Konferencija za novinare bivšeg ministra financija Slavka Linića sa zanimanjem se iščekivala i u Hrvatskom saboru gdje se sabornica, kako se približavalo 12.30 sati, sve više praznila. Dio zastupnika danas se nije ni pojavio u Saboru, dio je napustio zgradu Sabora, a dio je konferenciju pratio u prostorijama svojih klubova. Desetak minuta prije početka Linićeva istupa i HDZ-ovci su polako napuštali sjednicu, a Domagoj Ivan Milošević rekao je da idu u klub gledati konferenciju za novinare.
Desetak minuta prije 13 sati zastupnici su završili s raspravom nešto ranije nego inače, pa je umjesto u 13.30, stanka za ručak počela ranije.
– Pa jadno, očekivao sam više – komentirao je jedan HDZ-ovac napuštajući prostorije Kluba još dok je trajala konferencija za novinare, a poput njega, ni drugi zastupnici nisu htjeli javno komentirati Linićeve navode.
– Idem na sjednicu odbora, ne mogu ništa komentirati. Bilo bi to neodgovorno – kazao je kratko predsjednik Kluba SDP-a Igor Dragovan.
Leko nije gledao konferenciju
Ni SDP-ov Šime Lučin nije imao što reći na konferenciju za novinare jer je, tvrdi, nije gledao. Isto je rekao i predsjednik Sabora i šef Glavnog odbora SDP-a Josip Leko.
– Nisam gledao konferenciju za tisak, ima vremena, ne gori ništa, pogledat ćemo, sastat ćemo se, razgovarat ćemo. To je način da se radi ozbiljno. Sjest ćemo, razgovarat ćemo i vidjeti što to znači – kratko je odgovorio Leko.
Bivša SDP-ovka Mirela Holy nije pomno pratila Linićevu presicu, no dio koji je gledala komentirala je.
– To su jako teške optužbe, sada bi trebalo provjeriti činjenice. Ja se nadam da će se situacija u SDP-u stabilizirati i Vlada ozbiljno posvetiti svom poslu – kazala je Holy te dodala da je istina da se Plan 21 ne provodi u gospodarskom dijelu i dijelu politike zaštite okoliša.
– Stranka se nalazi u iznimno teškoj situaciji. Bilo je rečeno da će ovaj obračun izazvati potres i da će biti krvi do koljena. No, ja mislim da neće biti krvi, ali prljavštine ima itekako. To govori više o tome kako se obnaša vlast u Hrvatskoj nego kakvi su ljudi. Kad to kažem, mislim na to da se vrlo malo mijenja bez obzira na to tko se nalazi na čelu države, vlade i slično – tvrdi nezavisni zastupnik sa SDP-ove liste Josip Kregar. Na pitanje treba li premijer zbog svega podnijeti ostavku, Kregar je odgovorio da trebamo pričekati potvrdu za Linićeve navode, no i da je teško da će itko otići neoštećen iz ovog sukoba.
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
– Da ministar financija i premijer ne mogu razgovarati međusobno, to je za mene šokantno – čudi se Kregar koji se osvrnuo i na tvrdnje da DORH već piše zahtjev za skidanje imuniteta Liniću.
– Zasad nema nikakve indikacije za to, to je vijest koja je procurila prije činjenica – kaže Kregar te dodaje da će procedura ići vrlo brzo ako to DORH napravi. Ne vjeruje da će Linića sada izbaciti iz SDP-a.
– Mislim da neće jer bi to izazvalo daljnje polarizacije i sukobe. Vjerujem da je riječ o ljudima koji neće htjeti činiti gore u ovoj situaciji, nego će pokušati na neki način smanjiti napetosti. Ovdje je riječ o sasvim vidljivim sukobima koji imaju i političke, interesne, ali i psihološke razloge. Zbog toga, ako eliminiramo taj element koji će doći do izražaja nakon prospavanih noći i razgovora s prijateljima, mislim da će se tražiti rješenje u kojem će institucije morati obaviti svoj dio posla, a stranka će pokušati izbjeći veliku štetu – uvjeren je Kregar koji misli da ipak nema potrebe za prijevremenim izborima, ali je potrebno da se SDP "unutar sebe rekonstruira i da se prilagodi novoj situaciji u kojoj gubi imidž koji ga je godinama karakterizirao, a to je da je jedna poštena stranka u kojoj nema takvih podmetanja".
Reiner: Krajnji čas za ostavku
– To je sigurno izgubljeno i utjecat će na buduće rezultate. Međutim, jasno je da je činjenica da će dojam nakon ovog biti "svi su oni isti" – nastavlja Kregar koji smatra da bi izbori u ovoj situaciji trebali biti zadnja mogućnost. Ne čudi ga ni da je Linić tek sada izašao sa svim ovim.
– Stvar je u tome da se obiteljski sukobi u stranačkim obiteljima teško iznose u javnost. Ovdje je riječ o nečemu drugome, ovdje se bračni drugovi svađaju, međutim oni imaju devetoro djece i nisu jedini koji su važni na našoj političkoj sceni – zaključuje Kregar.
HDSSB-ov Josip Salapić žurno poziva DORH i USKOK da istraže sve Linićeve navode jer je u ovoj situaciji ugrožena sigurnost građana.
– Milanović bi se trebao obratiti Saboru. Ne radi se o rekla-kazala pričama, nego o osobi koja je bila ministar financija. Osim toga, ako je ovo točno, Hrvatska je zrela za prijevremene izbore i ostavku Milanovića. Ovo su ozbiljne optužbe. Mi ne stajemo na stranu ni jednog ni drugog, nego štitimo interese RH. Ovo su stvari koje su udar na temelj demokracije u Hrvatskoj – kaže Salapić.
HDZ-ov Željko Reiner tvrdi da je "zlouporaba položaja na koju je uputio gospodin Linić za premijera Milanovića jedna vrlo, vrlo ozbiljna optužba".
– Ona sasvim sigurno ne može proći tek tako i sasvim sigurno mora biti detaljno ispitana. Ako se pokaže kao točna, onda, naravno, podliježe svemu onome čemu treba podlijegati. Ali čini mi se da je bez obzira na sve to skupa krajnji čas da i premijer i Vlada daju ostavku jer za neusporedivo manje stvari u drugim zemljama Vlade daju ostavku – tvrdi Reiner te ponavlja da misli "da je sada krajnji čas da premijer Milanović i cijela Vlada daju ostavku, ako to nisu napravili zbog svega što su dosad učinili Hrvatskoj i hrvatskom narodu".
>> Linić: Pravi razlozi moje smjene su INA i kredit od 20 milijuna kuna tvrtki Mali biskviti
Pa kako malo? Linić je optužio Milanovića da pogoduje svojoj obitelji i prijateljima, izdaje državne interese i zlouptrebljava tajne službe, ajmo Cvitan uleti u vladu i pročešljaj Milanovića, ministre i sve kojima ova vlada pogoduje!