Očuvanje kvalitete života i zdravlja ljudi kroz očuvanje seoskih domaćinstava i kulturno-povijesne baštine te ublažavanje trenda depopulacije samo su neki od ciljeva novog parka na području Hrvatskog zagorja čije se proglašenje očekuje u idućoj godini.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja jučer je, naime, izvijestilo kako se intenzivno radi na aktivnostima oko zaštite Ivanščice, Strahinjčice, Maceljske i Ravne gore na čijem će se području protezati budući park prirode, o čemu se razmišljalo još 2009., a nakon što je tu ideju 2021. oživjelo više saborskih zastupnika, gradonačelnika i načelnika te dva župana, krenulo se u provedbu.
S Krapinsko-zagorskom i Varaždinskom županijom prošlog je mjeseca usuglašen obuhvat budućeg parka na površini od oko 31.000 hektara te održane konzultacije s predstavnicima 14 gradova i općina.
POVEZANI ČLANCI:
– Proglašenjem parka prirode očekuje se da prirodne i krajobrazne vrijednosti u sinergiji s bogatom kulturno-povijesnom baštinom postanu osnova razvoja ovog dijela Hrvatskog zagorja. Park prirode prilika je za prepoznatljivost i dodatnu promociju područja na nacionalnoj i međunarodnoj razini, razvoj održivog turizma, rekreativnih sadržaja u prirodi, ukupan razvoj područja te veću i lakšu dostupnost EU fondova za financiranje projekata očuvanja prirodnih i kulturnih vrijednosti – ističu iz Ministarstva. Parkovi prirode donose i nova radna mjesta i bolji gospodarski prosperitet čitavoga kraja.
FOTOGALERIJA Raskošna imanja u Hrvatskoj: Posjećivali ih velikani, a sada propadaju
– Uvjeti koje park prirode propisuje nešto su stroži u odnosu na uobičajene, no planska aktivnost svih dionika u procesu doprinosi prirodnoj ravnoteži, održivom razvoju, očuvanju prirodnih bogatstava te bioraznolikosti. Očuvana priroda jedan je od najvažnijih razloga doseljavanja mladih u našu općinu te prilika za sve da iskoriste ovakve uvjete za proizvodnju domaće hrane ili bavljenje turizmom – komentira svoje viđenje parka prirode Josip Beljak, načelnik općine Stubičke Toplice, čije je 80% površine obuhvaćeno Parkom prirode Medvednica. Iz Ministarstva gospodarstva kažu kako je prije proglašenja novog parka prirode potrebno dovršiti reviziju stručne podloge, izraditi geodetsku podlogu s preciznim granicama, provesti javni uvid i razmotriti primjedbe, a potom izraditi tekst zakona o proglašenju parka i provesti proceduru usvajanja u Saboru.
VIDEO Pula dobila prvu rotacijsku garažu u Hrvatskoj