Najveći kršćanski blagdan Uskrs simboliziraju brojne stvari. Od pisanica, tradicionalnih jela pa do zeca koji daruje djecu diljem svijeta.
Međutim, iako svjetski priznati uskrsni zec budi asocijacije na veliko slavlje, u nekim zemljama Uskrs karakteriziraju i druge životinje.
Lisica
Do sredine 20. stoljeća tijekom Uskrsa u Njemačkoj jaja je donosila lisica. Uskrsni zec danas je prevladao, ali tradicionalna priča o uskrsnoj lisici (Osterfuchs) i dalje se prepričava.
Ona kaže da su njemačka djeca za lisicu pravila gnijezdo od mahovine i sijena. Kućne ljubimce zatvorili bi u drugu prostoriju, kako bi mudra životinja stigla neometano. Ujutro bi ih dočekale prave poslastice.
Moguće je i da je uskrsna lisica pala u zaborav zbog činjenice da je zec i dalje opisivan kao sladak i simpatičan, dok lisica povlači druge usporedbe.
Tobolčar Bilby
Maleni australski tobolčar Bilby domaći je stanovnik "zemlje tamo dolje". Ugrožena su i zaštićena životinjska vrsta koja pomalo nalikuje štakorima, a uši podsjećaju na one zečje.
Iako neobično, uskrsni Bilby daruje djecu u Australji. Prvi puta se službeno veže za Uskrs 1991. kada australske organizacije pokreću kampanju za zamjenu simbola uskrsnog zeca.
Zečevi su na daleki kontinet stigli 1800-ih, uništavajući tisuće jutara usjeva i mijenjajući strukturu tamošnje vegetacije. Zbog toga nisu postali najomiljenije životinje pa se nagađa da zato nisu popularni kod Australaca.
Obična kukavica
Kao i u ostatku sjeverne polutke, Uskrs u Švicarsku stiže početkom proljeća. U ovoj državi, doduše simbol rađanja i rasta nije zec već obična ptica kukavica.
Švicarska djeca kako bi napunila košaricu na uskrsno jutro, tragaju za obojanim i čokoladnim jajima koje je ostavila kukavica. Ptica je i pomalo logičan odabir jer za razliku od ostalih životinjskih simbola, ona može nesti jaja.
Inače, kukavice prevladavaju u Švicarskoj jer su mjesto podrijetla tih ptica s karakterističnim pjevom, a koji izvode samo mužjaci porodice.
>> Uskrs u potrošačkoj utrci s Božićem
sigurno ne, to su paganski obicaji.