Marko Pavić:

'Ići ćemo s prijedlogom da se produlji radni vijek i da se sa 67 godina ide već od 2031.'

Marko Pavić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
27.06.2018.
u 09:09

Cjelovita mirovinska reforma ima za cilj osigurati dugoročnu održivost sustava, ali isto tako povećanje i adekvatnost mirovina, rekao je ministar

Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić istaknuo je danas kako se trenutno iz proračuna zbog deficita mirovinskog sustava nadoknađuje 17 milijardi kuna, te kako je cilj Vlade da se radni vijek od 30 godina staža produži, te "da se sa 67 godina ide već od 2031.".

Na pitanje što nas čeka s mirovinskom reformom i kada se donosi konačna odluka, ministar je prije sjednice Vlade izvijestio kako će "danas prema Povjerenstvima imati prijedlog kostura cjelovite mirovinske reforme".

"Cjelovita mirovinska reforma ima za cilj osigurati dugoročnu održivost sustava, ali isto tako povećanje i adekvatnost mirovina; ono što želimo napraviti je da osobama damo izbor da se nakon umirovljenja vrate u prvi stup i ostvare dodatak od 27 posto", pojasnio je Pavić. Kako je dodao, "time se cilja cjelovito riješiti dodatak od 27 posto, ali za one koji u sljedećih deset, 15, 20 godina nisu dovoljno kapitalizirali štednju u drugom mirovinskom da ostvare veće mirovine".

"Osigurat ćemo za postojeće, a i za buduće umirovljenike da mogu raditi, ne samo oni koji su do sada bili s punim stažem, dakle s 40 godina, a takvih je samo 20 posto, već oni koji idu u prijevremenu mirovinu, moći će raditi četiri sata i primati punu mirovinu", rekao je Pavić.

"Ono što bih svakako htio podsjetiti je da je samo 20 posto trenutnih umirovljenika odradilo puni radni staž, da je trenutačno deficit mirovinskog sustava, odnosno da iz proračuna nadoknađujemo 17 milijardi kuna i da je stoga cilj Vlade, da 30 godina staža koje je premalo - produljimo", najavio je Pavić. "Upravo zato ćemo i ići s prijedlogom da se produlji radni vijek i da se sa 67 godina ide već od 2031.", napomenuo je. 

Upitan znači li to da će se duže raditi, odgovorio je kako je "cilj mirovinske reforme da imamo više godina radnog staža kako bi osigurali dugoročnost mirovinskog sustava, a najbolje osiguranje dugoročnosti mirovinskog sustava su i brojke zaposlenih koje rastu".

I Eurostat i Državni zavod za statistiku pokazuju da imamo 71.000 više zaposlenih u prvom kvartalu ove godine nego prošle, podaci su s kojima raspolaže ministar Pavić. Zaključio je kako "omjer umirovljenika i osiguranika raste i to su podaci koji itekako vesele". 

Što će se promijeniti uvođenjem eura i hoće li sve poskupjeti:

Marko Pavić
1/10
Ključne riječi

Komentara 27

DO
doktorica
10:45 27.06.2018.

neki misle da rade ako odlaze na posao,a ništa ne privređuju.Neki ni neznaju kako izgleda rad,a žive na tuđoj grbači,neki su stalno po kafićima i šoping centrima,jer ne rade a primaju mirovine i glume umirovljenike.Neki muljaju i varaju državu tobože rade a ne rade i dobro žive.Sve to treba raditi!I zaraditi!Dok toga nema uzalud te preporukei mjere.Ostajemo zaostali,gdje ne vlada pravda i pravednost iako su nekima puna usta toga.Nema kolektivne svijesti razvijene .

Avatar Dalmacija
Dalmacija
10:46 27.06.2018.

I sa 67 godina većina Hrvata se gladoviati u mirovinu od 200-300 eur. Hrvatski umirovljenici su najveća Balkanska sirotinja. Naravno izuzev branitelja i uhljeba.

NE
Neo001
09:51 27.06.2018.

Prvo treba napraviti reviziju mirovina i sve prijevremene i zdrave ljude mlađe od 65 godina skinuti sa grbače naroda, razne milicajce, udbaše, partijske uhljebe, a još je i 35.000 NOB boračkih mirovina.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije