U četvrtak je u studiju Večernjeg lista gostovao Dalibor Karlović, dekan novoosnovanog Medicinskog fakulteta na Hrvatskom katoličkom sveučilištu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Od ove godine HKS je pokrenuo fakultet medicine. Objasnite nam razloge kako to da baš katoličko sveučilište pokreće tako specijaliziran obrazovni smjer?
Ideja o osnivanju studija rodila se zbog našeg poslanja, odnosno onog poslanja koje imaju sva katolička sveučilišta diljem svijeta. Naš je cilj dobrobit zajednice i služenje čovjeku, a medicina je grana znanosti koja tome ponajviše pridonosi. Spomenuo bih još da je upravo Katolička crkva kroz povijest osnivala prva sveučilišta, a ilustracije radi nije manje važno ni to da je prvi medicinski fakultet osnovan u blizini Napulja još u 9. stoljeću, a pokrenuli su ga tadašnji benediktinci. Tu bih spomenuo još i sveučilišta u Bologni, Padovi, Oxfordu i Cambridgeu koje je također osnivala crkva. Međutim, postoji još jedna poveznica crkve i medicine. Prije više od 170 godina prvi zagrebački nadbiskup Juraj Haulik osnovao je KBC Sestara milosrdnica koja je i danas u funkciji i na usluzi građanima.
Koliko se dugo HKS pripremao na osnivanje novog fakulteta?
To je proces, pripremali smo ga cijelo jedno desetljeće. Studij medicine kompleksan je studij koji traje šest godina. Da bismo uopće mogli izvoditi takav studij, trebali smo proći strogu zakonsku i podzakonsku regulativu i ispuniti niz stručnih uvjeta te udovoljiti svim akademskim standardima. Dopusnicu od ministra obrazovanja dobili smo tek nakon što je Agencija za znanost i visoko obrazovanje oformila stručno povjerenstvo sastavljeno od eminentnih međunarodnih stručnjaka i liječnika koji su dolazili u svojevrsnu kontrolu kako bi se uvjerili da je sve što radimo i planiramo raditi po pravilima struke i po najvišim uzusima.
Koliko je studenata na prvoj godini od listopada?
Upisali smo 40 studenata, a po spomenutoj dopusnici imamo pravo upisati još 4 studenta koji su dio hrvatske manjine iz nekih drugih država. Dakle, govorimo o ukupnom broju od 44 studenta.
Koliko je predavača na novom Medicinskom fakultetu?
Samo na prvoj godini surađivat ćemo s najmanje 50 profesora i znanstvenika koji su izabrani u znanstveno-nastavna ili suradnička zvanja.
Ima li među njima poznatijih imena?
Nezahvalno je isticati nečije ime jer je riječ o vrhunskim stručnjacima zavidnih karijera. Svi oni trebaju biti izabrani u znanstveno zvanje, zadovoljiti uvjete rektorskog zbora, a za medicinu je karakteristično i to što svi moraju imati položen specijalistički ispit pri Ministarstvu zdravstva.
Tko su studenti koji upisuju vaš fakultet, tim više ako uzmemo u obzir da je Medicinski fakultet na Zagrebačkom sveučilištu ove godine ostao nepopunjen i na jesenskom roku, što je praktički nezapamćeno?
Naši studenti redom su upisani preko sustava ''Postani student'' odnosno nakon položene državne mature. Naši studenti su oni koji su naš fakultet stavili na prvo mjesto na listi prioriteta u sustavu. Ne bih rekao da su to studenti koji se možda nisu negdje drugdje uspjeli upisati.
Provodite li prijamne ispite?
Bodujemo ocjene iz srednje škole, bodujemo državnu maturu, odnosno njezin obvezni dio na A razini. Osim toga, naši budući studenti trebaju polagati izborni dio državne mature, a to su kemija, fizika i biologija. Na osnovi toga rade se rang-liste. No, nije manje važno to što smo uveli i formu motivacijskog intervjua koji nije presudan, ali je praktičan, pa se student prije upisa može upoznati sa zajednicom.
Koliko stoji godina studiranja na Medicinskom fakultetu na HKS-u?
Košta 38 tisuća kuna po godini. To je samo dio participacije jer ostatak podmiruje osnivač. Inače, izobrazba liječnika u Hrvatskoj stoji oko 90 tisuća kuna.
Tako je. Mi smo poseban naglasak stavili na istraživanje u biomedicini i zdravstvu. Mislimo da budući liječnik nije samo stručnjak koji dijagnosticira bolesti već je i znanstvenik koji pretendira kreirati novu misao, nove tehnologije i nove teorije.
S druge strane, medicinska humanistika vrlo je važan predmet zbog toga što mislimo da je čovjek biće koje ima svoj psihički i duhovni život i nije samo biološko biće. iz tog razloga promatramo čovjeka kao cjelovitu osobu. Smatramo da su znanja iz medicinske povijesti, sociologije, psihologije, medicinskog prava, komunikologije vrlo važna za budućeg liječnika jer će morati znati komunicirati i biti formiran stručnjak.
Kako pomiriti religijska odnosno katolička načela i medicinu kao znanost. Pritom prije svega mislim na pitanje abortusa?
Mi smatramo da je život dar, njegujemo tradiciju europske klasične medicine koju je utemeljio Hipokrat koji je tvrdio da život počinje začećem. Sve ostalo na osobnom je prizivu budućeg liječnika.
CIJELI RAZGOVOR POGLEDAJTE U VIDEOPRILOGU NA POČETKU TEKSTA
potpuno nepotrebno,Med.fak Sveučilišta u Zagrebu je poznat,kvalitetan,respektiran diljem Europe a i šire.Prijemni je dosta rigorozan,i mnogi ga nisu uspjeli položiti .Ako se osniva ovaj to će samo biti dodatni honorar pojedinim profesorima kojima je baza upravo Medicin,fak.Sveučilišta u Zgb. koji jedini daje kvalitetu,budućim liječnicima.