Trovanje, kancerogene posljedice, gušenje, porezotine... Ne, nisu to ozljede na radu, već moguće opasnosti koje vrebaju djecu ako im damo lošu ili za njihov uzrast neprimjerenu igračku. Mnogi će reći da se danas u svemu pretjeruje, ali igračke su jedna od najčešćih kategorija predmeta s kojima dolazimo u kontakt, svaki dan čiju zdravstvenu ispravnost ispituju znanstvenici.
Otrovni baloni
U Laboratoriju za predmete široke potrošnje Odjela za analize hrane i predmeta opće uporabe Zavoda za javno zdravstvo “Andrija Štampar” u Zagrebu, pokazali su nam kako kontroliraju igračke.
Lani je od 650 ondje ispitanih igračaka oko 15 posto bilo zdravstveno neispravno, a od početka godine od tristotinjak su 18 proglasili zdravstveno neispravnima. Najčešći problem s umjetnim masama su ftalati, omekšivači koji plastici daju elastičnost, a koji su zabranjeni u igračkama za djecu mlađu od tri godine. Potencijalno su kancerogeni za reproduktivne organe, jetru i bubrege.
– Molekule ftalata slabo se vežu i migriraju, pa kad beba stavi u usta takav predmet oni preko sline uđu u organizam, ili ako predmet drži u ruci pa se ftalati znojem upiju u tijelo – objašnjava Lidija Barušić, voditeljica Laboratorija. Njihova prisutnost se ispituje metodom ekstrakcije.
Ambalaža obvezna
Komadići sumnjive plastike odleže u otapalu 16 sati, nakon toga visokosofisticirana oprema nalazi i količine manje 0,01 mikrogram ftalata. Postojanost pak boja provjerava se u model otopinama čiji sastav odgovara sastavu sline ili znoja. U njoj uzorci odstoje 24 sata i za to vrijeme moraju ostati nepromijenjeni, a otopina se ne smije obojiti.
Boje mogu sadržavati teške metale, kao što je lani u pošiljci šarenih balona pronađena specifična migracija cinka, koji bi puhanjem preko sline ušao u organizam. Nadalje, dlačice i kosa s igračaka ne smiju opadati jer ih dijete može progutati. Provjeravaju ih češljem - ostanu li na njemu samo nakon prvog češljanja, znači da je to površinski sloj koji će u obveznom prvom pranju, odmah nakon kupnje, nestati. No, ostaju li na češlju uzastopnim češljanjem, igračka je neprihvatljiva.
Opasni su sitni dijelovi koji se mogu odvojiti od igračke - sve odvojivo što prolazi kroz krug koji oblikujemo palcem i kažiprstom. – Važno je djetetu dati igračku koja je isključivo za njegovu dob, ono što je dobro za sedmogodišnjaka - nije za bebu. Igračke za bebe moraju obvezno biti zapakirane u vlastitu ambalažu – napominje L. Barušić.