INA je odabrala projekte za Zeleni pojas 2017.
Četvrtu godinu zaredom INA pomaže u očuvanju okoliša i prirode, a program je namijenje svim organizacijama civilnog društva i javnim obrazovnim ustanovama.
Ukupno je 17 projekata odabrano u sklopu ovogodišnjeg natječaja! Jedan od projekata odabrali su Inini fanovi na Facebooku!
Nakon evaluacije prijava pristiglih na ovogodišnji natječaj Zeleni pojas, stručna komisija sastavljena od predstavnika relevantnih fakulteta, neovisnih stručnjaka za održivi razvoj te predstavnika Ininog Održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša te Korporativnih komunikacija odabrala je 16 pobjedničkih ideja, a jedan dodatni projekt odabrali su fanovi Inine Facebook stranice.
Odabrani projekti bit će provedeni u nadolazećem razdoblju uz financijsku podršku Ine u ukupnom iznosu od 369.000 kuna te pomoć Ininog Kluba volontera.
Ovogodišnji natječaj po prvi puta odvijao se online te su se prijave vršile preko web stranice posvećene Zelenom pojasu putem koje je zaprimljeno stotinjak prijava, a pobjednički projekti odabrani su temeljem jasno definiranih kriterija od kojih su najvažniji bili pripremljenost i kvaliteta projekta, stupanj povoljnog utjecaja na okoliš, jasno definirana područja kojima bi se dala podrška, kao i mogućnost realizacije projekta putem zajedničkih akcija u suradnji s Ininim klubom volontera.
Pobjednički projekti Zelenog pojasa 2017.:
- Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece-udomitelji za djecu: projekt "Dom za djecu-Dom za ptice“, Zagreb
- Dobrovoljno vatrogasno društvo Beli Manastir: projekt „Iz odlagališta u park!“, Beli Manastir
- Hrvatska gorska služba spašavanja, stanica Split: projekt „Očistimo zajedno stazu sv. Ciprijana“, Gata
- Udruga mladih Feniks: projekt „Vranycanyjevo jezero kao mjesto zdravog i aktivnog života“, Oroslavje
- Udruga za razvoj kreativnih radionica i kvalitete življenja osoba s invaliditetom RH: projekt „Osobe s invaliditetom u zajednici s prirodom“ , Pleternica
- Udruga za održivi razvoj Hrvatske: projekt „Dječji priručnik za održivi razvoj - Prepoznavanje i razvrstavanje otpada“, Koprivnica
- Udruga za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoj argonauta, projekt „Pogled u modro“, Murter
- Lokalna akcijska grupa (LAG) Vuka – Dunav: projekt „Zeleni kutak na dječjim igralištima“, područje LAG-a (Općine Antunovac, Čepin, Ernestivnovo, Erdut, Šodolovci, Vuka, Vladislavci i mjesni odbori Grada Osijeka Brijest, Tenja, Sarvaš, Josipovac, Višnjevac)
- Osnovna škola Kneževi Vinogradi: projekt „Stvaranje školskog vrta začina i ljekovitog bilja - Začinimo Školu“, Kneževi Vinogradi
- Osnovna škola Vladimir Nazor, Škabrnja: projekt „Osnivanje učenička zadruga "Maslina"“, Škabrnja
- Udruga Obala naših unuka: projekt „Plava vreća“, Savudrija - Prevlaka
- Osnovna škola Velika Pisanica, projekt „Zelena učionica na otvorenom“, Velika Pisanica
- Moto klub "Poskok" Slunj: projekt „"Poskok" za zeleno srce Slunja“, Slunj
- Udruga žena Suha Katalena: projekt „Zajedno do zelenog osmijeha“, Suha Katalena
- Predškolska ustanova Balončić Svetvinčenat: projekt „Eko park predškolske ustanove Balončić“, Općina Svetvinčenat
- Gimnazija A. Vrančića Šibenik: projekt „Kamelija“, Šibenik
- Savez izviđača Hrvatske: projekt „Živimo s prirodom“, Općina Kamanje – odabrali Facebook fanovi
S ciljem širenja svijesti o važnosti održivog razvoja, INA je 2014. pokrenula program Zeleni pojas u sklopu kojeg je na suradnju pozvala nevladine udruge i edukativne ustanove kako bi zajedničkim snagama pridonijeli očuvanju okoliša u lokalnim zajednicama. Kroz ovaj program INA sufinancira ekološke projekte poput pošumljavanja, uređenja zelenih površina, čišćenje podmorja, priobalja, jezera i rijeka, edukacije o ekologiji te druge slične aktivnosti iz područja zaštite okoliša i prirode.
INA Grupa ima vodeću ulogu u naftnom poslovanju u Hrvatskoj te značajnu ulogu u regiji u istraživanju i proizvodnji nafte i plina, preradi nafte te distribuciji nafte i naftnih derivata. INA Grupu čini više ovisnih društava u potpunom ili djelomičnom vlasništvu INA, d.d. Sjedište Grupe nalazi se u Zagrebu, Hrvatska. U području istraživanja i proizvodnje nafte i plina, INA danas posluje, osim u Hrvatskoj, u Angoli i Egiptu. Prerada nafte odvija se u Ininim rafinerijama nafte; RN Rijeka i RN Sisak, dok se regionalna maloprodajna mreža sastoji od 495 benzinskih postaja u Hrvatskoj i u susjednim zemljama.