Prva žrtva

I Đani Maršan pjesmom je tugovao za ubijenom 16-godišnjakinjom

\'kozic2_anp_sis_050711\'
Antun Petračić/VLM
05.07.2011.
u 16:00

Uz Josipu tada su u autu bili i njena sestra i dečko, koji su preživjeli, ali s teškim posljedicama

"Kožić Josipa, 5. 7. 1991., u osvit dana i rođenja Hrvatske, prva žrtva Banovine ubijena od četničke ruke. Mirno spavaj, anđele", uklesano je na ružičastom mramornom spomen-obilježju, koji od jučer na ulazu u Gornju Budičinu, nedaleko od Petrinje, podsjeća na strašnu tragediju od prije 20 godina. Spomenik su postavili Josipini roditelji, Marica i Josip Kožić.

Smrt nadomak kuće

Nadomak obiteljske kuće, iz zasjede pobunjenih i odmetnutih Srba u petak, 5. srpnja 1991., sa 18 metaka ubijena je Josipa Kožić, djevojka s tek 16 godina i četiri dana života. U napadu na osobni automobil teško su ranjeni njezin dečko Vlado Dumbović i starija sestra Snježana, na sreću preživjeli, ali oboje invalidi s trajnim posljedicama.

– Bijela Zastava 128 prorešetena je sa 108 metaka, dobio sam 12 prostrijelnih rana. Tragedija u G. Budičini moj je osobni najstrašniji događaj u Domovinskom ratu – kaže Vlado Dumbović, koji je to jutro sestre Kožić vozio njihovoj kući.

– Na povratku iz noćne smjene vođe portira u Gavriloviću nadomak sela čuo sam rafale, odmah naslutio veliko zlo, a ubrzo na traktorskoj prikolici u vožnji prema Petrinji vidio mrtvu Josipu, teško ranjenu Snježanu i Vladu Dumbovića – na najteže trenutke života jučer se podsjetio tata Kozić. Znaju se Josipini podmukli ubojice, došli su iz Jošavice, Bjelnika, Borojevića i Petrinje, ali nisu dostupni hrvatskoj pravdi.

"Molitva za Josipu"

Odmah nakon tragedije o prvoj žrtvi Domovinskog rata u Petrinji sjetnu baladu, tadašnji radio-hit, "Molitvu za Josipu", na vlastite stihove skladao je Dani Maršan, a svakoga 5. srpnja u programu je Petrinjskog radija. Za Josipu i ostale poginule Budičane na dva mjesta u selu molitvu su predvodili župnik iz Petrinje Mario Migles i mladi svećenik Ivan Grbešić, krsno kumče obiteji Kožić.

a O tekstu i izgledu spomen-obilježja odlučili smo mi iz obitelji, a puni su simbolike. Zrake sunca s grbom Hrvatske znače osvit zore i rađanje domovine, križ dokazuje našu katoličku vjeru, a prelomljena crna ruža oznaka je Udruge roditelja poginulih Hrvata u Domovinskom ratu. Bog nam je uzeo mlađu kćer, a druga ostala meni i za utjehu i nagradu. Snježana je, 16 godina nakon napada, dobila blizanke, Anu i Mariju. One su mi vratile život – kazuje nam Marica Kožić, majka ubijene Josipe. Za Josipu i ostale poginule Budičane molitvu su jučer predvodili župnik iz Petrinje Mario Migles i mladi svećenik Ivan Grbešić, krsno kumče obitelji Kožić.

a SISAK – U Općoj bolnici "Dr. Ivo Pedišić" djevojčicu su rodile Ana Klobučar, Ivana Kalak i Jelena Cindrik iz Siska. (mv/VLM)

Komentara 5

OB
-obrisani-
16:34 06.07.2011.

Ne zaboravit.

MA
massae64
19:28 06.07.2011.

i zapamtiti pa vratiti

MA
Maatea
19:10 20.08.2011.

žalosno za tu djevojku i njenu obitelj , rat nije opravdanje za ta mučka ubistva. to me podsjeti na još jednu šesnaestogodišnjakinju koja je ubijena 22 kolovoza 1991 u Starom selu na Baniji kada ju je pozvao njen školski kolegaga iz kolone vozila hrvatskih vojnika prerušenih u vojsku JNA i ona se javila iz roditeljske kuće pa su na nju ispaljeni smrtonosni hici; žalosno zaista , to jutro je pobijeno još 16 civila mahom seljaka što su pred kućama radili svakodnevne poslove... Svakako oba primjera su za svaku osudu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije