od 4. do 10.3.

Hrvatska sudjeluje u NATO-ovoj simulaciji upravljanja krizama

nato
Dino Stanin
04.03.2010.
u 10:55

Ovo je treća NATO-ova vježba upravljanja krizama u kojoj Hrvatska sudjeluje, i to prvi put kao punopravna članica.

Hrvatska sudjeluje u simulacijskoj NATO-ovoj vježbi upravljanja krizama političko-vojnog odlučivanja CMX09 (Crisis Management Exercise) koja se održava od 4. do 10. ožujka 2010., priopćio je MVPEI.

Koordinativnu ulogu za provedbu vježbe u RH obavlja Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, a sudjeluju i ostali nadležni resori. Ovo je treća NATO-ova vježba upravljanja krizama u kojoj Hrvatska sudjeluje, i to prvi put kao punopravna članica NATO-a.

Radi se o simulacijskoj vježbi koja će se provoditi na temelju fiktivnog scenarija te konzultacija između članica NATO-a i zemalja partnera te neće biti nikakvih stvarnih vojnih snaga raspoređenih na terenu.

Vježbe upravljanja krizama imaju za svrhu uvježbavanje i provjeru postojećih i razvojnih koncepata kriznog upravljanja te međusobnu suradnju i koordinaciju relevantnih nacionalnih sustava i procedura. Vježba će se odvijati na dvije razine – u sjedištu NATO-a u Bruxellesu i u glavnim gradovima država sudionica vježbe.

U scenariju za vježbu NATO na poziv glavnog tajnika UN-a i u suradnji s drugim međunarodnim organizacijama, sudjeluje u upravljanju kriznom situacijom na fiktivnom području izvan euroatlantskog prostora. Uz političku i vojnu dimenziju ovaj scenarij ima i humanitarnu dimenziju zbrinjavanja izbjeglica te pružanja pomoći dijelu stanovništva koji je stradao u prirodnim katastrofama. Jedan je od glavnih ciljeva ove vježbe daljnji razvoj koncepta sveobuhvatnog pristupa kao jednog od temelja savezničke strategije za rješavanje sadašnjih i budućih sigurnosnih izazova.

Glavna je odlika ovog pristupa suradnja NATO-a s nevojnim (civilnim) organizacijama na terenu, upotreba nevojnih sredstava i razvijanje interoperabilnosti vojnih i drugih sudionika u upravljanju krizama. U provedbi vježbe sudjelovat će države članice NATO-a, države partneri te po prvi put i dvije međunarodne organizacije – Ujedinjeni narodi i Međunarodni odbor Crvenog križa, piše u priopćenju MVPEI-ja.

Komentara 4

OB
-obrisani-
11:34 04.03.2010.

Nijedna vježba se ne priprema napamet, niti je vojna vježba inventura tehnike. Kad vatrogasci izvode svoje vježbe, onda to čine kako bi bili što sposobniji za SIGURNE požare u budućnosti. Kad NATO odluči provesti vježbu s određenim scenarijem, onda je to naznaka da su i neki drugi scenariji napisani koji će SIGURNO dovesti do stvarne potrebe za akcijama koje vježba ima u svom opisu. I sigurno je još jedno - da 21-o stoljeće nije ono u kojem je ljudska civilizacija naučila živjeti bez ratova.

OB
-obrisani-
11:54 04.03.2010.

Otkad je u NATO ušla Hrvatska taj savez je naveliko pridobio na stručnosti, čvrstini i efikasnosti. Jednostavno bez Hrvatske NATO bi bio kao nadolazeči World Cup u nogometu dakle jedan summit najboljih bez \"najboljega\"..A kao posebni stručnjaci za upravljanje krizama, problemima i neredima Hrvati če ne samo kao glavni akteri sudjelovati u ovoj NATO vježbi i simulaciji nego se opravdano očekuje da če uz Hrvatsku pomoč NATO za pola godine rješiti ratne situacije u Iraku, Afranistanu te razbiti Al-Kaidu...

UK
Ugo Kajvez
13:25 04.03.2010.

04.03.2010. u 11:54h Dvom . O ćemu ti trabunjaš? .... nauči razliku prvo između \"č\" i \"ć\" ..... špijunska agenture te nisu dovoljno dobro naučile hrvtaski .....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije