UZMU MILIJARDE KUNA

Ilegalnim kladionicama blokada uplata i IP adresa

Klađenje
Igor Kralj/Pixsell
16.05.2018.
u 08:55

Uplate u igre klađenja u Hrvatskoj 2014. godine iznosile su 5,7 milijardi kuna, a sljedeće godine pale su na 4,9 milijardi kuna.

Iz Hrvatske se, prema procjenama Hrvatske udruge za igre na sreću (HUZIS), godišnje u ilegalne kladionice slije oko tri milijarde kuna od ukupno osam milijardi kuna, koliko Hrvati godišnje potroše na klađenje. Milijarde kuna na ilegalno klađenje odlazi preko interneta, odnosno online u inozemnim kladionicama koje nemaju dozvole za priređivanje te igre u Hrvatskoj.

No to nije samo hrvatski problem jer se s njime suočavaju i druge europske zemlje, a neke od njih su ga riješile tako da su blokirale IP adrese i/ili novčane transakcije nezakonitih priređivača igara na sreću.

Kvalitetno rješenje

Neke od zemalja koje su spriječile ilegalno klađenje su primjerice Danska, Francuska, Bugarska, Slovenija, Mađarska, Rumunjska... A njima bi se prema izjavi ministra financija Zdravka Marića od sljedeće godine mogla pridružiti i Hrvatska.

– Intenzivno se bavimo tom temom, uspoređujemo s pozitivnim iskustvima drugih zemalja i vjerujemo da ćemo kroz novi krug poreznih izmjena dati kvalitetno rješenje, među kojim će biti i neke od navedenih mjera – odgovorio je Marić na naše pitanje hoće li i Hrvatska zabraniti pristup ilegalnim kladionicama i na koji način – blokiranjem IP adresa i/ili bankovnih transakcija. Marić je već prije javno izjavio da bi porezne izmjene stupile na snagu početkom sljedeće godine.

U HUZIS-u kažu da je industrija klađenja u Hrvatskoj prošle godine kroz godišnje koncesijske naknade, mjesečne naknade i poreze uplatila izravno u državni proračun 750 milijuna kuna, a neizravno su kroz ostala davanja koja uključuju poreze i doprinose na plaće radnika, PDV, poreze od zakupa i slično uplatili još 300 milijuna kuna, što je ukupno više od milijardu kuna godišnje.

Prema projekcijama te udruge, zbog klađenja kod ilegalnih priređivača, hrvatski državni proračun svake godine gubiti isti toliki iznos.

U HUZIS-u inače tvrde da je novac iz Hrvatske u ilegalne kladionice počeo dolaziti 2015. godine kad su povećane stope poreza, čime su najviše pogođeni igrači koji igraju za manje dobitke, do 750 kuna.

Pali prihodi na klađenjima

Ukupni prihodi od klađenja su, navode, te godine drastično pali. Tako su 2014. godine ukupne uplate u igre klađenja u Hrvatskoj iznosile 5,7 milijardi kuna, a sljedeće godine pale su na 4,9 milijardi kuna.     

Komentara 1

SM
siki_miki
12:47 16.05.2018.

Nemaju oni sto blokirati IP adrese, to je cenzura i to ne treba provoditi. Danas kladionice, sutra piratski siteovi, preksutra wikileaks i nesto slicno. No ako dode do toga, postoji rjesenje - TOR.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije