Rusija je, nagađa se, lansirala interkontinentalnu balističku raketu iz južne regije Astrahan tijekom jutarnjeg napada u četvrtak na Ukrajinu, priopćile su kijevske zračne snage, što je prvi put da je Rusija upotrijebila tako moćnu raketu dugog dometa tijekom rata. Napad je uslijedio nakon što je Ukrajina ovaj tjedan upotrijebila američke i britanske rakete za napade na ciljeve unutar Rusije, nešto što je Moskva mjesecima upozoravala da će se smatrati velikom eskalacijom.
Ruski napad ciljao je tvrtke i ključnu infrastrukturu u gradu Dnipro, priopćile su zračne snage, u vrijeme eskalacije u 33-mjesečnom ratu koji je Rusija pokrenula u Ukrajini. Iz priopćenja nije jasno što je gađala interkontinentalna balistička raketa i je li prouzročila štetu. Projektili imaju domet tisuće kilometara i mogu nositi nuklearne bojeve glave, no mogu biti opremljeni i konvencionalnim bojevim glavama. Ukrajinska protuzračna obrana uspjela je tijekom napada srušiti šest krstarećih projektila Kh-101. – Interkontinentalni balistički projektil lansiran je iz regije Astrahan u Ruskoj Federaciji – izvijestile su zračne snage. Međutim, nije precizirano o kojoj je vrsti interkontinentalne balističke rakete riječ.
Rusi su navodno upotrijebili ICBM, interkontinentalni balistički projektil RS-26 Rubež u napadu na tvornicu u gradu Dnipro. Snimka pokazuje kako su Rusi koristili verziju projektila s višestrukim bojevim glavama. Naime, većina modernih ICBM-ova podržava više nezavisnih bojevih glava (MIRV), omogućavajući jednoj raketi da nosi nekoliko bojevih glava, od kojih svaka može pogoditi različitu metu i to po više stotina kilometara udaljene jedna od druge. U ovom slučaju izgleda da su sve bile koncentrirane na jednu metu.
Ovo doista označava eskalaciju rata, ponovno pokazujući spremnost Rusije da upotrijebi takvo oružje, ali ipak u nešto ograničenijem kontekstu. Jučerašnja izvješća ukazivala su na aktivnosti na lansirnim postajama u Astrahanu, uključujući pripreme vezane uz sekvence lansiranja projektila. Kao odgovor na te informacije, neka veleposlanstva u Kijevu privremeno su zatvorena, naglašavajući ozbiljnost situacije i strah od mogućih eskalacija. Smatra se da je korištenje ICBM-ova odgovor Rusije na odluku SAD-a da dopusti Ukrajini korištenje ATACMS-a u dubini ruskog teritorija.
VEZANI ČLANCI:
RS-26 mobilni je zemaljski balistički raketni sustav izveden iz RS-24 "Yars", koji je i sam modifikacija starijeg sustava "Topol-M". Prvi put je testiran 2012., a navodno ima domet do 6000 km i može nositi više neovisno ciljanih vozila za ponovni ulazak (MIRV). Uporaba interkontinentalne balističke rakete u ovom sukobu posebno je zabrinjavajuća jer ovaj potez Rusije predstavlja dramatičnu prekretnicu u ratu protiv Ukrajine i mogao bi imati dalekosežne posljedice za globalnu sigurnost. Korištenje strateškog oružja u konvencionalnom sukobu ne samo da podiže napetosti između Rusije i Zapada već i stvara opasan presedan koji bi mogao dovesti do daljnje militarizacije i nestabilnosti u međunarodnim odnosima. Međunarodna zajednica s velikom zabrinutošću prati ovaj razvoj događaja, posebno zbog mogućnosti da bi ovakva eskalacija mogla potaknuti nove utrke u naoružanju i destabilizirati postojeće sigurnosne strukture.
>>FOTO Pogledajte fizičku transformaciju Zelenskog tijekom 1000 dana krvavog sukoba>>
Marija i Peskov Vele da se niš nije desilo