Pod naslovom “Ova balkanska zemlja godišnje izgubi jedan cijeli grad”, austrijski tabloid “Heute” danas piše kako se iseljavanje stanovništva u Bosni i Hercegovini nastavlja. Isti izvor ističe, da iako su prošli božićni i novogodišnji blagdani svakodnevno na stotine putnika odlazi iz BiH u inozemstvo. I to “bez povratne karte”. Napominje kako demografski statistički podaci pokazuju da Bosna i Hercegovina, zbog iseljavanja stanovnika, “godišnje izgubi jedan cijeli grad”.
Kako konstatira tabloid, demografsko stanje u BiH, je vrlo zabrinjavajuće. U nastavku navodi primjer s autobusnog kolodvora u Tuzli:
“U nedjelju se u Tuzli, trećem najvećem gradu u Bosni odigravaju scene, koje potvrđuju takova strahovanja: Preko 400 ljudi, samo u jednom danu, autobusima je otputovalo-većina njih zauvijek, i to u smjeru Njemačke”. Riječ je o sedam autobusa punih putnika koji su, prema pisanju domaćih medija, otputovala u Njemačku.
“Heute” ističe kako prema procjenama Ujedinjenih naroda BiH će, ako se iseljavanje ne zaustavi “do 2070. godine izgubiti polovicu svoga stanovništva i imati samo 1,6 milijuna stanovnika”. Tabloid dodaje da tamošnji mediji kao primjerice “Dnevni Avaz” i “Ramski Vjesnik” tvrde kako nema točnog broja koliko se je stanovnika dosad iselilo iz BiH.
“Heute” se poziva na anketu hrvatske agencije “Piksel”, prema kojoj je, kako izvještava, “Bosna i Hercegovina sama na vrhu svih zemalja, koje bilježe najveće iseljavanje, tako da eksperti strahuju da će se mlada generacija nastaviti iseljavati u inozemstvo, a Bosna postati zemlja umirovljenika”. Kao jedan od razloga se navodi prosječna mjesečna plaća u Bosni od 575 eura, kao i nedostatak radnih i ostalih perspektiva za budućnost mladih. Posebice nakon razantne inflacije i poskupljenja u BiH.
Austrijski tabloid ukazuje i na vrlo zabrinjavajuće demografsko stanje i odljev mladih mozgova u ostalim zemljama regije.
“Također Hrvatska i Srbija su među prvih 10 na listi zemalja koje nisu uspjele zaustaviti odlazak mladih”, zaključuje “Heute”.
U svakom slučaju iseljavanje stanovnika je ne samo veliki problem nego i veliki, hitni, izazov za sve države, koje žele zaustaviti navedene negativne demografske procese. Jer odljev mozgova znači i gubljenje radno-reproduktivnog potencijala zemlje i suočavanje s rapidnim starenjem stanovništva, ističe tabloid.
>> VIDEO Vlada mijenja cijene: Evo koliko će koštati mljeveno meso, ulje, šećer...
Njemci su uzeli za primjer Balkanske zemlje koje su teśko oštečene u ratovima 90-tih. Iako je situacija u Baltickim zemljama još i gora, njih niko ne uzima za loš primjer jer su oni navodno razvijene i uredjene demokratske države .. Tamo je prava katastrofa ali nije politički koraktno uzimati ih kao loš primjer.