Kada sam pred odlazak na službeni put u Iran kao novinarski zadatak dobio i priču o položaju žena u današnjem Iranu, prvo što sam pomislio bilo je kako će mi to biti najteži zadatak. Bio sam uvjeren kako je gotovo nemoguće prići bilo kojoj ženi ili djevojci u Teheranu, a kamoli razgovarati s njima, zbog „vjerske policije“ koja vreba u zemljama kojima vlada šerijatski zakon. Međutim, za razliku od Saudijske Arabije i ostalih islamskih zemalja gdje žene nemaju nikakva prava, Iran je potpuno liberalna zemlja u kojoj žene imaju sva prava i slobodu.
Voze bolje od muškaraca
Prilazeći trima djevojkama na ulici, bio sam u strahu kako će reagirati. Stalno sam se okretao oko sebe da vidim tko je sve u blizini, tko me gleda, tko obraća pažnju. I ostao sam potpuno iznenađen, počevši od njihova izgleda pa sve do njihove susretljivosti. Odjevene u uske hlače, čizme preko koljena, s visokim potpeticama, u strukiranim kaputima, sa skupocjenim torbicama preko ruke i lica ukrašenog make-upom koji im ističe prelijepe oči, obavijene mirisom skupocjenog parfema...Hidžab na njihovim glavama stoji kao ukras jer dio kose oko lica obavezno se vidi. Jedan je pogled dovoljan za procjenu: to su moderne i liberalne žene, a ne one koje žive po strogim islamskim šerijatskim zakonima.
– Novinar sam iz Hrvatske i nešto bih vas pitao.
– Oooo, vi ste iz Hrvatske? Hrvatska je prelijepa zemlja, a imate i zgodne muškarce – kroz smijeh je rekla 24-godišnja Fatima, studentica prava, te dodala kako je velika navijačica Barcelone i kako obožava Ivana Rakitića, koji je za nju jedan od najzgodnijih igrača Barcelone.
Na moje pitanje kakav je život žena u Iranu Fatima se ipak malo iznenadila:
– Život je ovdje super. Studiramo, izlazimo, zabavljamo se, slušamo raznoliku muziku, od rocka do ozbiljne glazbe, kao i većina mladih u Europi. Mi žene nemamo nikakvih problema. Štoviše, u zakonskim odredbama ženama su dana veća prava nego muškarcima.
– Žene u Iranu imaju pravo glasa, smiju voziti automobile, posjedovati nekretnine i same biraju muževe – dodaje njena prijateljica, 25-godišnja Soraya, studentica medicine koja je posebno naglasila kako se žene školuju te da je mnogo Iranki koje su poznate znanstvenice.
– Mi Iranke prisutne smo u društvenom i političkom životu Irana. Ima nas od vozačica taksija do znanstvenica. U Iranu je više redateljica nego redatelja, a i broj žena koje studiraju uvelike premašuje broj muških polaznika studija – kroz smijeh objašnjava Soraya.
Da su Iranke izvrsne vozačice taksija i da se snalaze u prometnim gužvama u gradu u kojem dnevno vozi i do 4 milijuna automobila, nerijetko i bolje od muškaraca, i sam sam svjedočio, a djevojke nastavljaju priču:
– U povijesti Irana žene su imale važnu ulogu – kaže 23-godišnja Mahdiya, studentica medicine.
– Osim u iračko-iranskom ratu gdje su žene odigrale važnu ulogu, Iranke su kroz perzijsku povijest bile i ratnice i vojskovođe, već su tada imale važnu ulogu u društvu. Dolaskom islama neke se stvari jesu promijenile, ali Iranci nisu Arapi pa je tako položaj žena u Iranu drugačiji nego u arapskim i ostalim islamskim zemljama – istaknula je Mahdiya.
Mnogima je teško razumjeti zašto žene moraju nositi hidžab koji ih automatski asocira na potlačenost, ali i zašto ga u toj zemlji moraju nositi i strankinje. Međutim, zakon države je takav i on vrijedi za sve. Hidžab ima puno dužu povijest od vremena revolucije, pa čak i prije šaha Reze Pahlavija te je dio iranske kulture star nekoliko tisućljeća.
Nošenje hidžaba za svaku je Iranku pitanje pristojnog odijevanja. Marama koja mora pokrivati kosu i vrat postaje sve više dio mode, postaje sve kraća i sve više otkriva. Zakon propisuje i da žena mora imati pokrivene ruke i noge do gležnjeva, a Iranke su postale prave modne stručnjakinje u kombiniranju najmodernije odjeće i tih odjevnih pravila. Iako se žena i muškarac u Iranu, prema pravilima, ne bi smjeli rukovati, grliti i ljubiti u javnosti, rijetko se tko toga pridržava. Parkovi su puni mladih koji se šeću držeći se za ruke ili sjede na klupici zagrljeni razmjenjujući poljupce.
Slučajno sam bio i proslavi jednog rođendana u restoranu u Teheranu, koji je djevojka Bahra priredila svom dečku Ahmedu. Nakon što su uz pjesmu Happy Birthday ugasili svijeće na torti, pred svima prisutnima u restoranu strastveno su se poljubili. Na pitanje nije li ih strah posljedica zbog tog čina i Bahra i Ahmed su odgovorili da je Iran slobodna zemlja i svatko se može ponašati kako želi pod uvjetom da ne ugrožava nacionalnu sigurnost Irana što oni svojim poljupcem nisu učinili.
I Ahmed i Bahra su inženjeri elektrotehnike, upoznali su se za vrijeme studija i zajedno su više od pet godina. Planiraju se vjenčati u skoroj budućnosti. Iako ne žive zajedno, što se u ovoj zemlji smatra pristojnošću, svakodnevno se viđaju te posjećuju i jedne i druge roditelje.
Bezbrižne nakon razvoda
Nakon privatne proslave u restoranu na koju sam slučajno naišao, čekalo ih je obiteljsko slavlje u kući roditelja, a sami su nam rekli: “Bit će to burna noć!”
U Iranu je sasvim normalno da mladi par ne živi skupa dok se ne zaruči. Ulaskom u brak, muškarac je taj koji osigurava stan, a žena donosi namještaj. Dok muškarac mora raditi i osigurati ženi sve, ona je odgovorna za podizanje djece, pripremu hrane, ali ima sva prava obilaziti frizerske i kozmetičke salone i brinuti se o sebi.
Isto tako, muškarac se prije braka obavezuje njezinoj obitelji, što je određeno i zakonom, dati, osim alimentacije ako imaju djece, i određenu svotu novca u slučaju da se iz bilo kojeg razloga njih dvoje odluče razvesti. To je novac dostatan da ona nakon razvoda mirno živi godinu dana neovisna o bilo kome. Za razliku od europskih zemalja u kojima muškarci koji izbjegavaju plaćati alimentaciju većinom nisu kažnjeni, u Iranu je to strogo kažnjivo.
Prema službenim informacijama, samo u teheranskim zatvorima u ovom se trenutku nalazi više od 12 tisuća muškaraca koji su izbjegavali plaćanje alimentacije ili obećane naknade za razvod. Prema iranskom zakonu, žene su poštovane i zaštićene u svim segmentima. I sam vođa iranske revolucije Imam Homeini zalagao se za prava žena i govorio: “Žena nije na margini društva, ona je u središtu zbivanja. Nema sumnje da žena, isto kao i muškarac, samostalno upravlja svojoj životom i sudbinom i odgovorna je za svoje postupke.”
Da žene danas igraju glavnu ulogu u iranskom društvu, govori i njihova prisutnost u svim političkim, znanstvenim, kulturnim, ekonomskim i društvenim sferama. Prisutne su i u parlamentu. Zahvaljujući njihovu trudu i nastojanju, do sada su u iranskom parlamentu usvojeni zakoni koji doprinose poboljšanju društvenog, građanskog i pravnog položaja žena.
>> Nakon 36 godina izolacije, Iranci žele postati nova ekonomska sila
>> Iranu treba baš sve, a Francuzi su na vrijeme pripremili ponude
"Za razliku od Saudijske Arabije i ostalih islamskih zemalja gdje žene nemaju nikakva prava, Iran je potpuno liberalna zemlja u kojoj žene imaju sva prava i slobodu." .. sve je rečeno već na početku!