uoči ulaska u eu

Hrvatska počasni gost Medfilm Festivala u Rimu

Sonja i bik
24.06.2013.
u 13:00

Bit će prikazano 14 hrvatskih filmova, a redatelj Veljko Bulajić dobit će nagradu za životno djelo

Večerašnjom izvedbom filma Sonja and the Bull (Sonja i bik) redateljice Vlatke Vorkapić, započeo je ovogodišnji 19. MedFilm Festival u Rimu. Na tom najstarijem rimskom filmskom festivalu počasni gost je Hrvatska i u povodu njezina ulaska u Europsku uniju.

Ovogodišnji filmski festival mediteranskih zemalja (prikazat će se filmovi 40 zemalja) predstavljen je 21. lipnja u prostorijama muzeja MAXXI, a s večerašnjim prikazivanjem hrvatskog filma započinje i filmski dio, te će trajati do 30. lipnja. Bit će prikazano 14 hrvatskih filmova (pet dugometražnih, dva dokumentarna i sedam kratkometražnih), a na posebnoj svečanosti 28. lipnja nagradu za životno djelo dobit će redatelj Veljko Bulajić. Filmovi će biti prikazivani u posebnoj vili, Filmskoj kući (Casa del Cinema) u parku Borghese.

Predsjednica MedFilm Festivala, Ginella Vocca, izrazila je zadovoljstvo izabranim filmovima, jer su svi, kako je rekla, karakterni i u kojima se sučeljavaju razmišljanja, vlastiti snovi, realnost i budućnost koju tek treba napisati. Ovogodišnji festival posvećen je Godini Europe građana, a na njemu i na taj način Hrvatska slavi svoj ulazak u EU od 1. srpnja. Na predstavljanju hrvatskog sudjelovanja, hrvatski veleposlanik Damir Grubiša kazao je kako su svi hrvatski filmovi koje će festivalska publika moći vidjeti zanimljivi, ironični, imaju komunikativnu i umjetničku moć u suvremenom hrvatskom društvu. Govorio je o hrvatskom suvremenom filmu koji je prošao u drugom svjetskom poraću kroz tri faze, od obračuna sa socijalističkim realizmom i dogmatskom apologetikom u prvoj fazi (i koja je dovela do najvećeg priznanja, Oskara hrvatskom animiranom filmu), preko modernističkog vala socijalnog i političkog angažmana od šezdesetih do osamdesetih godina, sve do renesanse hrvatskog filma nakon neovisnosti otvaranjem dijaloga ne samo o prošlosti, već i o problemima koje su izazvali ratovi u Hrvatskoj i na tlu bivše Jugoslavije.

Danas mlada hrvatska kinematografija, zahvaljuju i stvaraocima kao što su Vinko Brešan, Arsen Antun Ostojić, Zrinko Ogresta, Ognjen Sviličić i mnogi drugi, ima svoje istaknuto mjesto u svjetskoj kinematografiji, o čemu svjedoče nagrade i priznanja na mnogim svjetskim i domaćim filmskim festivalima i živa produkcija koju podupire hrvatska kulturna politika, kazao je Grubiša.

Danas osim filma „Sonja i bik“, prikazuje se i film „Pismo ocu“ Damira Čučića, a 25. lipnja bit će prikazan film „Čedo“ Nikole Strašeka, dok će 27. lipnja biti prikazani „Halimin put“ Arsena Antuna Ostojića (koprodukcija sa Slovenijom i BiH) i „Bitka na Neretvi“ Veljka Bulajića.

>>Film \"Sonja i bik“ nagrađena na Worldfest u Houstonu

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije