NE NASJEDAJTE NA OVAKVE PREVARE

Htio prodati proizvod preko oglasa pa ostao bez 87.000 kuna, policija upozorava kako prepoznati lažne stranice banaka

Hakiranje računala
Foto: Pixabay/Sarah Johnson
1/2
05.04.2022.
u 15:05

Muškarac je prije nekoliko dana na internetu oglasio prodaju jednog artikla te ga je za kupnju kontaktirala nepoznata osoba putem aplikacije za razmjenu poruka

Bez 87.000 kuna ostao je jedan 33-godišnjak kada je preko interneta pokušao prodati jedan proizvod.

Kako je objavila PU primorsko-goranska, muškarac je prije nekoliko dana na internetu oglasio prodaju jednog artikla te ga je za kupnju kontaktirala nepoznata osoba putem aplikacije za razmjenu poruka.

Kada su se dogovorili oko kupnje, nepoznata osoba mu je poslala poveznicu koja je na prvi pogled nalikovala na stranicu jedne od ovlaštenih institucija kako bi mu na bankovni račun bio uplaćen novčani iznos od 250 kuna. 

Oštećeni je nekoliko puta pokušao potvrditi autorizaciju, no svaki put je aplikacija dojavila pogreška te se potom obratio korisničkoj službi na istoj poveznici gdje mu se javio navodni djelatnik korisničke službe i zatražio broj za potvrdu autorizacije i kazavši mu da idućih 24 sata ne otvara bankovnu aplikaciju. 

Idućeg dana, muškarac je uvidom u svoj bankovni račun utvrdio da su prethodnog dana provedene novčane transakcije čime je oštećen za oko 87.000 kuna.

- Navedeni događaj je primjer internet prijevare korištenja krivotvorene stranice banke pa upozoravamo građane, korisnike interneta i društvenih mreža, na povećani oprez prilikom kupovine ili prodaje raznih proizvoda ili usluga. Kako bi smanjili mogućnost prijevare i nastanka materijalne štete te u konačnici moguće zlouporabe raznih podataka, potrebno je prethodno provjeriti vjerodostojnost podataka o ponuditelju ili proizvodu koji se nudi. Ukoliko postoji ikakva sumnja, o tome je što prije potrebno odmah izvijestiti banku u kojoj imate otvoren bankovni račun te policiju pozivom na broj 192 - upozorila je policija. 

Također, pozvali su građane da vode računa o zaštiti svojih osobnih podataka, osobito onih koji su inače nedostupni drugim osobama. Posebnu pažnju je potrebno obratiti na davanje ili ostavljanje osobnih dokumenata ili njihovih preslika bez nadzora na mjestima koja omogućuju pristup drugim osobama te njihovu neovlaštenu uporabu.

Policija je objavila i kako prepoznati lažne stranice banaka. Navode kako lažne stranice banaka izgledaju gotovo identično njihovim pravim stranicama. Na takvim stranicama često će iskočiti prozor koji traži da unesete bankovne vjerodajnice. Stvarne banke ne koriste takve prozore.

Više o tome saznajte ovdje. 

Ključne riječi

Komentara 1

LA
lajh1985
15:38 05.04.2022.

A detalje nista....koji proizvod,koja stranica...da se covjek moze orije tirati i pripaziti na to. Ili se zeli prikrit da ta stranica ne bi izgubila puno para zbog propusta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije