Naše granice crvena su linija za Iran i snažno ćemo reagirati protiv bilo kakve agresije. Obaranje američkog drona jasna je poruka Americi. Iran ne traži rat ni s jednom zemljom, ali spremni smo braniti se, kazao je Hossein Salami, vrhovni zapovjednik iranske Revolucionarne garde, jučer nakon što je ona oborila američku bespilotnu letjelicu. Salami je istaknuo da je dron povrijedio iranski zračni prostor te da iranska Revolucionarna garda neće tolerirati provokacije koje dolaze od strane neprijatelja.
Napad na tankere
Iransko obaranje američke bespilotne letjelice raketom zemlja-zrak pojačalo je tenzije između dvije zemlje i sve je više strahova kako bi u Zaljevu moglo doći do vojnog sukoba između Irana i SAD-a. Taj je incident prvi napad na američke snage koji je Iran izveo u vrijeme eskaliranja krize nastale američkim nametanjem sankcija Teheranu ranije ove godine i povećanjem broja američkih trupa u Zaljevu.
Napetost između Irana i SAD-a zaoštrila se od prošle godine nakon što se predsjednik Donald Trump povukao iz nuklearnog sporazuma između Teherana i svjetskih sila iz 2015. Obnovio je sankcije toj zemlji i nastoji svesti na nulu iranski izvoz nafte. Iz Perzijskog zaljeva dolaze kontradiktorne informacije o letjelici i njezinu obaranju.
Salami tvrdi kako je američka letjelica RQ-4 Global Hawk američke proizvodnje oborena dok je letjela u iranskom zračnom prostoru, i to u južnoj priobalnoj provinciji Hormozgan.
S druge strane, SAD tvrdi kako je dron američke mornarice bio u međunarodnom teritoriju iznad Hormuškog tjesnaca i nije ušao u iranski zračni prostor. Glasnogovornik Središnjeg zapovjedništva američke vojske Bill Urban rekao je da američka vojska nije letjela iznad iranskog zračnog prostora. Obaranje američke špijunske letjelice dolazi u vrijeme dok SAD povećava vojnu prisutnost na Bliskom istoku. Neki se analitičari pitaju: ako Pentagon stalno tvrdi kako ne želi nikakav rat s Iranom, zašto onda SAD gomila vojnu silu u Zaljevu i svakodnevno šalje dodatne snage?
SAD je već u Perzijski zaljev poslao udarnu skupinu nosača zrakoplova USS Abraham Lincoln, bombardere b-52 te amfibijski brod USS Arlington raspoređujući nosač aviona, bombardere i sisteme projektila Patriot. Zadnje raspoređivanje dodatnih 1000 američkih vojnika na Bliski istok, uključivat će bojnu projektila Patriot, nadzornu letjelicu s posadom i bez pilota te druga sredstva za odvraćanje. Za razliku od Pentagona, Donald Trump je zaprijetio da je spreman poduzeti vojnu akciju kako bi spriječio Teheran da izradi nuklearnu bombu. Međutim, nije bio jasan hoće li vojno intervenirati u slučaju da istraga pokaže kako je Iran odgovoran za napad na naftne tankere.
Jasna poruka Trumpu
Nema sumnje da je Trump pod velikim pritiskom dvaju jastreba, ministra vanjskih poslova Mikea Pompea i savjetnika Johna Boltona, te njegovih saveznika, Izraela i Saudijske Arabije, koji traže bombardiranje Teherana ili nuklearnog postrojenja. Time žele postići zaustavljanje dominacije Irana u regiji i financiranje militantne šijitske vojne formacije u Jemenu, Iraku, Libanonu te palestinske militantne skupine Hamas i Islamski džihad. Međutim, obaranje američke špijunske letjelice jasna je poruka Trumpu da je Iran spreman odgovoriti.
Najbolji dron oboren...