U Grčku hitno stiže europski povjerenik Dimitris Avramopoulos, i to ne zbog ekonomske, nego zbog humanitarne krize. U Makedoniji je proglašeno izvanredno stanje zbog masovnog dolaska imigranata s Bliskog istoka i iz Afrike – vojsci je dana ovlast da kontrolira granicu. U Srbiju dnevno pristiže njih 2000. Spavaju i žive na otvorenom, u parkovima i na ulicama.
Srbija je posljednja točka prema odredištima u Europskoj uniji u koje imigranti svim silama žele otići – ponajprije u Njemačku, Veliku Britaniju i skandinavske države – u prvoj polovici ove godine u državama EU predano je 400.000 zahtjeva za dobivanje azila, dok je u cijeloj prošloj godini zaprimljeno 600.000 zahtjeva.
Iz Srbije imaju nekoliko opcija – preko Mađarske, koja je usto i članica schengenske zone, pa im se tim putem otvara nesmetan prolaz do željenih destinacija. No Mađarska gradi zid. Ostaje im prijelaz preko Bugarske, Rumunjske i – Hrvatske.
Ministar Ranko Ostojić poručuje da je u Hrvatskoj sve pod kontrolom, da smo i dosad uspješno rješavali problem izbjeglica.
Katolička crkva, barem zasad, nema nikakvu strategiju vezanu za prihvat izbjeglica i imigranata, koji bi se mogli sliti u Hrvatsku. Točnije, u Crkvi su zatečeni ovim zbivanjima. Brigu za izbjeglice trebao bi preuzeti Caritas, odnosno cijelom bi akcijom trebao koordinirati Hrvatski Caritas kao krovna karitativna institucija i trebao bi imati osmišljen nacionalni plan jer se o problemu imigranata posljednjih godina intenzivno razgovara u Caritasu na europskoj razini, u čemu Hrvatski Caritas očito ne sudjeluje s dovoljnom pažnjom.
Cijeli članak pročitajte u izdanju Večernjeg lista od petka ili prelistajte e-izdanje!
Iz Večernjeg lista od petka izdvajamo i ove teme:
>> Investicije na ledu, čekaju se izbori i potezi buduće Vlade
>> Romkinja Sandra Bogdan: Studirat ću, ne želim se udati i živjeti od socijale
>> Izbor 'Zlata vrijedan' - Obitelj Džakula: Farma na pustoj Baniji
>> Ljubav na internetu traže mladi i obrazovani Hrvati, uz viđenje uživo
ograditi veliki zid prema srbiji,ali ne zbog ovih ljidi koji bjeze od rata