NAGLI RAST CIJENA

Inflacija u Njemačkoj prekoračila pet posto: Evo kad se to posljednji put dogodilo

German finance ministry raided in money laundering probe
ANNEGRET HILSE
29.11.2021.
u 17:07

Kretanje inflacije važan je pokazatelj Europskoj središnjoj banci (ECB) pri kreiranju monetarne politik. Za 19 zemalja eurozone koje koriste zajedničku europsku valutu ciljaju godišnju inflaciju od dva posto, podsjeća Dpa.

Godišnja inflacija u Njemačkoj u studenome je premašila pet posto, prvi puta u nekih 29 godina, pokazali su u ponedjeljak podaci državnog statističkog ureda.

Potrošačke cijene u Njemačkoj porasle su za 5,2 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine, objavio je Destatis u prvoj procjeni. U listopadu porasle su 4,5 posto.

Harmonizirani indeks potrošačkih cijena (HICP) koji se koristi u EU kako bi se omogućila usporedba među zemljama pokazuje rast cijena za 6,0 posto u odnosu na prošlogodišnji studeni.

U usporedbi s listopadom potrošačke cijene u najvećem europskom gospodarstvu u studenome su pak kliznule za 0,2 posto, pokazuju preliminarni podaci Destatisa.

Glavni je pokretač inflacije posljednjih mjeseci nagli rast cijena energenata u uvjetima oporavka globalnog gospodarstva od koronakrize.

Računi kućanstava za potrošnju energije u studenome su tako bili viši za 22,1 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, pokazuju preliminarni podaci.

Skok inflacije u Destatisu pripisuju rastu cijena povezanom s nestašicom sirovina i uskim grlima u opskrbi i s uvođenjem poreza na emisije CO2 početkom godine.

Viša stopa inflacije odražava i nisku poredbenu osnovicu u drugoj polovini 2020. godine, kada je vlada privremeno snizila stopu poreza na dodanu vrijednost kako bi poduprla potrošnju u koronakrizi. Od početka ove godine ponovo su na snazi redovne stope PDV-a.

Ekonomisti očekuju nižu stopu inflacije od početka iduće godine budući da će taj faktor otpasti. Gospodarski savjetnici vlade u Berlinu nedavno su objavili da bi stopa inflacije u 2022. trebala pasti na 2,6 posto.

Kretanje inflacije važan je pokazatelj Europskoj središnjoj banci (ECB) pri kreiranju monetarne politik. Za 19 zemalja eurozone koje koriste zajedničku europsku valutu ciljaju godišnju inflaciju od dva posto, podsjeća Dpa.

Ključne riječi

Komentara 2

ŠI
Šipak
19:48 29.11.2021.

Nije nego je 12% a nafta je 2 eura

PR
prokurator
00:43 30.11.2021.

da, to je daleko veći problem sa koronom nego potvrde itd. ako se kroz prvu polovicu godine njemačka i eurozona vrate u normalu, ok. ako se ovo produbi, ako se nastave slične igre sa cijenama energenata... valjda je zadnja pametna stvar ući u eurozonu u takvim okolnostima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije