Građevinska je inspekcija nakon očitovanja investitora Općine Primošten 10. veljače 2011. u suradnji s policijom zatvorila gradilište službenim znakom zabrane gradnje, a daljnji inspekcijski postupak nastavlja se u skladu sa zakonom – poručili su danas iz Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, nakon što je na plaži Raduča u Primoštenu postavljena tabla koja upućuje na zabranu izvođenja građevinskih radova na tom mjestu.
Podsjetimo, načelnik Općine Primošten Stipe Petrina pokrenuo je radove uzduž obalne crte oko poluotoka Raduča u središtu Primoštena radi "uređenja plaže", kako je isticano. Stoga su već danima oko šumovitog poluotoka na kojem se nalazi hotelski kompleks bageri koji sitne i ravnaju kamenje i zemlju koja se neprestance dovodi šleperima te radnici koji popravljaju potporni zid i stubišta.
Takvi su radovi izazvali različite reakcije: među Primoštencima je mnogo onih koji pozdravljaju spomenute radove, dok ima i onih koji smatraju da je takva intervencija u prepoznatljive vrijednosti Promoštena preagresivna i nezgrapna prema okolišu. Dok su jedni oduševljeni jer će Primošten dobiti prostraniju plažu, drugi smatraju kako bi nasipanjem zemlje i mljevenjem prirodnih "sika", priobalnog stijenja, ta plaža zauvijek izgubiti svoje prijašnje draži.
Načelnik Petrina pak smatra kako je posrijedi još jedna ofenziva na njega i primoštensku općinu, pa je uoči i nakon postavljanja znaka zabrane gradnje poslao niz dopisa na adrese inspekcija, ministarstava, policijske uprave i drugih u kojima ih upozorava da ne postoji nikakva pravna osnova za zaustavljanje spomenutih radova.
Štoviše, Petrina tvrdi da posjeduje sve potrebne dozvole te kako je intervencija inspekcije i policije bila nepotrebna te poziva institucije da se "klone od rušenja osnovnih vrednota ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske!". Kao svojevrsni dokaz da je poduzeto uređenje plaže ispravan zahvat Petrina podastire i snimku iste plaže iz sedamdesetih godina prošloga stoljeća, kada je, kaže, izgledala jednako onako kako će izgledati nakon završetka ovogodišnjih radova na Raduči.
Bolje su one sike i kamenčuge nego uređena plaža di možeš normalno uću u more. Ovo je samo još jedan dokaz da u hrvatskoj vlada jedan oblik kolektivnog ludila koji svaku intervenciju u prostoru proglašava devastacijom.