Više od 30 zaključaka usmjerenih na vanjsku i europsku politiku, infrastrukturne projekte, pitanja upravljanja granicama i migracijama, obrazovanja, rada i socijalne skrbi, obrane itd. našlo se na jučer održanoj zajedničkoj sjednici hrvatske Vlade i Vijeća ministara BiH. Iako se zamalo pretvorila u skandal jer su ministri iz Republike Srpske svoj dolazak u zadnji čas uvjetovali stavljanjem na dnevni red točke o skladištu nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, koja je na kraju i raspravljena bez posebnih zaključaka, ova se sjednica bez pretjerivanja može nazvati iskorakom u odnosima dviju zemalja, o intenzitetu kojih najbolje govore podaci o 4 milijarde eura robne razmjene i 1,3 milijarde eura dosadašnjih hrvatskih ulaganja u susjednu zemlju.
A među važnijim točkama o kojima je jučer bilo riječi je i projekt Južne plinske interkonekcije od Dugopolja prema Zagvozdu i Imotskom te dalje prema BiH, od kojih bi obje države imale koristi, posebno s obzirom na udvostručene kapacitete LNG terminala na Krku. Na sjednici se govorilo i o drugim važnim infrastrukturnim projektima, poput brze ceste Mostar – Široki Brijeg – Grude – granica, za koju je u tijeku izrada projektne dokumentacije.
GALERIJA Zajednička sjednica Vlade RH i Vijeća ministara BiH
Na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sjednice ipak su dominirale teme vezane uz suradnju i pomoć BiH na putu u članstvo u EU u čemu je, kako je naglasio premijer Andrej Plenković, Hrvatska spremna pomoći svojim iskustvom. Ponovio je pritom kako Hrvatska i dalje očekuje promjene ustava i izbornog zakonodavstva u BiH.
– Hrvatska je spremna prenijeti iskustva Bosni i Hercegovini, uz očekivanje da se razriješe i svojevrsna prethodna pitanja, poput pitanja ustavnih reformi i reformi izbornog zakona koje su temelj funkcioniranja svake države – rekao je Andrej Plenković, uvjeren da će BiH u novi izborni ciklus ući s novim, pravednijim izbornim sustavom koji jamči jednakopravnost svih konstitutivnih naroda i svih građana Bosne i Hercegovine.
VEZANI ČLANCI:
Zaključke ponavljamo, donosimo nove i skupljamo već godinam. Pohvalno bi bilo da među tih 30 zaključaka ima barem deset dogovora.