Holbrooke: BiH je opet opasna bačva baruta

HOLBROOKE_311.jpg
import
22.10.2008.
u 23:00

Dvojica epizodista, jedan u ratnoj a drugi u postkonfliktnoj fazi BiH, Richard Holbrooke i Paddy Ashdown pozvali su na obnovu čvrstog protektorata u zemlji upozoravajući kako je BiH danas bure baruta koje svakoga trenutka može eksplodirati.

I dok su posve uspješno dijagnosticirali stanje u kojemu se pacijent - BiH – nalazi, dotle su posve krivo pripisali lijekove za oporavak. Predlaže se naime povratak u prošlost iz koje je BiH uglavnom izlazila kao gubitnik.

Kraj rata, ali bez mira
Dayton je zaustavio rat, ali nije donio mir, jedna je od ocjena koje godinama ponavljaju slabiji ili bolji poznavatelji BiH prilika. A upravo je Holbrooke bio jedan od ključnih ljudi koji su kreirali ovu luđačku košulju kako je Daytonski sporazum nazvao još jedan bivši međunarodni upravitelj u BiH (op.a. Wolfgang Petritsch).

Cijeli svoj osvrt na stanje u BiH ova dvojica profesionalnih političara, od kojih se jednome smiješi i fotelja mogućeg budućeg državnoga tajnika Sjedinjenih država, sveli su na potrebu uklanjanja srpskoga lidera Milorada Dodika i njegovog federalnog pandana Harisa Silajdžića.

I Dodik i Daytonski sporazum praktično su proizvod iste administracije i nikako se ne mogu odvojeno promatrati. S druge strane britanski lord je nastojao u svojemu mandatu oslabiti Republiku Srpsku i Dodika.

Jedino što je zajedničko jednome i drugome je što su radili na slabljenju hrvatske pozicije u BiH što se vrlo jednostavno može vidjeti iz iskustva višegodišnje vladavine (Dayton na štetu Hrvata donio Holbrooke, Ashdown nametnuo mostarski Statut, smjenjivao hrvatske političare).Ashdown i Holbrooke su jedino u pravu kada vele da je međunarodna zajednica, Sjedinjene države i Europska unija, izgubila osjećaj da je Bosni i Hercegovini još uvijek potrebna pomoć.

Ustavne promjene su zbog toga jedini i pravi lijek a ne smjenjivati Milorada Dodika ili Harisa Silajdžića. Dovoljno je prošetati se Banja Lukom, Sarajevom ili Mostarom da se zaključi kako tri naroda i danas s krajnjim nepovjerenjem govore jedni o drugima.

Ustavne promjene - lijek
U takvim okolnostima (nepovjerenja) radi Vijeće ministara i državni parlament, u sličnim okolnostima zbog odnosa snaga funkcionira i federalna vlast. Paradoksalno je upravo da je najučinkovitiji dio države upravo Republika Srpska o čijem lideru gobore Holbrooke i Ashdown.

U pravu su njih dvojica kada tvrde da novo ustavno ustrojstvo mora biti rezultat zajedničkoga angažmana međunarodne zajednice i domaćih vlasti. Bez tih promjena neće biti moguće obuzdati Srbe s otporom za unitarizaciju, Bošnjacima očuvati državu te zadovoljiti Hrvate kako bi osjećali da je BiH i njihova država.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije