SLUČAJ BEOPETROL

Hrvatska i Srbija u sporu za imovinu

26.04.2003.
u 00:00

Ina će tražiti benzinske crpke, Srbija udio u Janafu, HEP udio u Đerdapu...

Hrvatska Vlada s punom pozornošću prati najavljenu privatizaciju Beoptrola u Srbiji. Stav je Vlade RH, doznajemo, vrlo jasan - Inin interes leži u 180 benzinskih crpki u Srbiji. U njih su, uostalom, svojedobno ulagali jer ih je logično povezati na Inin sustav, odnosno na njezine rafinerije. Hrvatska je strana, smatraju u Vladi, spremna razgovarati o možebitnom zajedničkom poslovnom interesu i na fer principima razjasniti koliko vrijedi desetak godina ulaganja i rada, a koliko Inin udio. Hrvatska naftna kompanija već vodi sudski postupak, koji će upozoriti možebitne kupce Beopetrola na vlasničko-pravnu zavrzlamu koja ih čeka ako se odluče kupiti ga. To će zasigurno utjecati i na cijenu, kao i na kvalitetu privatizacije Beopetrola, od koje u Srbiji mnogo očekuju.

Dogovora bi moglo biti, pa i zajedničkog poslovnog interesa, ali su visoki hrvatski Vladini dužnosnici poprilično skeptični zbog složenih koalicijskih odnosa u susjednoj nam državi. Dok su jedni spremni na razgovor, drugi ih unaprijed odbijaju.

Pravi je problem, međutim, u tome što Hrvatsku i Srbiju u sljedećim godinama sasvim sigurno očekuju teški gospodarski sporovi. Naime, zbog Beopetrola Srbija bi ponovno mogla tražiti da se Janaf legitimira kao nekadašnji zajednički projekt. Ma koliko to za Hrvatsku danas bilo osjetljivo pitanje, činjenica jest da bi se i u pitanju naftovoda moglo razgovarati o poslu sa Srbijom. Omišalj ima jedinstvenu poziciju te, ako se upusti u realizaciju projekta prema Crnom moru, onda će na težini dobiti i dio sagrađenog naftovoda u Srbiji.

Dojam je kako će se u budućnosti još voditi teške rasprave koje bi mogle podsjećati na one koje je Hrvatska vodila sa Slovenijom oko nuklearke i Ljubljanske banke.

Odnosi Hrvatske sa Srbijom i Crnom Gorom bili su toliko loši da se nije niti pokretao pravi proces otvorenih razgovora jer se ionako u razgovore ulazilo s tezom da - dogovora ne može biti.Već je postavljeno pitanje Đerdapa, velikom zajedničkom projektu. HEP će inzistirati na svojim pravima. Nije toliko bitno hoće li se rješenje naći u vlasničkom udjelu ili u isporuci struje, ali je pitanje što će na to reći susjedi.

Gojko Drljača

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije