Trn u oku

'I dalje su na sceni snage koje se teško mire s neovisnom Crnom Gorom'

Angela Merkel i Duško Marković
Foto: Wolfgang Kumm/DPA/Pixsell
30.08.2018.
u 07:12

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić nijednom nije posjetio Crnu Goru, kao i nijedan od visokih dužnosnika Srbije još od Tomislava Nikolića 2013. godine

U Srbiji, kao i u Crnoj Gori, i dalje su na sceni snage koje se teško mire sa suverenom i neovisnom Crnom Gorom, te bi "nadležni organi Crne Gore trebali inicirati razgovor s najodgovornijim dužnosnicima Srbije kao bi se prevladale teškoće i dao poticaj daljem napretku odnosa dviju država", kazao je u srijedu Branko Lukovac, nekadašnji ministar vanjskih poslova Crne Gore.

Odnosi Crne Gore i Srbije dodatno su zahladnjeli nakon što su srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić i crnogorski premijer Duško Marković razmijenili oštra stajališta o položaju Srba u Crnoj Gori.

Dačić je naime, nakon razgovora s čelnikom prosrpskog Demokratske fronte Andrijom Mandićem, rekao kako Srbija i njegova stranka SPS "sa zabrinutošću gledaju na seriju poteza službene Podgorice, u kojima se jasno mogu prepoznati tortura i diskriminacija nad građanima Srbije u Crnoj Gori, kao i nad Srbima u toj zemlji".

Crnogorski premijer Marković nije htio to dulje komentirati, već je Dačićevu izjavu nazvao "netočnom i nepristojnom".

"Izjava ministra Dačića nije točna, nepristojna je i ne bih je više komentirao", rekao je Marković na marginama sastanka premijera balkanske šestorke u albanskoj luci Drač.

Činjenicu da srpski predsjednik Aleksandar Vučić nijednom nije posjetio Crnu Goru, kao i nijedan od visokih dužnosnika Srbije još od Tomislava Nikolića 2013. godine, Lukovac, inače prvi crnogorski veleposlanik u Hrvatskoj, ocjenjuje kako to pokazuje da "Crna Gora za najviše rukovodstvo Srbije nije prioritet vanjske politike, kao što je to slučaj s Crnom Gorom i njenom odnosu prema Srbiji".

Pogledajte video o misterioznim ljudima - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva...:

Komentara 8

OD
odisej22
07:38 30.08.2018.

Vrti Srbija,burgija gdje god može i misli da treba. Bože moj,nakaradne li politike. Zaostaje strašno. Kad god odem tamo,najčešće u Bačku,vidim loše ceste,korov svuda a Vučić i Dačić bi osvajali. Srbija je okupirala Kosovo 1912. ali ne možeš držati teritorij ni terorom. Privredni razvoj slab a oni se kerebeče ko da su ne znam što.

OD
odisej22
07:38 30.08.2018.

Vrti Srbija,burgija gdje god može i misli da treba. Bože moj,nakaradne li politike. Zaostaje strašno. Kad god odem tamo,najčešće u Bačku,vidim loše ceste,korov svuda a Vučić i Dačić bi osvajali. Srbija je okupirala Kosovo 1912. ali ne možeš držati teritorij ni terorom. Privredni razvoj slab a oni se kerebeče ko da su ne znam što.

KO
Konstantinos
11:38 30.08.2018.

Srbija se dokazuje da je trajni faktor nestabilnosti i nesigurnosti. Njihov pokusaj hegemonije je u posljednje 3 godine dozivio zestoki slom, svagdje su dobili po prstima! Najprije su pokusali uz pomoc drzavnog udara i krvavog obracuna srusiti demokratsku vlast u Crnoj Gori sto im nije uspjelo a donijelo im je blamazu, pola godine kasnije provocirali su Kosovare kada su im poslali vlak-smaostan otvoreno provocirajuci sukob sto bi im dalo povod za otimanje sjevera Kosova. Ni ova provokacija nije uspjela. Par mjeseci poslije, njihov spijun je uhvacen u makedonskom parlamentu u dramaticnoj noci kada su prosrpski i pro ruski elementi skoro izmlatili Zaeva koji je obecao promjenu kursa. Jos jedna zestoka pljuska Dacicu. Verbalna agresija na Hrvatsku takoder nije polucila uspjeh jer se vidjelo da nitko ozbiljan ne shvaca njihovu dreku i forsiranje "ustasizacije" Hrvatske. Dolazak izraelskog predsjednika je bio "glogov kolac" u srce njihovih nastojanja da se Hrvatska ocrni i oblati usred njezinog vrlo snaznog utjecaja u regiji koji ima (dobre veze sa Kosovom, Makedonijom, Crnom Gorom, posebno Albanijom) i koja neutralizira prikrivene srbijanske pokusaje destabilizacije. Naravno, Srbija je dozivjela poraz i u BiH jer je bila prsiljena narediti Dodiku da pod hitno zaboravi na referendum kojim on konstantno slabi ovu susjednu drzavu koju Hrvatska zeli cijelu uvuci u EU. Kada se sve ovo zbrojii vidi se vrlo otuzan ali zato vrlo razarajuci karakter srbijanske garniture na vlasti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije