PODJELE OKO MERCOSURA

Hrvatski deficit u trgovini poljoprivrednim proizvodima već sad je na 2 milijarde eura

Bruxselles: Prosvjedna akcja protiv trgovinskih sporazuma EU-a i Mercosura
Foto: HATIM KAGHAT/BELGA
1/3
11.12.2024.
u 15:35
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Copa Cogeca upozorava na ogromne razlike u proizvodnim standardima i tvrdi da će uvoz Mercosurove poljoprivredne robe de facto uspostaviti dvostruke standarde i nepoštenu konkurenciju za neke ključne europske proizvodne sektore

Europski poljoprivrednici već nekoliko godina oštro kritiziraju trgovinski sporazum između Europske unije i trgovinskog bloka južnoameričkih država Mercosur o slobodnoj trgovini. Tvrde da taj sporazum opasno prijeti njihovu sektoru, zbog čega ga osporavaju. U toj borbi pridružili su im se i domaći poljoprivrednici iz Hrvatske poljoprivredne komore, koji su podržali zajednički stav udruženja EU poljoprivrednika Copa Cogeca.

Prosvjed u Bruxellesu

Copa Cogeca upozorava na ogromne razlike u proizvodnim standardima i tvrdi da će uvoz Mercosurove poljoprivredne robe de facto uspostaviti dvostruke standarde i nepoštenu konkurenciju za neke ključne europske proizvodne sektore. Ističu da je vrlo važno da se sporazum pravilno provodi i jamči reciprocitet za poljoprivredno-prehrambena poduzeća iz EU, posebice za mala i srednja europska poduzeća.

"Mercosur nije istinsko jedinstveno tržište, već je vrlo protekcionističko i ima mnoge prepreke u odnosu na proizvode iz EU. Primjerice, Brazil je glavni dobavljač mesa Uniji, ali nameće ograničenja, koja nisu u skladu s međunarodnim pravilima, na mnogim našim mesnim proizvodima", kažu u ovom udruženju. Iz Hrvatske poljoprivredne komore ističu kako se protive trenutačnom ugovoru i dvostrukim mjerilima jer smatraju da Europska komisija ne može tražiti od naših proizvođača visoke standarde, a uvoziti robu po niskoj cijeni i niskim kriterijima proizvodnje.

"HPK je već više puta sa zabrinutošću reagirao na sporazum s Mercosurom i na nacionalnoj i na EU razini. Glavni kamen spoticanja je uvoz u EU roba koje se u EU proizvode po standardima koji u EU nisu dopušteni ili su niži od njih; tu konkretno mislimo na procese i sredstva koji se koriste kako u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji tako i u preradi izvan EU. Naši stavovi su javni i izražavamo ih u svim medijskim komunikacijama, kako kroz HPK platformu tako i kroz krovnu EU COPA-COGECA platformu. Ministarstvo poljoprivrede te naši EU parlamentarci upoznati su s našim stajalištima, no nismo dobili nikakvu konkretnu reakciju", ističe predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Nedavno održan prosvjed poljoprivrednika u Bruxellesu pokazao je da ih problem uvoza poljoprivredne i prehrambene robe u EU i dalje tišti, zbog čega su prosvjedovali protiv ovog sporazuma koji će povećati uvoz iz zemalja Južne Amerike, i to iz Argentine, Brazila, Paragvaja i Urugvaja. Ni u Vladi premijera Andreja Plenkovića nema potpunog jedinstva s obzirom na to da ga Ministarstvo vanjskih i europskih poslova bez zadrške podržava, dok u Ministarstvu poljoprivrede postoji skepsa.

U Bruxellesu očekuju kako će se ovim sporazumom ojačati ekonomsku sigurnost EU u podijeljenom svijetu jer je, kako ističu, "u današnjoj složenoj geopolitičkoj klimi osiguravanje trgovinskih sporazuma s pouzdanim partnerima ključno za ekonomsku otpornost i sigurnost EU". A takvi sporazumi štite ključne opskrbne lance, smanjuju ovisnosti i osiguravaju pristup kritičnim resursima.

MVEP podržava sporazum

Ovaj sporazum podržava MVEP, iz kojeg tvrde da bi potpisivanje i što skorija primjena tog sporazuma ne samo donijela gospodarske koristi objema stranama već bi i ojačala globalnu prisutnost EU, kojoj je u interesu jačanje strateških partnerstava stvaranjem čvrstih trgovinskih veza. Jednako je važan i geostrateški argument s obzirom na utjecaj Kine i SAD-a u regiji.

Budući da još sve zemlje nisu sigurne koliko je taj sporazum dobar za poljoprivrednike, pri čemu je Francuska najvažnija zbog svoje vodeće poljoprivredne proizvodnje, u MVEP-u kažu da slijedom političkog dogovora iz 2019. i dodatnog instrumenta uz Sporazum iz 2023. koji adresira zabrinutosti pojedinih država članica u pogledu održivosti, Vlada RH podupire rad Europske komisije na iznalaženju rješenja za premošćivanje preostalih zabrinutosti pojedinih država članica.

No da u hrvatskoj Vladi ima i opreza oko potpisivanja sporazuma, svjedoči stav Ministarstva poljoprivrede. Uz već spomenute prednosti koje Sporazum donosi, u Ministarstvu poljoprivrede ističu da ipak postoji rizik da će se na tržištu EU pojaviti proizvodi proizvedeni prema nižim standardima zaštite okoliša i sigurnosti hrane te da će uvoz jeftinijih poljoprivrednih proizvoda ugroziti održivost malih i srednjih poljoprivrednika u EU.

U Ministarstvu poljoprivrede podsjetili su da se MVEP, koji predstavlja hrvatsku Vladu u pregovorima, o trgovinskim pitanjima vezanim uz poljoprivredne i prehrambene proizvode konzultira s njima, a u tim je konzultacijama Ministarstvo poljoprivrede tijekom pregovora ukazivalo na osjetljivost hrvatske poljoprivrede i moguće rizike potencijalne liberalizacije određenih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, primjerice goveđeg mesa, šećera i peradi.

>> FOTO Pitali smo umjetnu inteligenciju kako će hrvatski gradovi izgledati za 100 godina. Rezultati su fascinantni

Bruxselles: Prosvjedna akcja protiv trgovinskih sporazuma EU-a i Mercosura
1/13
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije