U Hrvatskoj je uzgoj činčila radi krzna jedini takav poznat uzgoj pa je namjera ministra Tihomira Jakovine da se iz odredbe o zabrani uzgoja životinja radi krzna izuzmu samo činčile dodatno izrugivanje zakonodavnom sustavu RH i volji građana, poručuju iz udruge Prijatelji životinja, nakon što je objavljen dopis ministra Saboru o izmjenama Zakona o zaštiti životinja kojim će se ukinuti zabrana uzgoja činčila radi krzna.
– Na Saboru se još nije našao ni nazadni prijedlog uvođenja lova lukom i strijelom, a sada ćemo dopustiti i uzgoj činčila radi krzna – kaže predsjednik Prijatelja Luka Oman.
Protiv krzna 73% građana
Ističe i kako je Hrvatska to još prije osam godina zabranila, dajući uzgajivačima prijelazno razdoblje od čak 10 godina.
Zabranu su podržale i parlamentarne stranke i 73% hrvatskih građana, da bi se sada, dodaje, zbog nekolicine uzgajivača registriranih kao udruga i njihova profita te nečijeg luksuza i obijesti ozakonio uzgoj i ubijanje činčila. Rušenjem donesene zabrane, koja je bez izuzetaka na snagu trebala stupiti 1. srpnja 2017., Jakovinino ministarstvo odašilje poruku nedosljednosti i neprofesionalnosti, a Hrvatskoj narušava ugled, poručuju Prijatelji. No Bruno Ivančan, predsjednik Udruge hrvatskih uzgajivača činčila iz Sv. Đurađa, kaže kako je taj biznis 100% izvozni i opet u procvatu. Puno je i stranih interesenata za uzgoj u RH te će odluka u njihovu korist puno značiti za postojeća i nova radna mjesta.
U EU podijeljeni
– Mi činčile izvozimo žive. Većina ih završava kao rasplodni materijal pa ni nemaju sve tragičnu sudbinu – tvrdi on.
– Kad je donesena odluka o zabrani, u nas je bilo 300 farmi, a danas 65 sa 8926 rasplodnih ženki i s godišnjom proizvodnjom od 22.000 komada za krzno – kažu iz Ministarstva te najavljuju kako će zakon, kojim se uzgoj činčila zbog krzna izuzima iz zabrane, u proceduru u listopadu. Napominju kako je uzgoj činčila u RH u skladu sa svim propisima o zaštiti životinja na farmama te o zaštiti u vrijeme njihova usmrćivanja. Doznajemo kako ni EU zakonodavstvo članicama ne može nametati zabranu uzgoja životinja radi krzna. Prije 16 godina na razini EU donesena je tek Preporuka o dobrobiti životinja koje se uzgajaju radi krzna, što znači da je industrija krzna, ako ju same članice nisu zabranile, i dalje dopuštena u većini EU zemalja.
Sta nas briga za Bugarsku ,Rumunjsku Italiju i druge mi necemo i nedamo da jakovina radi i krsi zakon ionako odlazi u nepovrat za koji mjesec.Ako treba izaci cemo i na regerendum da se njegov naum sprijeci i .. Oni bi se u krzno oblacili kao da se covjek u krznu rodio . samo snobovi i oni kojima niciji zivot pa ni zivotinja nista ne znaci bi mjenjali postojece zakone zbog lakomosti,nije ih briga nizasto ni na otpor onih koji se zgrazaju na samu pomisao..