Saborski zastupnici jutro su počeli raspravom o konačnom prijedlogu izmjena Zakona o zaštiti potrošača kojim se ukida naplata opomena koje su građani plaćali zbog kašnjenja u plaćanju duga.
Trgovci, odnosno svi koji djeluju na tržištu, pa i banke, telekomunikacijske tvrtke i javna poduzeća, više neće smjeti naplaćivati opomene koje šalju građanima.
– Financijskog učinka i razloga zašto naplaćivati opomene od 100, 150 ili 200 kuna naprosto nema – smatra zamjenica ministra gospodarstva Tamara Obradović Mazal te naglašava da je cilj izmjena u tom smislu zaštita potrošača, i to ne samo njihovih prava nego i ekonomskog stanja, na način da se opomene više ne uračunavaju u krajnji iznos duga.
– No, važno je istaknuti da se neplaćanjem opomene ne negira plaćanje duga – ipak je naglasila Obradović Mazal.
U raspravi je istaknuto da banke godišnje zarade oko 3,6 milijarde kuna od različitih naknada, a od tog iznosa tri do šest posto otpada na naplatu opomena.
HDZ je ove izmjene zakona nazvao tek populističkim mjerama koje, u situaciji poskupljenja struje i plina te neaktivnosti Vlade na gospodarskom oporavku, neće pomoći građanima pokriti sve veće životne troškove.
– Ne može se tolerirati pretjerivanje i unošenje apsurda da trgovci i dodatno zarađuju na ovom problemu, odnosno na opomenama. Ipak, krajnje je vrijeme da se Vlada počne baviti ozbiljnijim problemima građana. Postavlja se pitanje kada će se Vlada početi baviti time da osigura građanima da imaju od čega i na vrijeme podmiriti dospjele račune – vjeruje Đuro Popijač koji kaže da se gospodarski oporavak ne nazire. Objasnio je kako se iz svega što je Vlada učinila u posljednjih šest mjeseci može zaključiti da poduzetnicima nikad nije bilo teže, da ih se nikad nije toliko napadalo, zbog čega se i ne može očekivati od gospodarstva da krene naprijed.
– Pad društvenog proizvoda, pad potrošnje, rast nezaposlenosti, pad gospodarskih aktivnosti... puno su veća prijetnja životnom standardu naših građana nego plaćanje opomene vjerovnicima. Uza sve te probleme ne možemo ni očekivati od hrvatskog privatnog poduzetništva, od hrvatskog gospodarstva da krene naprijed – tvrdi Popijač te zaključuje kako se "sumanuta gospodarska jesen već nazire". Ispravio ga je HNS-ov Srđan Gjurković koji je dodao kako je "ova Vlada je u šest mjeseci sigurno napravila puno više nego zadnja u četiri godine".
– Promjenama zakona trgovci će i dalje imati pravo opomenama upozoravati potrošače na kašnjenje u plaćanju, ali te opomene više neće smjeti naplaćivati i na taj način potrošače dodatno opterećivati – kaže Gjurković, a s njime se složila i Mirela Holy u ime Kluba SDP-a dodavši da "u tom području godinama vlada kaos i nered, pri čemu su beskrupulozni trgovci i pružatelji usluga u vrijeme krize zarađivali na teret građana."
HDSSB-ov Boro Grubišić zamjerio je što se u zakonu nigdje ne spominju banke, iako vladajući tvrde da se izmjena odnosi i na njih, ali će podržati prijedlog iako je riječ tek o "mrvicama za građane".
– To što banke rade je bankarski mobing, a od građana ubiru enormne iznose na račun opomena. Evo i sam sam dobio obavijest banke da sam, s obzirom da nisam imao ni primitaka, ni izdataka sa svog tekućeg računa, dužan 50 kuna jer, eto, oni prate moj račun – objasnio je Grubišić što je sve bankama dopušteno.
Prijedlog će podržati i SDSS jer je konačno došlo vrijeme da se počne efikasnije djelovati u cilju zaštite potrošača.
– U zemlji kao što je naša, u kojoj se sve manje zarađuje na radu i na onima koji rade, jer rada ima sve manje, a sve više se zarađuje na želucu, sve više se zarađuje na tijelu, dakle na hrani, na odjeći, na lijekovima i naravno na novcu koji je za to neophodan, a koji se ne zarađuje nego se nažalost posuđuje – kaže Pupovac.
Zašto nam je trebalo toliko vremena da dođemo do ovog zakona, zanimalo je Nansi Tireli iz Hrvatskih laburista. Dosad su se, tvrdi, s tim problemom bavile isključivo potrošačke udruge pa je zahvalila i čestitala Vladi što je napokon donijela ove izmjene zakona.
Don Ivan Grubišić je u ime Kluba nezavisnih zastupnika pozvao na korjenite i strukturne promjene u vođenju politike i načinu organiziranja Hrvatske.
necu vise komentirati o kosorki vidim da je postala itko i nitko,i nko vise je ne sljive.