Biskup Franjo Komarica u ratnim danima pokazao je snažnu volju za obranom svoje zajednice.
Išao sam od vojnika do vojnika i govorio im da sklone puške. Pitao sam ih trebam li ih gledati u oči dok će pucati ili da im okrenem leđa – prisjetio se Komarica prepada iz 1992
Nije ni čudo što je toliko iritirao silnike, srpske ratne vlasti u Banjoj Luci i banjolučkoj regiji jer je ustrajno, uporno i hrabro pune tri i pol godine pastirskom snagom i strpljivošću stajao pred ljudima koji su odlučivali o životu i smrti, doslovno boravio u crkvama i objektima sa svećenicima i časnim sestrama koji su bili na meti ratnih zločinaca kako bi ih svojim primjerom zaštitio.
Biskup Franjo Komarica zbog takvog se srčanog zauzimanja za svoju zajednicu u više prilika našao na meti ratnih kabadahija, bilo onih lokalnih, cestovnih, bilo pak gradskih, tada republičkih ministara, zapovjednika. No, nikada nije posustajao. Hrabrio je i stajao uz svoj narod, svoj vjernički puk.
Gotovo svakodnevno u prvim danima i mjesecima rata obilazio je svoje vjernike, kler, svećenike i časne sestre koji su tijekom cijeloga rata bili izloženi napadima, zlostavljanjima, ubojstvima, a njihova je imovina otimana i razarana.
U velikom specijalu Večernjeg lista doznajte sve o povijesti Banjolučke biskupije i o tome koliko se promijenila dolaskom biskupa Komarice. Čitajte o ratnim danima kojima je biskup svjedočio i njegovoj borbi za povratak izbjeglica.
Donosimo istinite sudbine Hrvata izgnanih iz Banje Luke i opsežan intervju s biskupom Komaricom na 20 stranica.
Na 116 stranica posebnog specijala doznajte sve o biskupu koji je branio obespravljene.
Specijalni magazin Franjo Komarica potražite u nedjelju 24. srpnja u paketu s Večernjim listom po cijeni od 17 kn.
Požurite na kioske!