Štednja ili fond?

I sa samo 100 kn mjesečno štednja je isplativija od novčanog fonda!

'stednja'
07.11.2012.
u 18:00

Do buđenja novog ulagačkog entuzijazma, bilo bi dobro ulaganjem barem – pokriti inflaciju, da novac ne gubi na vrijednosti

Do buđenja ulagačkog entuzijazma bilo bi dobro ulaganjem barem pokriti inflaciju, da novac ne gubi na vrijednosti. Na samo 100 uloženih kn mjesečno – štednja je isplativija od ulaganja u novčane fondove. U nekim slučajevima kamata je dvostruko veća od rasta vrijednosti udjela u fondu

Što učiniti ako samo 100 ili 200 kuna mjesečno možemo staviti “na stranu”? To je već dobar početak. Činjenica da postoji višak, a ne dug, dovoljno je zadovoljavajuća za vremena u kojima trenutačno živimo. Premda postoji niz mogućih ulaganja, od štednje, stambene štednje i raznih vrsta investicijskih fondova, do dionica, životnog i mirovinskog osiguranja u III. stupu, u krizi se pokazalo da rast bilježi uglavnom štednja – tradicionalna bankarska i stambena.

Inflacija pojede prinose

Upravo zato zanimljivo je usporediti štednju i ulaganje u fond najbliži konzervativnom i nerizičnom svjetonazoru štediša – novčani fond. Nakon što se balon ulaganja u investicijske fondove i dionice napuhao i ispuhao, do buđenja novog ulagačkog entuzijazma, bilo bi dobro ulaganjem barem – pokriti inflaciju, da novac ne gubi na vrijednosti i ostane barem na pozitivnoj nuli.

No, kako je naš izračun pokazao, to baš i nije lak zadatak. Dok je inflacija u rujnu dosegnula rekordnih pet posto, prinosi novčanih fondova ove su godine bili u rasponu od dva do 3,5 posto, a štednja samo u većim iznosima i duljim rokovima donosi kamate više od četiri posto. Ipak, pokazalo se i na samo 100 uloženih kuna mjesečno – štednja je svakako isplativija od ulaganja u novčane fondove, u nekim slučajevima kamata je dvostruko veća od rasta vrijednosti udjela u fondu. Tako se ulaganjem 100 kuna tijekom 12 mjeseci od kamata utrži oko 28 kuna, ulaganjem u fond od 14 do 21 kunu.

S dvostruko većim iznosom, 200 uloženih kuna mjesečno, u fondu se zaradi od 28 do 39 kuna, od štednje 50 do 58 kuna. Uloženi su iznosi mali, pa ni zarada ne impresionira, no s povećanim ulogom, kamata proporcionalno raste.

Fondovi ukidaju naknade

Usto, većina fondova naplaćuje razne naknade, ulazne, izlazne, za upravljanje, a ima i drugih troškova, što im prilično smanjuje konkurentnost. Stoga fondovi sve češće akcijski ukidaju ulazne ili izlazne naknade. Kad je, pak, štednja u pitanju, većina banaka određuje neki minimalan iznos početne štednje za modele s većim kamatama, pa su opcije ugovaranja štednje sa 100 kuna vrlo ograničene.

Ključne riječi

Komentara 2

ĐB
đuka_begović
08:58 08.11.2012.

sam novac je najveće zlo.............................zlo je to što se mene prisiljava da idem u banku....što moram primati plaću preko računa......................tko me pita želim li to ili ne.................to je čista povreda slobode....kakve se to gluparije.........................novac je najbolji kad ti nije u rukama...............a najveće zlo kad ga daješ banci....time samo zatvaraš krug izrabljivanja i najvećeg robovlasničkog sustava koji je stvoren na zemlji od 14 st. NOVAC I BANKE!

Avatar Čobanković ( mlađi )
Čobanković ( mlađi )
07:09 08.11.2012.

Štednja je ispativa preko grane, Slinić kalkulira kako opljačkati građane na sve naćine NE ŠTEDITE U HRVATSKOJ !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije