Jedan od argumenata tužbe za poništenje odluke arbitražnog suda u slučaju Ina-MOL je i navodni sukob interesa jednog od arbitara. Riječ je o Jakši Barbiću, akademiku, profesoru i jednom od vodećih autoriteta za trgovačko pravo, široj javnosti najpoznatiji kao 'otac' Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća u Hrvatskoj.
Mogući sukob interesa leži u činjenici da je istodobno sudjelovao i u drugoj arbitraži koja je uključivala Inu, no Barbić to opovrgava.
- Nisam u sukobu interesa. Da je postojala i najmanja sumnja da jesam, sam bih na to upozorio. Riječ je o neutemeljenoj konstrukciji - rekao je Barbić za Novu TV.
Istaknuo je kako bi po svim međunarodnim pravilima sukob interesa bio da je dva ili više puta u arbitraži bio angažiran od iste stranke.
Tvrdi da ga ni Hrvatska ni MOL nisu angažirale u spomenutom procesu, već Ina jer se radilo o sporu Ine sa strankom iz ugovora koja je treća osoba.
- Čak i ako gledate u kontekstu u kojem je MOL većinski vlasnik Ine, opet bi bila riječ o jednom angažmanu, a ne o više njih - zaključio je Barbić, a sumnje u njegovu pristranost nema ni pravni stručnjak Miljenko Guinio.
Barbić poručuje da je Vlada čiji ministri sjede u Ini unaprijed trebala znati i provjeriti moguć sukob interesa, no radi se i prethodnoj Vladi, a aktualna šuti.
Osim sukoba interesa u slušaju Barbića, Hrvatska u tužbi za poništenje arbitraže navodi i pravo na saslušanje i odbijanje uvođenja dokaza, što je komentirao i premijer Andrej Plenković kazavši kako je riječ o dobro potkrijepljenim argumentima, iako stručnjaci upozoravaju da ovakve tužbe rijetko kada imaju pozitivan ishod.
Rumuni su napredniji od nas, digli ustanak protiv korumpiranih socijalista, "bivsih drugova.