Iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Džavad Zarif i hrvatska ministrica Marija Pejčinović Burić u četvrtak su došli do zajedničkog stava o potrebi borbe protiv ekstremizma i terorizma i njihovog povratka u ovu regiju, u čemu važnu ulogu ima i kultura, no naglasak njihovog susreta bio je na gospodarskoj suradnji.
"Dotaknuli smo i jedan zajednički izazov s kojim se suočavamo, a to su ekstremizam i terorizam. Došli smo do zajedničkog stava da na njihovom sprječavanju treba raditi i na kulturnoj bazi, kako se oni ne bi vratili u ovu regiju", rekao je Zarif na zajedničkoj konferenciji za medije nakon susreta s hrvatskom šeficom diplomacije u Ministarstvu europskih i vanjskih poslova u Zagrebu kojim su dominirale teme gospodarske suradnje.
"Iran je bio jedna od prvih azijskih zemalja koja je priznala neovisnost Hrvatske, izuzetno mi je drago što su naši odnosi prijateljski, na političkom i gospodarskom planu. Nadam se da ćemo uspjeti postići dobru povezanost između privatnih sektora naših država", dodao je Zarif koji se u četvrtak sastao i s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, premijerom Andrejom Plenkovićem i predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, te je sa svojim brojnim gospodarskim izaslanstvom sudjelovao na trećem susretu poslovnih ljudi iz dviju zemalja.
Skup je uz predsjednicu otvorila i ministrica gospodarstva Martina Dalić, što je pokazatelj "koliku veliku važnost Hrvatska pridaje tom dijelu suradnje između dviju država", istaknula je hrvatska ministrica. "Kao potencijalna područja suradnje naših dviju zemalja posebno smo s naše strane naglasili brodogradnju, energetiku, industriju općenito, turizam, promet, obrazovanje, znanost ali i prehrambenu industriju jer Hrvatska ima halal certifikat i zbog toga ima dobre mogućnosti za izvoz hrane u Iran", istaknula je Pejčinović Burić, dodavši kako taj certifikat postoji i u području turizma. Ukupna robna razmjena Hrvatske i Irana za prvih deset mjeseci 2017. iznosila je 5,4 milijuna američkih dolara.
Politička pitanja
Hrvatska ministrica je iranskom kolegi prenijela stav Hrvatske, koji je i stav država članica Europske unije, o posebnoj važnosti nastavka nuklearnog sporazuma između Teherana i svjetskih sila koji je prije dvije godine omogućio skidanje sankcija i otvorio prostor za suradnju između Europe i Irana. Sjedinjene Države su pod predsjednikom Donaldom Trumpom, velikim protivnikom tog dogovora koji je nazvao "najgorim u povijesti", zaprijetile europskim zemljama da će se povući iz tog sporazuma ako se u njemu ne izvrše određeni ispravci.
Europski i američki dužnosnici planiraju sastati se u ožujku u Berlinu i razgovarati o toj temi, rekao je u srijedu izvor iz njemačkog ministarstva vanjskih poslova. Ruski ministar vanjskih poslova je u siječnju naglasio kako dogovor ne može preživjeti ako se Sjedinjene Države povuku iz tog ugovora. Dvoje ministara je razgovaralo i o krizama u Siriji i Jemenu, posebice u Hrvatskoj važnom kontekstu migrantske krize, a dotakli su se i teme jugoistoka Europe. Zarif će se u Hrvatskoj još susresti s predstavnicima islamske zajednice, a potom putuje u Bosnu i Hercegovinu.
Alamo hrvati? Samo da ne postanemo alamo janjicari....a za par dana slavit ćemo izrael i saudsku arabiju.