Kolonom sjećanja i polaganjem vijenaca kod spomenika „Svjetlost dolazi“, koje je najavljeno za 18:30 sati, danas se obilježava 30. godina od progonstva mještana Iloka.
Progonstvu Iločana prethodio je slom obrane Lovasa, koji se dogodio 10. listopada. Dva dana kasnije, 12. listopada, građanima Iloka dan je ultimatum da JNA predaju naoružanje koje posjeduju. Slijedom toga ultimatuma 13. listopada održan je referendum na kojem se 71 posto Iločana izjasnilo protiv predaje naoružanja dok je njih 73 posto izjasnilo se za zajedničko iseljenje iz Iloka. S obzirom na rezultat referenduma u Šidu su, 14. listopada 1991. godine, predstavnici grada Iloka i JNA potpisali Sporazum o iseljavanju lokalnog stanovništva Iloka, Šarengrada i Bapske.
Bio je to dokument koji je omogućio da 17. listopada, od ranih jutarnjih sati, krene iseljavanje Iločana. Prethodnu je predano oružje JNA da bi se oko 8 sati ujutro počela formirati prognanička kolona koju su činili mještani sa svojim automobilima, traktorima i drugim vozilima. Ilok je toga dana napustilo oko 8.000 njegovih građana.
Ja kolko se sjecam Tudjman je rekao dasu imali tek tolko hosovaca dobrovoljaca, bez ikakvog teskog naoruzanja onda, dasu morali pustit neke gradove i izabrat jedan daga brane i izabrali su Vukovar.