Od petka broj kandidatskih zemalja za članstvo u Europskoj uniji povećao se na pet: uz Hrvatsku, Tursku, Makedoniju i Island, šefovi država ili vlada EU 27 odobrili su na završetku ovomjesečnoga sastanka Europskoga vijeća kandidatski položaj i Crnoj Gori.
Bez datuma za pregovore
– Time smo izrazili uvjerenje da zemlje zapadnog Balkana imaju europski poziv – rekao je predsjednik Europskoga vijeća Herman van Rompuy. Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso dodao je da je to “snažan znak naše predanosti budućnosti Balkana”.
Na preporuku EK Crnoj Gori nije određen nadnevak za početak pristupnih pregovora.
Mjerila koja za to mora ispuniti obuhvaćaju uspostavu vladavine prava, preobrazbu pravosuđa, izbornoga sustava i javne uprave, slobodu glasila te borbu protiv korupcije i organiziranog zločina.
Predsjednici i premijeri potvrdili su zaključke o proširenju EU koje je Vijeće EU za opće poslove prihvatilo u utorak. U njima se Hrvatskoj nagoviješta brzi ulazak u članstvo, a postupak proširenja ponovno se iz praznoga hoda ubacuje u brzinu.
U petak, prve večeri summita, europski su se čelnici brzo složili o Van Rompuyevu prijedlogu “ograničene dopune” Lisabonskoga ugovora ne bi li se ispunio zahtjev njemačkoga Ustavnoga suda da se fondu za izvlačenje iz gliba zemalja s platnim teškoćama postavi pravni temelj. Kada se ta promjena provede, sadašnji ad hoc fond, težak 750 milijarda eura, iz kojega novac danas povlače Grčka i Irska, a koji istječe sredinom 2013., preobrazit će se u trajni Europski stabilizacijski ustroj (ESM). U njemu će morati sudjelovati, dakle preuzeti rizik za svoja ulaganja, i privatni kreditori.
Stabilizacijski ustroj
Kako bi se dopuna prihvatila jednoglasnom odlukom na summitu EU – što je mogućnost koju je uveo Lisabonski ugovor – a ne višegodišnjim vijećanjem Europske konvencije, čine je samo dvije rečenice koje će se ubaciti u 136. članak Ugovora o djelovanju EU: “Zemlje članice čija je valuta euro mogu uspostaviti stabilizacijski ustroj koji će se pokrenuti ako se to pokaže nužnim za postojanost eurozone u cjelini. Odobravanje ikoje zatražene novčane pomoći pod tim ustrojem podvrgnut će se strogim uvjetima”.
Formalni postupak zahtijeva da se o dopuni neobvezujuće izjasne Europski parlament, EK i Europska središnja banka, pa će se ona prihvatiti na ožujskome summitu. Do ožujka Vijeće EU za gospodarstvo i novčarstvo mora sastaviti “obrise” ESM-a, po uzoru na Međunarodni monetarni fond. Više se ne spominje da bi se dopuna Lisabonskoga ugovora pridodala hrvatskome Pristupnome ugovoru te zajedno s njime ratificirala.
– Obje se ratifikacije mogu provesti istodobno, ali moraju teći odvojenim postupcima – napomenuo je Van Rompuy.
18.12.2010. u 02:37h Leoni je napisao/la: Čudno da se mistično nestali Strep ponovo čudesno ukazao ------------------------ Pa nemam namjeru cijelu noć šetati psa po vani