NAJAVA ŠTRAJKA

Hitna pomoć čekat će se dvostruko dulje

26.07.2002.
u 00:00

* Kola Hitne pomoći neće prolaziti kroz crveno na semaforu, neće voziti žutim trakom niti će ulaziti u pješačke zone

Tri dana - od šest sati ujutro 7. kolovoza do 18 sati 9. kolovoza - u štrajku upozorenja bit će vozači ustanova za hitnu medicinsku pomoć u Zagrebu, Splitu i u Osijeku. Predsjednik Sindikata hitne medicinske pomoći Velimir Ostojić obavijestio je o tome javnost na jučerašnjoj konferenciji za novinare. Vozači Hitne već godinu i pol dana traže povećanje koefijenata sa 0,98 na 1,10, zatim 20 posto na plaću za uvjete terenskog rada, plaćanje smjenskoga rada, vraćanje beneficiranog staža, priznavanje produljenog godišnjeg odmora terenskim radnicima, poboljšanje radnih uvjeta. U vrhu zahtjeva vozača Hitne jest povećanje osnovne plaće sa sadašnjih oko 2800 na oko 3500 kuna - rekao je Ostojić.

- Vozačima Hitne pomoći učinjena je golema nepravda prije 18 mjeseci kad nam je Uredbom o plaćama pao koeficijent i plaća, u prosjeku, čak 1500 kuna. Smatramo nedopustivim da su medicinski tehničari na uvjete rada dobili 20 posto dodatka na plaću, a vozači pet posto. A prema službenim podacima o procjeni opasnosti radnih mjesta, vozači i medicinski tehničari imaju posve iste uvjete rada. Osim toga, vozači Hitne aktivno sudjeluju u zbrinjavanju pacijenata u timu hitne pomoći i moraju proći specijalne medicinske tečajeve - kaže Ostojić.

U štrajku će sudjelovati 135 vozača ustanova za hitnu medicinsku pomoć u trima regionalnim centrima, koje su pismeno podržali ravnatelji tih ustanova i vozači Hitne iz cijele Hrvatske. A kako je, zapravo, riječ o tzv. bijelom štrajku, u spomenuta tri dana kola Hitne pomoć neće nestati iz prometa. Ali, neće prolaziti kroz crvena svjetla na semaforu, brzina vožnje prilagodit će se uvjetima na cesti, a osim u slučajevima prvog stupnja, Hitna neće voziti žutim trakom niti će ulaziti u pješačke zone. Životi ljudi koji trebaju hitnu pomoć neće biti ugroženi - tvrdi predsjednik sindikata.

No, produljit će se vrijeme čekanja na intervencije sa sadašnjih u prosjeku petnaest na tridestak minuta. Čekanje pacijenata na sanitetski prijevoz, što inače traje tri-četiri sata, produljit će se na najmanje šest sati.

Ministar zdravstva Andro Vlahušić, rečeno je jučer, razumije, pa i opravdava, zahtjeve sinikata vozača, ali je u srijedu na "postupku mirenja" izjavio da nije mjerodavan za povećanje plaća, da novca nema te da nije kompetentan bilo što potpisivati. Vozači, pak, smatraju da je riječ o doista malom broju radnika i o maloj svoti novca, dok je istodobno bilo novca za isplatu golemih plaća nekim ravnateljima bolnica na ime pripravnosti. Sindikat vozača jučer je zatražio i hitan sastanak s Ivicom Račanom i sa Zlatkom Tomčićem. Predstavnici sindikata istaknuli su i to da će, ako njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni, u listopadu organizirati štrajk u cijeloj zemlji.

Predsjednik Udruge radničkih sindikata, u čijem je članstvu i Sindikat radnika hitne medicinske pomoći Hrvatske, rekao je jučer kako mu je poznato da neki poslodavci vozača Hitne već rade na zabrani štrajka.

- Nedopustivo je - smatra - da se ministar zdravstva oglušuje na opravdane zahtjeve vozača Hitne pomoći i da njihov posao izjednačava s vozačima državnih dužnosnika. Ministar zdravstva služi se i prijetnjama da će uvesti restriktivne mjere, koje - zaključio je Kunst - može okvačiti mačku o rep.

Diana Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije