osoba, uključujući Lady Gagu i Oprah Winfrey, koje su obje zagrijavale publiku u Philadelphiji prije nego što je Harris stupila na pozornicu, Harris je sebe nazvala autsajderom koji je poput Rockyja bio spreman "popeti se do pobjede".
"Zamah je na našoj strani", rekla je Harris publici koja joj je skandirala: "Pobijedit ćemo." "Večeras, dakle, završavamo kao što smo i započeli: s optimizmom, s energijom, s radošću", rekla je Harris, predviđajući jedne od najneizvjesnijih izbora u povijesti SAD-a. U Allentownu Harris je pozvala na izbore brojnu portorikansku zajednicu u gradu, ogorčenu uvredama komičara na Trumpovom skupu prošlog tjedna. Potom je stala u Readingu i održala kratki skup u Pittsburghu, gdje je pop zvijezda Katy Perry svirala.
Trump je nakon ponoći pred prepunom arenom u Grand Rapidsu u Michiganu privodio kraju svoj četvrti i posljednji skup. U tom gradu završio je i prethodne dvije predsjedničke kampanje. Ponovio je svoje stavove o povećanju sigurnosti na granicama dok je istovremeno napadao ekonomske rezultate mandata Biden-Harris. Bio je to i posljednji predizborni skup u njegovoj karijeri, budući da je rekao da se ne planira ponovno kandidirati za predsjednika ako ne osvoji Bijelu kuću na izborima u utorak. "Ovo je posljednji", rekao je Trump, procjenjujući da je održao 930 skupova otkad je započeo prvu kampanju 2015. "Ako izvučemo naše ljude na birališta, gotovo je, oni ne mogu ništa učiniti", dodao je Trump.
7:45 - Glasači u američkom selu Dixville Notch otvorili su izborni dan u prvim minutama utorka s izjednačenim brojem glasova, odražavajući nevjerojatno tijesne nacionalne ankete u utrci za Bijelu kuću. Više pročitajte OVDJE.
Trump, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tijekom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko tjedana nakon što ga je porota u New Yorku proglasila krivim zbog krivotvorenja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za kazneno djelo. Harris je u srpnju neočekivano postala kandidatkinja svoje stranke i time dobila priliku postati prva američka predsjednica, nakon što je aktualni predsjednik Joe Biden odustao od utrke poslije lošeg nastupa u debati i pritiska stranke da se povuče.
Ankete pokazuju da je dvoje kandidata izjednačeno na nacionalnoj razini, ali i u 'prevrtljivim' saveznim državama, tzv. swing states. Više od 77 milijuna Amerikanaca već je dalo svoj glas, no izborni dan pokazat će čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na birališta. Posljednjih dana kampanje obje strane preplavile su društvene mreže i tradicionalne medije posljednjim krugom promidžbe, ali i volonterima koji kucaju na vrata potencijalnih glasača.
FOTO Karijera mu je krenula uz 'tatin poguranac', zarađivao milijarde i doživio bankrote: Dječak plavih očiju opet želi biti prvi čovjek SAD-a
Trump je svoju kampanju temeljio na obećanjima o oživljavanju „uništenog” američkog gospodarstva, borbi protiv kriminala i zaštiti Amerikanaca od ilegalnih migranata. Protivnici ga kritiziraju zbog "paranoičnog" stila i lažnih tvrdnji poput onih da migranti s Haitija u Springfieldu „jedu mačke i pse” ili da demokrati pripremaju izbornu prijevaru.
„Ako izgubim, a reći ću vam, to je moguće jer oni varaju. To je jedini način na koji možemo izgubiti, jer oni varaju”, rekao je u Michiganu bivši predsjednik koji još uvijek nije priznao izborni poraz 2020. godine nakon kojeg je uslijedio nasilni upad njegovih pristaša na američki Kapitol.
S druge strane je demokratkinja Kamala Harris koja bi u slučaju pobjede postala prva žena na toj funkciji. Aktualna američka potpredsjednica indijsko-afroameričkog podrijetla kao predsjednička kandidatkinja naslijedila je Joea Bidena koji se sam povukao iz utrke.
Harris se već pokušala kandidirati za predsjednicu 2020. godine, no na tadašnjim predizborima svoje stranke bila je tek šesta, iza Bidena, Bernieja Sandersa, Elizabeth Warren, Petea Buttigiega i Michaela Bloomberga, pa se iz te utrke povukla. Bivša glavna tužiteljica Kalifornije svojom je kampanjom pokušala vratiti jedinstvo iznimno polarizirane Amerike, približivši svoje ranije stavove republikancima, poput onog o posjedovanju naoružanja ili zabrani frakiranja.
Sedam država
Prema informacijama Election Laba sa sveučilišta na Floridi svoj je glas već dalo više od 78 milijuna Amerikanaca, što je gotovo polovina od njih 158,5 milijuna koji su izašli na izbore 2020. Ankete najavljuju neizvjesnu utrku, posebno u sedam ključnih, takozvanih "swing" saveznih država koje će pod sustavom američkog izbornog kolegija odrediti konačnog pobjednika izbora.
Većina država tradicionalno je sklonija demokratima ili republikancima i ondje se pobjednik zna unaprijed, pa su u fokusu kandidata najčešće nalaze one savezne države u kojima bi pobjedu mogao odnijeti bilo koji kandidat (tzv. swing states).
Ove godine ih je sedam - Pennsylvania (19 izbornika), Georgia i Sjeverna Karolina (po 16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke pogreške. Po većini američkih medija, Harris ima dosad gotovo sigurnih 226 izbornika, a Trump 219. Pobijedi li u sve tri neizvjesne države radničkog Pojasa hrđe (Rust Belt), Pennsylvaniji, Michiganu i Wisconsinu, Kamala Harris će postati predsjednica.
Izgubi li neku od njih, morat će to nadoknaditi osvajanjem jedne iz Sunčanog pojasa (Sun Belt) Georgije, Sjeverne Karoline ili Arizone u kojima je Trump u neznatnoj prednosti po anketama. Izgubi li, pak, najveću od njih Pennsylvaniju, morat će čak osvojiti dvije. Mnogi zbog toga upravo tu saveznu državu smatraju ključnom za oboje kandidata.
FOTO S ocem nije bliska, o porijeklu ne priča, a udala se s 50 godina nakon spoja na slijepo
Istraživanje Ipsosa i Reutersa krajem listopada pokazalo je da birači prijetnju demokraciji smatraju drugim najvećim problemom s kojim se SAD suočava, nakon gospodarstva. Trump vjeruje da će ga u Bijelu kuću vratiti ekonomska pitanja i visoke cijene, posebice za hranu i stanarinu.
Izbornu utrku nestrpljivo ne prate samo Amerikanci na čije će živote značajno utjecati njezin ishod, primjerice po pitanju reproduktivnih prava, nego i svijet pogođen krizama i ratnim sukobima na koje SAD kao i dalje najmoćnija zemlja na svijetu ima velik utjecaj. Trenutno je prerano prognozirati kad će se znati konačan pobjednik izbora – to može biti istu noć, iduće jutro, ali i nekoliko dana ili tjedana kasnije. Prošli izbori održali su se 3. studenoga, a Biden je pobjednikom proglašen tek 7. studenoga.
Brzina obrade glasova bit će određena rezultatima – ako oni budu tijesni, glasovi će se prebrojavati ponovno. Na brzinu će utjecati i broj prijavljenih nepravilnosti, kao i eventualne napetosti na biralištima.
Kongres i Senat
Izvan Sjedinjenih Američkih Država izbori 5. studenog se često pojednostavljuju kao utrka za Bijelu kuću, no za Amerikance će sastav novog Kongresa biti jednako važan. I ti bi izbori mogli biti tijesni. O ishodu glasanja u stotinama izbornih jedinica u zemlji ovisi hoće li izabrani predsjednik moći provoditi svoj program uz podršku Kongresa ili će naići na otpor i pat-poziciju.
Američki Kongres, smješten na vošingtonskom Capitol Hillu, sastoji se od dvaju domova: Zastupničkog doma i Senata. Na izborima 5. studenoga će se odlučivati o svih 435 mjesta Zastupničkog doma te o 34 od 100 Demokrati, koji trenutno upravljaju Senatom zahvaljujući većini od jednog mandata, suočavaju se s izazovom da zadrže dvije trećine od 34 zastupnika koliko se bira u utorak. S druge strane, republikanci u Zastupničkom domu brane svoju tijesnu većinu. Demokrati im trebaju oteti samo četiri mandata za preuzimanje većine.
Woke/lgbtq/abortion kultura ne smije u WH