Hrvatska sudjeluje u simulacijskoj NATO-ovoj vježbi upravljanja krizama političko-vojnog odlučivanja CMX09 (Crisis Management Exercise) koja se održava od 4. do 10. ožujka 2010., priopćio je MVPEI.
Koordinativnu ulogu za provedbu vježbe u RH obavlja Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, a sudjeluju i ostali nadležni resori. Ovo je treća NATO-ova vježba upravljanja krizama u kojoj Hrvatska sudjeluje, i to prvi put kao punopravna članica NATO-a.
Radi se o simulacijskoj vježbi koja će se provoditi na temelju fiktivnog scenarija te konzultacija između članica NATO-a i zemalja partnera te neće biti nikakvih stvarnih vojnih snaga raspoređenih na terenu.
Vježbe upravljanja krizama imaju za svrhu uvježbavanje i provjeru postojećih i razvojnih koncepata kriznog upravljanja te međusobnu suradnju i koordinaciju relevantnih nacionalnih sustava i procedura. Vježba će se odvijati na dvije razine – u sjedištu NATO-a u Bruxellesu i u glavnim gradovima država sudionica vježbe.
U scenariju za vježbu NATO na poziv glavnog tajnika UN-a i u suradnji s drugim međunarodnim organizacijama, sudjeluje u upravljanju kriznom situacijom na fiktivnom području izvan euroatlantskog prostora. Uz političku i vojnu dimenziju ovaj scenarij ima i humanitarnu dimenziju zbrinjavanja izbjeglica te pružanja pomoći dijelu stanovništva koji je stradao u prirodnim katastrofama. Jedan je od glavnih ciljeva ove vježbe daljnji razvoj koncepta sveobuhvatnog pristupa kao jednog od temelja savezničke strategije za rješavanje sadašnjih i budućih sigurnosnih izazova.
Glavna je odlika ovog pristupa suradnja NATO-a s nevojnim (civilnim) organizacijama na terenu, upotreba nevojnih sredstava i razvijanje interoperabilnosti vojnih i drugih sudionika u upravljanju krizama. U provedbi vježbe sudjelovat će države članice NATO-a, države partneri te po prvi put i dvije međunarodne organizacije – Ujedinjeni narodi i Međunarodni odbor Crvenog križa, piše u priopćenju MVPEI-ja.
Nijedna vježba se ne priprema napamet, niti je vojna vježba inventura tehnike. Kad vatrogasci izvode svoje vježbe, onda to čine kako bi bili što sposobniji za SIGURNE požare u budućnosti. Kad NATO odluči provesti vježbu s određenim scenarijem, onda je to naznaka da su i neki drugi scenariji napisani koji će SIGURNO dovesti do stvarne potrebe za akcijama koje vježba ima u svom opisu. I sigurno je još jedno - da 21-o stoljeće nije ono u kojem je ljudska civilizacija naučila živjeti bez ratova.