Dubrovnik će u Kongresnom centru hotela Valamar od 11. do 15. rujna ugostiti više od 1500 sudionika na 21. europskom kongresu Europskog društva za kraniomaksilofacijalnu kirurgiju. Tijekom četiri dana svoja će predavanja održati najpoznatiji svjetski stručnjaci u ovoj grani medicine, ali i stručnjaci iz drugih područja medicine – plastične kirurgije, otorinolaringologije i oralne kirurgije koji se bave kirurškim zahvatima u području glave i vrata.
Razvoj između ratova
– Europsko društvo (EACMFS) postoji 40 godina, a osnovano je tek 1970. godine, pa se može reći da je struka relativno mlada – kaže trenutačni predsjednik prof. Mišo Virag s Klinike za kirurgiju lica, čeljusti i usta KB Dubrava, jedan od najpoznatijih hrvatskih kirurga koji je na tu dužnost izabran prije dvije godine.
– Počela se razvijati između dva svjetska rata, posebno kao kirurgija ratnih ozljeda – istaknuo je prof. Virag.
– Zagrebačka škola maksilofacijalne kirurgije pripada među pionire, jer se za razliku od ostatka Europe na tom području u nas ozbiljno počelo raditi još 30-ih godina, a hrvatsko društvo osnovano je prije europskog. Ovo je prvi put da je jedan ovakav kongres stigao u istočniji dio Europe, nakon Ljubljane koja je sudionike ugostila davne 1972. godine – rekao je liječnik.
Iako mu je kao novoizabranom predsjedniku pripala čast da organizira ovaj veliki događaj, otkriva prof. Virag, to nije bilo nimalo jednostavno. Ispostavilo se, naime, da Hrvatska osim u Dubrovniku, nema kapacitete i kongresne centre koji bi omogućili da se istovremeno u više dvorana događaju tečajevi i predavanja. A koliko je ovaj kongres važan događaj, svjedoči i činjenica da u Dubrovnik dolaze i predstavnici pet timova koji su do sada uspješno transplantirali lice nakon što je ekipa francuskog maksilofacijalnog kirurga Bernarda Devauchellea 2007. godine izvela prvu transplantaciju lica na svijetu.
Vodeći kirurg i plastičar
– Inače je ovaj složeni zahvat dosada izveden samo 28 puta, a svoja iskustva na kongresu će podijeliti dva francuska, španjolski i dva američka tima – otkrio je prof. Virag. Dodao je i da je Hrvatska apsolutno tehnički spremna izvesti jedan takav zahvat, no postoje još neki preduvjeti koje treba zadovoljiti prije prvog pokušaja. Transplantacija lica se, pojašnjava, osim što je tehnički zahtjevna, a priprema se i po nekoliko godina, razlikuje od drugih vrsta transplantacije, pa tako ljudi lakše pristaju donirati bubreg ili srce bližnjeg, dok je “skidanje” cijelog lica prije ukopa jako dvojbena i kontroverzna odluka za članove obitelji preminulog.
– Čak su i Englezi nedavno odlučili da se, za sada, još ne krene s transplantacijom jer situacija još nije zrela za sve druge probleme koje ona nosi – upozorio je prof. Virag. Iznenađujuće je stoga da je Turska, zemlja s prilično strogim religijskim pravilima, nedavno izvela čak pet transplantacija lica.
Govorit će se i o najnovijim dostignućima u kirurškom liječenju tumora kože, a predavanje će održati najpoznatiji svjetski kirurg glave i vrata Jatin Shah, a kako sve „popraviti“ nakon što je tumor odstranjen, sudionicima će otkriti jedan od najpoznatijih plastičara Ian T. Jackson. Puno će se govoriti i o mikrokirurgiji, koja je bazna da bi se uopće mogla izvesti transplantacija lica. Interesantna tema bit će i liječenje rascjepa tzv. zečje usne.
"dobrovoljni" donor je sa kosova?