Hrvatska je prešla dug put. Zemlja koja se prije jednog desetljeća prijavila za članstvo u EU temeljito se promijenila – nabolje. Bilo je to izazovno putovanje, ponekad i po neravnom terenu, ali Hrvatska je znala svoje odredište i čvrsto je držala upravljač. Približavajući se cilju, Hrvatska mora biti ponosna na ono što je postigla. Ipak, pristupanje nije kraj putovanja, nego zapravo početak novoga. Ako Hrvatska želi uživati punu korist od članstva, ne smije dopustiti da uspori na tom putu.
Nakon ovog zahtjevnog razdoblja kušnje Hrvati se mogu s pravom upitati zašto bi njihova zemlja, sa svojom bogatom poviješću i kulturom, trebala pristupiti Uniji u kojoj će se morati odreći dijela svojeg suvereniteta. Na to pitanje treba odgovoriti i zato što će se Hrvati na referendumu morati odlučiti za Uniju ili protiv nje. Hrvati bi također mogli imati na umu nevolje eurozone pitajući se je li Europska unija tako uspješna kao što im je rečeno.
Trud se isplatio
Ako bih nešto htio poručiti današnjim posjetom, to je da se trud koji su Hrvati uložili u dobivanje članstva u EU isplatio. EU je jedan od najambicioznijih, najhrabrijih i najpravednijih političkih projekata u svjetskoj povijesti. Iako su ovo za Europsku uniju teška vremena, ona će iz njih izaći još jača. Prebrodit ćemo krizu i postati još više ujedinjeni. Nadomak smo rješenja.
Hrvati će imati koristi, ali će i doprinijeti stvaranju europskog ideala. Pristupit će prostoru slobodnog kretanja ljudi, usluga, robe i kapitala. Moći će iskoristiti fondove za financiranje istraživanja, inovacija, obrazovanja, prometne i energetske infrastrukture. Ostvarit će potpuni pristup velikom tržištu u kojemu je konkurencija zajamčena, što će rezultirati nižim cijenama i većim mogućnostima za potrošače, radnike i poduzetnike. Hrvati će postati članovima zajednice koja se temelji na vrijednostima, koja poštuje i zagovara ljudska prava i vladavinu prava, koja pomaže u širenju demokracije i stabilnosti u svojem susjedstvu i šire.
Hrvatska više neće samo primati i usvajati europsko zakonodavstvo, nego će pomagati u njegovu stvaranju. Hrvatski čelnik sudjelovat će u sastancima na vrhu na razini EU na kojima se odlučuje o politikama našeg bloka, u kojemu je više od 500 milijuna ljudi i koji ima bruto nacionalni dohodak veći od SAD-a.
Uzor zemljama Balkana
Kad prebrodimo krizu i opet zabilježimo rast, Hrvatska će uživati potpunu korist od članstva u EU. Međutim, kao građanin nekadašnje zemlje kandidatkinje, također bih htio s vama podijeliti iskustvo koje bi vam moglo olakšati integraciju.
Prvo, Europska unija je onakva kakvom je sami stvorite. EU ponajprije služi za pružanje mogućnosti, ali ne nudi prečac do blagostanja. Hrvati će morati držati korak u pogledu reformi kako bi dodatno povećali gospodarsku konkurentnost. Te reforme važno je provesti neovisno o članstvu u EU.
Drugo, siguran sam da će Hrvatska održati obećanje o jačanju integracije na širem području Balkana te da će služiti kao uzor. Uspjeh proširenja u interesu je EU, ali i u interesu Hrvatske. Sa svojim specifičnim znanjem i stručnošću Hrvatska može biti sjajan pomagač, kao u slučaju kad je predala hrvatski prijevod pravne stečevine, srž zakonodavstva EU.
Kao što ćete spoznati 1. srpnja 2013., ono što se činilo krajem dugog putovanja nije ništa drugo nego početak novog uzbudljivog putovanja. Put bi i dalje mogao biti neravan, ali ćemo se s time nositi zajedno.
Hm Kad vidim i slušam ovakve predsjednike ledi mi se krv u žilama. Najambiciozniji, najhrabriji, najpravedniji. Rimsko carstvo, turci, fašizam i staljinizam su se slično predstavljali. A poslije je bio dan poslije. A u ovoj priči love je više nijee i frka kreče, za sve upučene.