Istekom današnjeg dana isteći će i rok do kojeg su predstavnici Hrvatskih studija na adrese i Ministarstva obrazovanja i Agencije za znanost i visoko obrazovanje trebali dostaviti očitovanje o svim poduzetim i od Ministarstva propisanim koracima koje su Hrvatski studiji trebali zadovoljiti da bi se izborili za status fakulteta.
Nitko nije odgovoran?!
U tri godine, koliko su imali na raspolaganju da ostvare preporuke za poboljšanja sažete u „Pismu očekivanja“ sastavljenom još u doba ministra Vedrana Mornara, vodstvo Hrvatskih studija nije uvažilo nijednu. Dapače, umjesto da realiziraju poboljšanja, u tri su godine od tadašnjeg Sveučilišnog centra koji juriša prema tituli fakulteta degradirani na sveučilišni odjel. I to sve zahvaljujući vodstvu koje je imenovao rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras, na što su među prvima brojnim prosvjedima upozoravali sami studenti Hrvatskih studija. S današnjim danom vrijeme za Hrvatske studije isteklo je – po očitovanju koje bi trebali dostaviti danas, a koje podrazumijeva uvažavanje svih zahtjeva zadanih prije tri godine, Ministarstvo obrazovanja na čelu s ministricom Blaženkom Divjak odlučuje o njihovoj sudbini – ili će dobiti dopusnicu za rad ili će Hrvatskim studijima ta dopusnica biti uskraćena. A uskrata znači i službeni kraj Hrvatskih studija – najgori scenarij po kojem bi se studenti morali rasporediti po drugim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu. No to, čini se, privremeno vodstvo Hrvatskih studija ne uznemiruje. Kako neslužbeno doznajemo, i po pitanju roka vodstvo ima svoja tumačenja – za njih današnji dan nije posljednji za očitovanje. Po njima rok za očitovanje istječe u siječnju – prema datumu kada su prije tri godine zaprimili preporuke Ministarstva. – Čekamo očitovanje Hrvatskih studija. Rok je danas, iako su se pojavila dva tumačenja, a o dopusnici konačnu odluku donosi Ministarstvo obrazovanja – poručila je jučer za Večernji list Jasmina Havranek, ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Prije tri godine Hrvatski studiji bili su najbolje ocijenjeno visoko učilište koje izvodi programe u društvenim i humanističkim znanostima u RH. Kako to onda da su se sveli na odjel, funkcionirajući očito isključivo po volji rektora Borasa, prorektora Čovića i pročelnika Marija Grčevića, a da baš nitko tome ne može stati na kraj? Odgovora nema – lopta odgovornosti prebacuje se od Hrvatskih studija do Sveučilišta i Ministarstva.
Pogledajte kako je provaljeno u prostorije studentskih udruga:
Boras je mogao odlučiti
– Isključenje 60 posto nastavnika iz odlučivanja o budućnosti studija, zapošljavanje asistenata i nastavnika za nepostojeće studijske programe i bez prethodno utvrđenih potreba, nezakonito zapošljavanje nastavnika i u dobi od 65 godina, pad statusa iz sveučilišnog centra u sveučilišni odjel samo su dio zakonski upitnih djelovanja koje na Hrvatskim studijima provode rektor Boras, prorektor Čović i pročelnik Grčević. Mi se želimo boriti protiv urušavanja temeljnih akademskih vrijednosti u ovoj visokoobrazovnoj ustanovi – nabrajaju nam neke nepravilnosti studenti Hrvatskih studija, ali i većina profesora. Da se cijela ova drama mogla izbjeći vrlo jednostavno, zna i rektor Boras – bilo je dovoljno da je na nekoj od sjednica Senata donio odluku o osnivanju fakulteta. No, za našeg posljednjeg razgovora on je tvrdio da on kao rektor nema te ovlasti. Baš suprotno. – Po primitku, tražena dokumentacija bit će proslijeđena Agenciji za znanost i visoko obrazovanje, nadležnoj za utvrđivanje ispunjavanja uvjeta. Na temelju provedenog postupka reakreditacije, a uz prethodno mišljenje Akreditacijskog savjeta, Agencija donosi preporuku, a tek tada Ministarstvo može izdati preporučeni dokument – kazala je jučer ministrica Divjak.
Konkretno se ne izjašnjava, a baš je ona ta koja donosi konačnu odluku – ili će ih ukinuti ili im progledati kroz prste. A progleda li im kroz prste, prekršit će zakon jer očito je da tražena poboljšanja nisu provedena.
Filozofski fakultet ukinuti sto prije.