Glavna tema sjednice Odbora za regionalni razvoj i EU fondove HDZ-a, održane u Novoj Gradiški, bio je Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju.
Priopćenje sa sjednice prenosimo u cijelosti:
\"Članovi Odbora složni su u zaključku kako su predložene izmjene Zakona štetne za budući regionalni razvoj Republike Hrvatske, te izrazito nepovoljne za male općine i slabije razvijena područja. Prijedlog Zakona nije usklađen s odredbama Zakona o proračunu kao ni sa višegodišnjom perspektivom strateških dokumenata EU, te nepotrebno uvodi nove birokratske prepreke u proces povlačenja sredstava iz EU fondova. Nelogična i ekonomski neopravdana je i odredba o uvođenju vlasništva gradova u Županijske razvojne agencije.
- Vlada pokazuje potpuno nerazumijevanje važnosti usklađivanja strateških dokumenata RH sa zahtjevima i principima kohezijske politike i temeljenju stateških dokumenata na višegodišnjoj perspektivi, primjetila je predsjednica Odbora za regionalni razvoj i EU fondove HDZ-a i europarlamentarka Ivana Maletić dodavši kako je Vlada RH nažalost opet zakasnila, ovaj put sa donošenjem Pravilnika za izradu strateških dokumenata jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave - planova razvojnih programa.
Ove godine se kao nikada do sada kasnilo i s uputama za izradu proračuna koje su općine, gradovi i županije dobile tek 4. listopada 2013., a rok za izradu nacrta proračuna je 15. listopada i rok za slanje na vijeće odnosno skupštinu 15. studenoga.
Neznanje i nebriga aktualne Vlade vidljiva je i u činjenici da nisu predvidjeli donošenje strateškog dokumenta na NUTS II razini neophodnog za uspješno sudjelovanje u Kohezijskoj politici, kao i u činjenici da su Županijske razvojne strategije u prijedlogu Zakona i dalje ostavljene kao strateški dokument na razini županije, umjesto da to postane strateški dokument koji objedinjava strateške prioritete i ciljeve svih općina i gradova. Vlada time dodatno pokazuje kako ne razumije i ne uvažava načelo partnerstva niti namjerava primjenivati pristup „odozdo prema gore“, prikupljati ideje s lokalne razine i raditi na zajedničkom strateškom usmjerenju.
Kada bi kojim slučajem Vlada znala objedinjavati strateške dokumente i krenuti sa planovima razvojnih programa koje prema Zakonu o proračunu treba imati svaka općina, grad i županija i u kojima definiraju svoje strateške prioritete i ciljeve, onda im ne bi trebala planska područja koja žele uvesti izmjenama Zakona o regionalnom razvoju, jer je to nepotrebno administrativno kompliciranje, a u konačnici nije u skladu s propisima koje je aktualna Vlada sama definirala podjelom Hrvatske na dvije NUTS II regije. Uvođenjem pet planskih područja Vlada misli da se „ na mala vrata“ vraća na pet NUTS II regija, ali NUTS II regije su dvije, to je Vlada napravila i tako nas Europa vidi.
Usprkos činjenici da postoji novi popis stanovništva iz 2011. koji pokazuje značajan pad broja stanovnika u ruralnim krajevima / potpomognutim područjima, aktualna Vlada pristupa razvrstavanju jednica lokalne i područne (regionalne) samouprave temeljem Indeksa razvijenosti iz 2010. godine, a koji nije uzeo u obzir demografske promjene i utjecaj gospodarske krize.
Posebno čudi da aktualni potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i EU fondova Branko Grčić, koji je 2009. kao ekonomist sudjelovao u izradi Zakona o regionalnom razvoju, danas svojim potpisom potvrđuje dokumente koji nisu u suglasju s Kohezijskom politikom Europske unije, posebice s politikom ruralnog razvoja koja upravo potiče generiranje projekata i lokalnog razvoja kroz lokalne jedinice. Takvi dokumenti koji se temelje na zastarjelim podacima, će dovesti do fiskalnog sloma i nestajanja nekih hrvatskih općina i gradova, a dodatna birokratizacija, ad hoc izmjene i nedonošenje strateških dokumenata onemogućuju Hrvatsku da iskoristi mogućnosti koje se kroz EU fondove otvaraju.
Nema gospodarskog rasta i razvoja, imamo Vladu koja ništa ne zna učiniti sad. Kontinuirano prebacuju na budućnost, a još od 1. srpnja ove godine prvih 450 milijuna eura čeka. Raspisivanje natječaja za srednje i male poduzetnike, općine, gradove i županije, znanstveno-istraživačke institucije obećano je još u rujnu, odgođeno za listopad i sada opet odgođeno. Od 1. 1. 2014. dodatnih milijardu eura bit će na raspolaganju, a Vlada gleda i čeka, pitanje je koga i što?
Svojim odlaskom svima bi puno pomogli jer Hrvatskoj trebaju rad, znanje i energičnost, sve što Vlada nema.\"
>> \'Gospodarski\' ministri traže investitore za velike projekte!