Nature, jedan od dva najvažnija svjetska znanstvena časopisa, objavio je stajalište svojeg uredništva o važnosti cjepiva u kontekstu konačnog nadvladavanja pandemije koronavirusa.
Vrlo su jasni – pandemija nije nadmetanje između farmaceutskih kompanija te se neće završiti bez pravednije raspodjele cjepiva. Potrebno je 11 milijardi doza cjepiva kako bi se procijepilo 70 posto svjetskog stanovništva uzimajući u obzir da se većina cjepiva za maksimalnu učinkovitost primjenjuje u dvije doze. Do kraja prošlog mjeseca potvrđene su narudžbe za 8,6 milijardi doza. Međutim, šest milijardi će otići u bogate i srednje bogate zemlje, a ostatak, što je manje od trećine naručenih doza, ide u siromašnije gdje živi oko 80 posto svjetskog stanovništva.
Cjepivo za narod
Razlog koji se iznosi poznat je i nama, bogatije su zemlje imale mogućnost naručiti unaprijed dovoljan broj doza od malog broja kompanija koje sada proizvode cjepiva. Samo su četiri registrirana cjepiva za korištenje u zemljama članicama EU. Ako se proizvodnja cjepiva i njegova distribucija ne raspodijeli ravnomjernije, može proći još dvije godine prije nego se u siromašnijim zemljama procijepi veći broj ljudi.
Nature u redakcijskom tekstu navodi da zbog toga sada oko 100 zemalja koje predvode Indija i Južna Afrika traže od Svjetske trgovinske organizacije da se slože s micanjem prava na intelektualno vlasništvo povezano s COVID-19. To je zapravo zahtjev da glavni proizvođači cjepiva podijele svoje znanje kako bi cjepiva moglo proizvoditi više zemalja za vlastito stanovništvo te za nacije s najnižim prihodima. Patenti za djelotvorna cjepiva protiv novog koronavirusa sada su u rukama nekoliko kompanija koje su smještene u najbogatijim državama.
Privremeno ukidanje intelektualnih prava na cjepivo moglo bi imati važnu ulogu u ubrzavanju kraja pandemije, a u Natureu misle kako bi to bila i snažna poruka bogatijih zemalja i farmaceutskih kompanija da su se voljne odreći profita za opće dobro. Ovo traženje ima i svoje ime – People’s Vaccine, cjepivo za narod, te ga podupiru i nevladine organizacije te agencija Ujedinjenih naroda za HIV, odnosno AIDS, UNAIDS.
Imaju već dovoljno profita
Ključna je tvrdnja da su farmaceutske kompanije već imale dovoljno koristi od milijardi dolara javnog novca kojim se financiralo istraživanje i razvoj te kaparenje cjepiva. A kada pandemija završi, ta bi se prava vratila farmaceutskim kompanijama. One se već brane time da nije izvjesno bi li prepuštanje prava bilo dovoljno jer je pitanje ima li u svijetu uopće toliko dodatnih kapaciteta za proizvodnju, a potrebno je i vrijeme za osiguranje sirovina, uvježbavanje osoblja, prilagođavanje pogona, donošenje zakona.
Umjesto prava nude licenciranje te su i tako dio inicijative COVAX.