OBRAZOVANJE Privatni fakulteti iz Srbije postali tražena roba BiH

Hrvati i Bošnjaci po srpske diplome

diploma.jpg
import
20.10.2005.
u 18:17

BEOGRAD U želji da s visokom ili višom stručnom spremom izbore bolje mjesto u društvu, sve veći broj bosanskohercegovačkih građana, bez obzira na nacionalnost, odlučuje se upisati na neki od gotovo 100 privatnih fakulteta, koliko ih je trenutačno registrirano u Srbiji. Razlozi za upis na fakultete s druge strane Drine isključivo su pragmatične naravi. Na privatnoj visokoškolskoj instituciji u Srbiji do diplome se puno lakše dolazi nego, primjerice, na nekom od državnih fakulteta u BiH ili Hrvatskoj.

Svakodnevna prisutnost na predavanjima nije uvjet da se dođe do fakultetske diplome. Najveći broj ispita polaže se putem interneta, a fizički susreti s profesorima i mentorima nisu dominantni, jer većina konzultacija odrađuje se putem elektronske pošte. I na kraju, cijene semestara na privatnim fakultetima u Srbiji u odnosu na državne fakultete u BiH stimulirajuće su za studente.

Trikovi i pogodnosti
Cijena akademske godine, ovisno o fakultetu, kreću se oko 400 KM. S diplomom takvog fakulteta koja se preko veza u raznim komisijama i ministarstvima lako nostrificira, sve je veći broj novopečenih diplomanata u BiH koji je posao uspio pronaći u javnim poduzećima ili državnoj upravi. Privatni fakulteti iz Srbije, zbog velikog zanimanja javnosti, svoje "isturene" katedre otvaraju na području Republike Srpske. Polaznike uopće ne smeta činjenica da je većina privatnih visokoškolskih institucija iz Srbije koja otvara svoje fakultete i u RS-u utemeljena isključivo radi financijske dobiti njihovih osnivača, koji se u privlačenju što većeg broja polaznika služe raznim trikovima i pogodnostima.

U takvom okruženju Skupština RS-a nedavno je izdala nalog da se napravi analiza koji privatni fakulteti i s kakvim znanstvenim potencijalom lako dobivaju dozvole za rad u tome dijelu BiH. U izjavi za naš list Miloš Milinčić kazao nam je da takvi fakulteti uopće ne zadovoljavaju principe iz Bolonjske deklaracije, gdje se traži svakodnevni kontakt studenta s profesorom, nego je izvođenje nastave zasnovano na internetskoj komunikaciji.

Ugrožene državne ustanove
Privatne fakultete u Srbiji i RS-u upisuju studenti srpske, bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Nacionalnost u ovom slučaju nije nikakva barijera jer studenti te fakultete lako završavaju. Zbog toga je izdan nalog da se odredi komisija koja može dati dozvolu za rad privatnih fakulteta, kojih u RS-u trenutačno ima desetak ističe Miličević. Ministarstvo obrazovanja Srbije zbog prave hiperinflacije privatnih fakulteta pokrenulo je inicijativu da se trend njihova stalnog rasta zaustavi, jer su ozbiljno ugrozili rad državnih visokoškolskih institucija.

Za razliku od RS-a Federacija BiH tek se prije nekoliko mjeseci počela stidljivo otvarati prema privatnim obrazovnim institucijama. Po dobivenim informacijama, u Sarajevu su otvorena dva privatna fakulteta.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije