Državni hidrometeorološki zavod najavio je kako danas počinje toplinski val diljem zemlje. "Sunčano i vruće. Navečer na zapadu umjerena naoblaka. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, u središnjoj i Gorskoj Hrvatskoj ponegdje s jakim udarima, a na sjevernom Jadranu južni, prema otvorenom moru i jugo. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 31 i 37°C", naveli su u svojoj prognozi za danas.
Upaljen je žuti meteoalarm, što znači da je vrijeme potencijalno opasno, za Osječku, Zagrebačku, Karlovačku i Gospićku regiju. U upozorenju stoji da je razlog za meteoalarm toplinski val na tom području. "Budite na oprezu zbog vrućina koje se očekuju. Mogući su zdravstveni rizici među osjetljivom populacijom, ponajprije kod starijih i kod male djece", ustvrdili su.
Visoke temperature i nastavak toplinskog vala očekuje se i u četvrtak. "Pretežno sunčano, povremeno uz umjerenu naoblaku. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni, na istoku sjeverozapadni. Na Jadranu umjeren zapadnjak i sjeverozapadnjak, u Dalmaciji ponegdje i jak. Najniža jutarnja temperatura zraka od 17 do 22, na Jadranu od 22 do 26°C. Najviša dnevna većinom između 32 i 37°C, malo niža ponegdje u Gorskoj Hrvatskoj", navode na stranicama DHMZ-a, a za cijelu zemlju proglašen je žuti meteoalarm.
FOTO Pogledajte kako se građani i turisti nose s vrućinama
Prvi ovogodišnji toplinski val, koji danas počinje, vrhunac će imati u petak kada, kako navodi HRT, počinje novo nestabilno razdoblje.
"Idućih dana na kopnu će vrijeme biti u znaku toplinskog vala. Prevladavat će sunčano i vruće, s vrhuncem toplinskog vala u petak – kada atmosfera više neće biti posve stabilna, pa su mogući lokalni pljuskovi i grmljavina. I na Jadranu obilje sunčana vremena te vrlo topla i vruća. Uz visoke dnevne temperature noći će biti tople s temperaturom mjestimice višom i od 25°C, što će nekima otežavati dobar san. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni, u petak prolazno jugozapadni", prognozirao je za HRT mr. sc. Dragoslav Dragojlović iz DHMZ-a.
Upozorenje DHMZ-a
Na opasnost toplinskog vala posebnim upozorenjem oglasio se ranije i DHMZ. "Posljednjih dana kalendarskog proljeća i na početku ljeta očekuje se prvi ovogodišnji toplinski val u našoj zemlji.
Pod utjecajem ogranka anticiklone u naše će krajeve s jugozapada postupno pritjecati sve topliji zrak, posebno u drugoj polovini tjedna. Stoga se u četvrtak očekuje umjerena opasnost od toplinskog vala u većini krajeva, a u petak, kada je izgledno najtoplije u ovom tjednu, opasnost će nerijetko biti velika. Kako se izračun za toplinski val radi svaki dan, do petka bi opasnost mogla u nekim dijelovima Hrvatske porasti i na vrlo veliku, odnosno na crvenu boju. Pritom temperatura zraka tijekom noći i jutra u unutrašnjosti neće biti niža od 20°C, a na Jadranu nerijetko oko 25°C, moguće čak i malo viša. Najviše se pak dnevne vrijednosti očekuju oko 35°C, moguće mjestimice i više.
Toplinski će se val u većini područja vjerojatno nastaviti i u subotu, no s dotokom manje toplog, ali i vlažnijeg zraka porast će vjerojatnost za izražene pljuskove s grmljavinom, barem u sjevernim kopnenim predjelima", stoji u upozorenju.
Kako se nositi s vrućinama
Visoke temperature mogu predstavljati i znatni zdravstveni problem, zbog čega je dobro pratiti preporuke liječnika. Hrvatski zavod za javno zdravstvo izdao je preporuke u slučaju visokih temperatura, poput onih koje su prisutne ovih dana. Prenosimo ih u cijelosti.
- "Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine da vam boja urina bude svijetla.
- Pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po 1 do 2 žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.
- Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
- Osobe koje rade na otvorenom (npr. građevinski radnici) se trebaju češće odmoriti, skloniti u hlad i popiti 1 i 1/2 čašu vode svakih 30 minuta.
- Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci možete mokre ručnike stavljati na noge i ruke.
- Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako izlazite iz kuće, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka.
- Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako bi izbjegli akumulaciju topline od tijela.
- Jedite češće male i što tekućije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako ste u mogućnosti, pripremite miješano svježe voće, tzv. smoothie ili spravite laganu juhu da organizmu vratite izgubljene minerale, vitamine i elektrolite