14. međunarodna konferencija

Hrvatska akvakultura iz godine u godinu bilježi sve bolje rezultate

Foto: Branimir Bradarić
1/3
30.03.2023.
u 13:27

Važno je i naglasiti kako u Hrvatskoj imamo apsurd, a to je činjenica da smo s jedne strane mediteranska zemlja, zemlja koja ima dobar potencijal u uzgoju ribe, dobre rezultate i dobru vanjskotrgovinsko razmjenu, ali s druge strane prosječna potrošnja ribe po stanovniku je 23 kilograma i ispod smo prosjeka Europske unije  - rekao je Kovačević.

Hrvatsko ribarstvo iz godine u godinu raste i ostvaruje sve bolje rezultate iako se nalazi pred brojnim izazovima, od digitalizacije, zelene tranzicije pa do klimatskih promjena. Rečeno je to na dvodnevnoj 14. Međunarodnoj konferenciji o akvakulturi koja se u organizaciji Hrvatske gospodarske komore organizira u Vukovaru. Govoreći o hrvatskoj akvakulturi potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam Dragan Kovačević rekao je kako je suša tijekom protekle godine nanijela velike štete akvakulturi u pojedinim mikro lokacijama toplovodnog uzgoja. Napomenuo je kako je Hrvatska s jedne strane zemlja koja ne proizvodi dovoljno hrane, koja u vanjskotrgovinskoj razmjeni ima veliki vanjskotrgovinski deficit, ali i da s druge strane sa zadovoljstvom se može reći kako proizvodi ribarstva u razmjeni bilježe višegodišnji suficit.

- Prošle smo godine imali suficit od 65 milijuna eura, uvezli smo ribljih proizvoda u vrijednosti od 247 milijuna eura, ali smo istovremeno i izvezli u vrijednosti od 312 milijuna eura. Kontinuirano nam raste broj zaposlenih u akvakulturi, broj investicija, proizvodni kapaciteti i prihodi naših proizvođača. Važno je i naglasiti kako u Hrvatskoj imamo apsurd, a to je činjenica da smo s jedne strane mediteranska zemlja, zemlja koja ima dobar potencijal u uzgoju ribe, dobre rezultate i dobru vanjskotrgovinsko razmjenu, ali s druge strane prosječna potrošnja ribe po stanovniku je 23 kilograma i ispod smo prosjeka Europske unije  - rekao je Kovačević.

Tijekom konferencije rečeno je kako hrvatska akvakultura ima veliki socioekonomski značaj, pogotovo u ruralnim područjima i na otocima gdje se stanovništvo zapošljava kroz cijelu godinu i ima veliku sinergiju s drugim djelatnostima. Očekuje se dalji rast proizvodnje i pozitivnih rezultata u čemu će im pomoći i 340 milijuna eura novaca iz europskih fondova za razdoblje do 2027. godine.

Predsjednica Grupacije slatkovodnog uzgoja Udruženja ribarstva HKG Ksenija Vukman rekla je kako je na području Republike Hrvatske trenutno u funkciji oko 12.000 hektara slatkovodnih ribnjaka kao i da je do prije desetak godina više od polovice ribnjaka u Hrvatskoj bilo bez proizvodnje i zaraslo.

- Unazad desetak godina napravljene su višemilijunske investicije, ribnjaci su stavljeni u funkciju, pokrenuta je proizvodnja, vratila nam se bioraznolikost na ribnjacima i otvorena je prva tvornica za preradu slatkovodne ribe. Nakon više godina stagnacije i pada proizvodnje konačno smo dočekali i rast. U 2021. godini ukupna proizvodnja slatkovodne ribe povećana je za 46 posto sa velikim naglaskom na toplovodnu ribu gdje je povećanje bilo gotovo 60 posto – rekla je Vukman.

Govorio je i predsjednik Grupacije marikulture Udruženja ribarstva HKG Ivan Leko. Pričao je o stanju marikulture u Republici Hrvatskoj rekavši kako je 2021. godina završena s rekordnom proizvodnjom u marikulturi. Prema njegovim riječima postignuti su rekordi u proizvodnji tune gdje smo prešli 5000 tona, brancina preko 9000 tona dok proizvodnja školjki stagnira. U 2022. godini očekivanja su da ćemo prikazati daljnji rast i zapravo se približiti ispunjenju brojki koje su postavljene u ciljevima Nacionalnog programa za razvoj akvakulture za 2027. godinu – istakao je Leko. 

VIDEO: Vozio se u suprotnom smjeru pa susreo policiju: Jurio je po zaustavnoj traci, a auti su mu blicali

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije