Zapadne sankcije ne pogađaju vojnu industriju

Iran se hvali 'neuhvatljivom' hipersoničnom raketom

Solid-Fuel Ballistic Missile Unveiled - Iran
Foto: SalamPix/ABACA
1/3
11.11.2022.
u 08:27

Još desetljećima neće biti tehnologije koja bi se mogla suprotstaviti Sayadu 4B, kaže iranski general Hajizadeh

Zapad svojim sankcijama nije pogodio iransku vojnu industriju, a to dokazuje i činjenica da je u nazočnosti skupine stručnjaka iz iranske obrambene industrije održana prezentacija protuzračne rakete Sayad 4B iranske vojske, za koju tvrde da je neuhvatljiva svim radarima.

Rusija dominira

– S ponosom mogu reći da je Iran proizveo hipersoničnu balističku raketu – kazao je general Amirali Hajizadeh, zapovjednik zračnih snaga Iranske revolucionarne garde, te istaknuo da je ta raketa odgovor na štitove protuzračne obrane te “može proći kroz sve proturaketne sustave”.

– Mislim da još desetljećima neće biti tehnologije koja bi joj se mogla suprotstaviti – samouvjereno je istaknuo general Hajizadeh tvrdeći da je “ova raketa kojom se gađaju neprijateljski proturaketni sustavi veliki generacijski skok na raketnom polju”.

Nedavno su uspješno završeni testovi nadograđenog sustava protuzračne obrane Bavar 373 s protuzračnim projektilom dugog dometa Sayad 4B.

Foto: SalamPix/ABACA

Udaljeni cilj detektiran je na udaljenosti većoj od 450 km optimiziranim radarskim sustavom Bavar 373, praćen je na udaljenosti od oko 405 km i pogođen (presretnut) na udaljenosti većoj od 300 km.

Raketa dugog dometa Sayad 4B ima pogon na čvrsto gorivo i sada je prvi put prošla punu operativnu procjenu. Domet detekcije sustava protuzračne obrane Bavar 373 povećan je s 350 na 450 km, a domet zahvata cilja s 260 na 400 km. Isto tako, domet presretanja povećan je s 200 na 300 km, a visina djelovanja s 27 na 32 km.

Osim Irana, još nekoliko zemalja radi na proizvodnji hipersoničnih raketa – Rusija, Sjeverna Koreja i Sjedinjene Američke Države koje su prošle godine objavile da su ispitale takve rakete, što je potaknulo strah od nove utrke u naoružavanju. Rusija vodi na tom području s obzirom na to da je proizvela više tipova takvih raketa.

Vojni analitičari smatraju da su hipersonične rakete izazov za konstruktore radara zbog svoje velike brzine i mogućnosti upravljanja.

Moskva je u kolovozu objavila da je u Kalinjingradu, ruskoj enklavi okruženoj zemljama NATO-a, rasporedila zrakoplove opremljene najnovijim hipersoničnim raketama. Rusija je još u ožujku, na početku svoje invazije na Ukrajinu, kazala da je upotrijebila hipersonične rakete Kinžal, što je vjerojatno bila prva upotreba tih raketa.

Moćna iranska vojna industrija, osim Izraela, zabrinjava i ostale susjedne zemlje. Naime, Iran je, po mišljenju analitičara, vojno moćna zemlja i zasigurno se može suprotstaviti SAD-u i nanijeti mu velike gubitke. Najvažniji dio iranskih snaga je Iranska revolucionarna garda koja za cilj ima zaštitu vladajućeg sistema te je najmoćnija sigurnosna organizacija u Iranu. Uz to što kontrolira velike dijelove iranske ekonomije, ima i velik utjecaj na politički sustav.

Pod nadzorom ajatolaha

Garda, koja ima vojsku, mornaricu i zrakoplovstvo, izravno odgovara vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hameneiju, zadužena je za iranski balistički i program nuklearnih projektila, a posjeduje projektile s dometom do 2000 kilometara, što je prijetnja Izraelu i američkim vojnim bazama u regiji.

Sve grane oružanih snaga spadaju pod zapovjedništvo vrhovnog stožera oružanih snaga. Ministarstvo obrane i logistike zaduženo je za planiranje logistike i financiranje oružanih snaga i nije uključeno u izvršno vojno zapovjedništvo. Regularne oružane snage Irana sastoje se od kopnene vojske, ratne mornarice, ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. Te snage uključuju 820 tisuća ljudi; kopnena vojska 650 tisuća, ratna mornarica 70 tisuća te ratno zrakoplovstvo 100 tisuća ljudi. Novostvorena protuzračna obrana odijelila se od ratnog zrakoplovstva još 2009. godine.

Video: Putin se obratio javnosti: 'Zapad sudjeluje u opasnoj, prljavoj i smrtonosnoj igri'

 

Komentara 29

GL
glištun
08:51 11.11.2022.

Čestitke, a i čestitke onoj neustrašivoj polovini Iranaca koji uporno žive u kućama od blata bez obzora na potrese bilo one prošle ili one buduće...

DO
doberdedec
09:23 11.11.2022.

A da ste proizveli hranu i otvorili školovanje za široke mase?

Avatar Cantor
Cantor
09:08 11.11.2022.

Znači Iran koji je pod sankcijama 40 godina nema problema preživjeti i razvijati vlastitu vojnu industriju a Rusiju ćemo baciti na koljena sankcijama?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije